Ramazan Bayramı Şiiri - Zehra Okur

Zehra Okur
109

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Ramazan Bayramı

RAMAZAN BAYRAMI
Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması Farz kılınan Orucun da sonunu İfade eder. Ramazan Bayramı’nın günü aynı Zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.
Ramazan Bayramı’nın ilk günü sabah namazına kalkılır. Çoluk çocuk herkes o gün erken kalkar ve sabah namazına giderler. Namaz kılındıktan sonra hutbe okunur. Ondan sonrada eş dost ve bütün yakınlar bayramlaşırlar. Küsü tutanlar ve birbirine kırgın olanlar bayramın birinci gününden başlarlar barışmaya. Bu bayrama şeker bayramı deniyor. Çoluk çocuk şekerlerini ve harçlıklarını alırlar.
Bayram tam üç gün sürüyor. Bayram boyunca büyüklerimizi ziyaret ederiz. Büyüklerimizin ellerinden öperiz onlara saygıda kusur yapmayız. Bayramda bakımlı ve temiz giysiler giyeriz, kokular süreriz. Eskiden beri var olan geleneklerimiz de; bütçesi iyi olan ya da olmayan birbirlerine yardım ederlerdi.
Şeker bayramı denince ilk akıla gelen çocuklarımız oluyor. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara el harçlığı verirler. Hediye verirler. Şeker, çikolata ve saire gibi şeyler veriyorlar çocukları sevindiriyorlar.
Her zaman büküklerimizi ziyaret etmek. Onların yanına gidip de onlarla bayram yapmak büyüklerimizi de sevindiriyor tıpkı çocuklar gibiler.
Birde Müslüman kardeşlerimiz bu bayramda zekâtlarını maddi durumu olmayan ailelere verirler. Ve zekât farziyesini yerine getirmiş olurlar.
Ayrıca İslam ülkelerinde arife günü ve ramazan Bayramı’nı kapsayan günler resmi tatile girer. Diğer ülkelerde farklı uygulamalar yapılır. Türkiye’de bayram ise tam üç gün sürüyor bazen hafta sonlarına gelirse tatil daha uzun sürebilir.
Ben bir şeyi merak ettim, Ramazan bayramının anlamını… Ve araştırma yaptım; bunu da şimdiki gençlerimize sunuyorum.
Arapca kökenli bir sözcük olan ramazan çok sıcak olma kökünden geliyormuş. Ayrıca Arapçada adı Ayd-ül El-fitridir. Bir de tatlı anlamına geliyor.
Şeker bayramı, hicretin ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda, yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Hz. Muhammed s.a.v.tarafından düzenlendi. İlk Ramazanı şerif orucu peygamber efendimiz tarafından tutuldu.
Tüm Müslümanlarımızın en değerli bayramları ramazan bayramı ve kurban bayramıdır, dini bayram olarak.
Çocukken bayramlarda büyüklerimiz bizlere verdiği el haçlığı ile kendimize güzel şeyler alarak mutlu olurduk. En çok da şeker alırdık.
Şimdi ki çocuklarda en çok el haclığına hevesleniyorlar. Niye sorduğumuz da; bizlere verdikleri cevap:” tatil yapacağız” demeleri oluyor. Buda bizleri mutlu kılıyor. Birde şuna değinmek istiyorum; eskiden olmuyordu ama şimdiki bayramlarda çocuk kaçırmaları meydana geliyor. Ailelerimizin dikkatli olmalarını tavsiye ederim. Çocuklarımızın akılları kesmiyor, evlerinden uzakta bayram yapan çocuklarımız bir anda muhitlerinden uzaklaşıyorlar. Ne olduğunu bile anlamadan ortadan kayıp oluyorlar. Bayramlarımızın huzursuz geçmesini istemeyiz. Her zaman dikkatli olmamızda fayda vardır.
TÜM MÜSLÜMAN ÂLEMİNİN RAMAZAN BAYRAMINI TEBRİK EDERİM.
Zehra OKUR


Zehra Okur
Kayıt Tarihi : 18.8.2012 01:34:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


kendisi

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Zehra Okur