RÜYA ŞİİRLERİ

RÜYA ŞİİRLERİ

Şuayip Öğütçü

ellerini tutmak yüz yüze
gözlerine bakmak kırpmadan
bulutlların üzerine çıkmak
boşlukta savrulmak gibi

ne zaman ne mekan ruya
uyuduğun süre sürecek
..

Devamını Oku
Cemalettin Turan

Bana bir şarkı söyle, içinde hep ben olsun
Yükselen nağmelerde, geceler bir an olsun
Alsın götürsün beni, yılların ötesine
Gözlerimde canlanan, bitmeyen rüya olsun

Bana bir şarkı söyle, içinde hep ben olsun
Kimi zaman neşeli, biraz da hüzün olsun
..

Devamını Oku
Cemalettin Turan

Saatler hasrete vurduğu zaman
İçimden bir sızı kopar hep o an
Vuslatın menzile vardığı zaman
Gördüğüm rüyâ mı, derim ki o an

Gönlümün nevâsı, solarken nazla
Gözümden damlalar,boşalır hızla
..

Devamını Oku
Kürşat Uçar

“Yol” Türkçe’deki en uzun kelimedir.Eğer ki “aşk”la birleşirse, o üç harf, kilometrelere dönüşür.”Yol” rakımı en yüksek aşk ölçüsüdür zamansız sevmelerdeki.”Aynı yola baş koymak” vardır bir de.Aslında baş değil yürektir konulan, bir fikir, bir sevgi güzergahı üzerine.”Ayrılık” Türkçe’deki en “fark”lı kelimedir. Farklar çoğaldıkça, yollar uzadıkça gerçekleşen kinetik bir eylemdir. Yamandır. “Acı” ise en yanık kelimedir dilimizdeki. Çoğu yitik aşkı insan bedeninde ifade etmenin en kolay yolu bu kelimedir. En belirgin özelliği nefes alışverişi sırasında bünyede meydana gelen yanmalardır.
Barındırdığı hidrojen ve oksijen karışımına rağmen, “su” dilimizdeki en katıksız kelimedir.”Dil” ise en güçlüsüdür kelimelerin.Her şeye yön verme yetisine sahiptir.Rezillik, vezirlik sonuçları yalnızca öngörülebilir olanlardır. “Düş” hayatımızdaki bize hem en yakın, hem en uzak kelimedir. Yakındır çünkü içimizdedir, aklımızdadır. Uzaktır çünkü ütopik özellikler barındırır.”Ay” en güzel aynadır evrendeki.”Ayna”ysa gizli öznesidir yaşamların.
“Renk” en kalabalığıdır sözcüklerin.”Deniz”se en mavi olanıdır.”Savaş” en siyah kelimedir. ”Tabiat” en yeşilidir.Ve “beyaz”; bir çocuğun gülümsemesidir, bir kuşun kanadına sürmenizdir ellerinizi. “Kırmızı” ise en çocuk kelimedir kuşkusuz.
“Toprak” başlangıç hükmümüzdür.(Darwin’i saygıyla anıyorum) . Ve bitiştir aynı zamanda.Bir gün mutlaka terk edileceğiz kireçli ya da kireçsiz, killi ya da humuslu -ki aslında bunun pek de bir önemi yok çürümemizi hızlandırmaktan başka- topraklar altına.
“Rüya” en bilinçaltı kelimedir.Güzel teşbihlerin tamlayanı olsa da her rüya güzel olmayabilir ki biz onlara “kabus” diyoruz.
..

Devamını Oku
Ozan Mevlüt

Sendeki tecrübe gökyüzü gibi
Bilemedim oldun denizin dibi
Haykırışım sana gönlümün gülü
Bir rüya gibisin sen ben benim için

Gülüyorum her an kendi halime
Benim kahrım da nankör talihime
..

Devamını Oku
Süleyman Muamma

Akşamları, yıldızlar ortaya çıktı
Sabahları, güneş parı parıldadı
Güneşin parlamasıyla, çiçekler açtı
Rüya gibi gelir, bana...

Bahçelerde güller, açar
İçinde, kuşlar öter
..

Devamını Oku
Zeki Çelik 2

GÖRDÜĞÜN RÜYAYI KÖTÜYE YORMA.! .

Saygıdeğer duyarlı gönül dostlarım. Sevgiler selamlar ileterek paylaşım devam ediyor. İnsan oğlunun ömrünün ortalama üçte biri uykuda geçtiğine göre, zaman çerçevesi içinde sınırsız rüyalar görmekteyiz. Bu gördüğümüz rüyaları not etme gereği duymadığımız için unutup gidiyoruz. Ancak içlerinden bazıları etki yapabiliyor, hatta başkalarına anlatmaktan bile çekiniyoruz.

Rüya genelde gündüz meşgul işleri yarıda bırakırsan sayıklayarak da uyanma durumun olabilir. Rüya görebilmek için çabalayan kişiler de az değil. Çünkü sevdiklerini kaybeden milyarlarca insan var. Onların özlemiyle yanıp ancak tekrar karşılaşılamayacağını bildiği için rüyasına yatmayı amaçlıyor. Bazı kişiler görüyor, bazıları da göremiyor. Kimi iyiye, kimi kötüye yoruyor.

Konu başlığımı titizlikle seçtim. Bizleri yaratan Allah dan başka kimse kimsenin akıbetini bilemez. Yapılan yorumlar da zan altında bırakabilir. Rüya aslında ikinci bir dünya gibidir. Korkulu rüya görenler etkisiyle ürpererek uyanırlar. Yanında ki fark edenlerde, hayrola ne oldu sana korkuttular mı diye merakını gidermek için sorarlar. Şok yaşayanlar iyi ki rüya imiş derler.
..

Devamını Oku
Gül Arda

TATLI RÜYALAR

Gece kafamı kaldırıp gökyüzüne baktığım an,seni görür gibi oldum. “Ölenlerin yıldızı kayar”derler,ama seninki hâla oradaydı.Hatta sen oradaydın…Nereden biliyorsun deme.Oradaki en parlak ve en güzel yıldızın senin yıldızın olduğunu biliyorum.Gözkırptın oradan bana gülerek.Bakmak istemedim,gözlerimi yumdum önce; ama biliyordum.Sen o her zamanki inatçılığınla ve muzip gülüşünle oradaydın.İnatla gözkırptın iki-üç kez.Sonunda ikna ettin beni gökyüzüne ve sana bakmaya.Gülüyordun halâ.Zaten her zaman ışık vardı gözlerinde.Ve dudaklarında seni asla terk etmeyen bir gülümseme.Sen gülünce,ben de gülerdim her zaman.Ancak bu kez gülemiyordum.Korkuyordum çünkü.Güneşin doğacağından,ışığıyla seni kıskandıracağından,daha da önemlisi,seni kaybedeceğimden korkuyordum.Durup düşündüm bir an.Güneşin doğmasına daha çok vardı.Yanına gelmek,elini tutmak istedim,yüzün asıldı.Sonra güneş doğdu,ve seni kaybettim.Seni ikinci kez kaybettim! İkinci kez,yaşlarla doldu gözlerim.
Ama,uyanıp etrafıma baktım ki,hepsi rüyaymış.Sen ölmemişsin ve ben seni ne ilk,ne de ikinci kez kaybetmemişim.Hatta yanında uyuyakalmışım.Gülme! Bizler de rüya görürüz bazen.Gerçi bu rüya değil,olsa olsa kâbus olur.
Gitmek zorundaydım artık.Çok isterdim kalmayı yanında,inan bana.Sonra küçük bir öpücük kondurdum yanağına.Sonra da geri döndüm gökyüzündeki yerime usulca…Çünkü,biliyorsun,gökyüzünde olan; bendim aslında…
..

Devamını Oku
Yaşar Gürlek

Hani sen gelipte tutacaktın elimi
Hani kalbine alıpta verecektin yerimi
Hani o sözlerin saracaktın bedenimi
Yalan oldu ruya oldu hayal oldu AŞK

Geceme güneş olup dogacaktın-- sevgilim
Yüreğimi alıp mutluluğa boğacaktin-- sevgilim
..

Devamını Oku
Necdet Uçan

rüya sanırdık
biz umudu
uyanmak istemediğimiz
renkli rüya
yüzümüze sürdüğümüz boya
ve bitmesin dediğimiz oyunlarımız

..

Devamını Oku
Mehmet Tevfik Temiztürk

Saf olduğumuzdan mı hiç düşünememişiz?
O dolap bizimkiymiş hesap edememişiz…

Rüya denilen şeyler daima gerçekleşir,
Ne zaman rüya görsem şahsım tedirginleşir…

Sabreder ve beklerim hatta şahit tutarım,
..

Devamını Oku
Hatice İlaiz

O akşam Minik'in canı çok sıkılıyordu.Yatağına uzanıp pencereden dışarıyı seyrederken düşünmeye başladı.Acaba başka gezegenlerdeki yaşıtları neler yapıyordu? Onların da canları sıkılıyor muydu? Bu soru günlerdir kafasını meşgul ediyordu.Bir ara gökyüzüne baktı.Çok uzakta 'Dünya' adlı masmavi bir gezegen vardı.Bu gezegeni seyretmek onu mutlu ediyordu.Rengi de diğer gezegenlere hiç benzemiyordu.
'Benim gezegenim kırmızı.Acaba o niçin mavi? ' diye düşündü.İyice meraklanmıştı.Bu bulmacayı çözmek istiyordu.
Ve bu gezegen hakkında araştırma yapmaya başladı.Araştırma sonrasında, bu gezegende yaşam olduğunu, orada da su, toprak ve hava olduğunu arıca bu gezegenin adı da 'Dünya' olduğunu bulmuştu.Artık Dünya'ya gitmek orayı daha yakından görmek orada arkadaşlıklar edinmek istiyordu.Bir gün eline bir fırsat geçmişti.Artık istediği gezegene gidebilirdi.Çünkü, ona özel bir araç yapılmıştı.Artık Dünya 'ya gidebilirdi.Çok mutluydu.Hemen aracına binip Dünya 'ya doğru yol almaya başladı.Uzun yolculuktan sonra Dünya 'ya varmıştı.Ailesiyle birlikte çok mutlu bir hayat kurmuşlardı.Minik orada arkadaşlıklar kurdu.Sonsuza kadar Dünya 'da mutlu mutlu yaşadılar.
Minik birden bir ses duydu 'Minik yavrum kalkarmısın okula geç kalacaksın' bu ses ona hiçte yabancı gelmiyordu.Gözlerini açtığında karşısında annesini gördü.Bunların birer rüya olduğunu anlamıştı.Rüya bile olsa çok mutluydu.Ve bu rüyasını sonsuza dek unutmayacaktı.
..

Devamını Oku
İbrahim Acar

RÜYA
Kocaman dünyada bir çiçek güya,
Öptükçe şekerlenir sanki bal gibi.
Düşlerin misafiri ey tatlı Rüya,
Ömrün uzun olsun selvi dal gibi.


..

Devamını Oku
Metin Keleş

Hasret bahçesinin cennet çiçeği
Bu yalancı dünyanın tek gerçeği
Dertlerin ortağı iyilik meleği
Annesiz bir dünya acı bir rüya

Sevgi denince akla anneler gelir
Ömründen sana aylar seneler verir
..

Devamını Oku
Ahmet Güven

Dün gece bir rüya gördüm
Takıldım rüzgarın kanatlarına
İhtiyarlığı sattım
Gençliğimi aldım yar

Dün gece bir rüya gördüm
Güneşe semah tuttum
..

Devamını Oku
Gülşen Şenderin

Bir sevgi salkımı uzanır suya
Gönlünü kaptırma o gül kokuya
Gölgeler çekilir derin uykuya
Mehtabın koynunda görürken rüya!

Bir yangın sonrası, çiçekler açar
Hoşgörü baharı kendinden geçer
..

Devamını Oku
Yusuf Eren Erkan

Rüya İle Ölüm Arasındaki Fark, Rüyada Sana Kavuşmam Mümkün Olduğu Halde Öldüğümde Ben Senin İçin Yanıyor Olacağımdır...
..

Devamını Oku
Ahmet Yılmaz

Romantik serseri düşler kurardın,
Çaresiz dertlere derman arardın,
Yaş otuz demeden soldun, sarardın,
Saçlarına aklar düşmüş be Reis
Yaşananlar rüya düşmüş be Reis

Ahde vefa denen yalanmış meğer,
..

Devamını Oku
Bahattin Tonbul

Dokuz ay karnında taşıdım beni
Bu yalan dünya ya,alışamadım
Birlikte yaşadık, doyurdun beni
Verdiğin rüya ya, alışamadım

İlk aşkım ilk sevda, seninle oldu
Gül gibi o yüzün, bakarken soldu
..

Devamını Oku
Okan Savcı

Ben senin şiirini neden yazamıyorum. Neden istediğim gibi bitmiyor sonu. Buruşturup buruşturup atıyorum kağıtları. İlk kez oluyor bu. Daha önce bir insanda bu kadar tıkandığımı hatırlamıyorum. Varlığın nasıl içime sinmediyse yokluğun da kağıda sinmiyor... O yüzden mi acaba kalemde güzel durmayışın? Oysa yazacak çok şey var... Elbet başalayacağım bir yerden, bu gidişin olmalı öncelikle... Ben hep ordan başlarım. Bitirirken ise kafamda ilk günü canladırırım ki; gidişin gibi olmasın, şiirde bitişin! ! ! Güzel durmalısın son satırda... Kısaca, gidişinden başlama çabamdır, hala şiirini yazamıyor olmam. Şiirine ilk günden başlayıpta en sona gidişini ayırırsam hoş olmaz. Çünkü kimse bir ölünün canını acıtamaz.... Anlıyor musun? ! Sanmam... Yani bu, ölünün kafasına sıkmak gibi bir şey olur. Ama gidişinden ilk güne doğru yazarsam, belki dirilirsin? ! belli mi olur......

Ölürken canlanmak.....? canlanırken ölmek.....? Nasıl beceriyorsun bunu? Sabah uyandığımda sonunu hatırlamadığım bir rüya mısın sen? En uzun rüya yirmibir saniye derler, bu biraz uzun dürdü... Belki de hep aynı rüyaya uyudum,ondandır... Kendime görülecek yeni rüyalar bulmalıyım anlaşılan... insanın gelişi, sevilmek istiyorsa eğer güzelce olmalı... Hatırlanmak istiyorsa eğer, gidişi de özel kalmalı... Sen bunun ikisini de başaramadın aslında. Niçin geldiğini de bilimiyorsun niçin gittiğini de.... İşte bu yüzden belli aralıklarla canlanıyorsun, sonra tekrar öldürüyorsun kendini..bir karar ver, düşleri omuzlamaktan canım çıktı! Anlamıyor musun?

Bir gün bu rüyadan kalkacağım ve ne yaparsam yapayım dirilmeyeceksin biliyorum. Bunu ancak sen başarırsın, kendi kendine dirilebilirsin. Ama o zaman, yani sen dirildiğinde ben tekrar aynı uykuya dalar mıyım, İşte onu bilmiyorum...? ! Bir kez daha dirilecek olursan bunu iyi düşün.....! Anlıyor musun diye soracağım ama saçma olacak bu soru. Çünkü sen, şu anda ölüsün.....
..

Devamını Oku