Ramazan Şiiri - Ahmet Arslan Hadimi

Şiir Yarışması
Ahmet Arslan Hadimi
515

ŞİİR


11

TAKİPÇİ

Ramazan

Ramazan
Receb, Şaban dedim, geldi Ramazan
Rabbim de bana der, fırsat bu, kazan
Rahmetim bu ayda gazabı geçti
Rahim sıfatıma, erişmez azan

Bir mübarek aya, girdik biz bu gün
Bu günü beklerdik, elbette ki dün
Bak narın kapısı, kapandı geçti
Burada kulluktan vermeyiz ödün

Gözüm ile gönlüm rızaya aksın
Günahları yaksın, ramazan yaksın
Geçen bunca senem beyhude geçti
Geriye kalana, beratı taksın

Beraber teravih, iftar yok bu yıl
Bereketli olsun, duan der, akıl
Bol bol virüs ile on dört ay geçti
Birlik olalım gel, duama takıl

Ya rabbi ramazan mübarek olsun
Yanımızda virüs, tükensin, solsun
Yalnız kaldık evde, zaman zor geçti
Yarın Kâbe, Ravza, camiler dolsun
Ahmet Arslan Hadimi…13421

Ahmet Arslan Hadimi
Kayıt Tarihi : 13.4.2021 01:06:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Rabbimizin rahmetinin bir aya münhasır olduğuna dair ne muhkem bir ayet vardır ne de sahih bir hadis kardeşim. Allah-cc- ayetlerinde tövbe etmekte geç kalmayanlar için af ve mağfiretinin ve de rahmetinin her daim var olduğunu beyan eder. Yani Allah, sırf Ramazan ayına münhasır bir rahmet ve merhametten asla bahsetmez.

  Bu ayda cehennem kapılarının kapandığını, cennet kapılarının açıldığını ve şeytanların zincire vurulduğunu anlatan tek bir ayet yoktur. Bütün ayetlerde o kapıların kıyamet koptuktan sonra ve mahşer kurulup, mizan kurulup hesaplar görülüp herkesin gideceği yer belli olduktan sonra açılacağı anlatılır. Yani şu anda o kapılar zaten kapalıdır.

  Şeytanın zincire vurulması ise yine ayetlerin beyanlarına ve de cari olan şu andaki yaşanan hakikatlere ters bir beyandır. Süleyman-as-a hizmet eden o günün bazı şeytanlarının onun vefatına kadar zincire vurulduklarına dair beyanlardan başka Kur'anda benzer bir beyan yoktur. Eğer o rivayet sahih olsa idi Kur'an ayetlerine ve şu andaki yaşanan gerçeklere ters düşmezdi. Bu gün sokağa çıkıp bakın bakalım günah işleyenler günahlarından vaz geçmişler mi? Değil dünyada İslam aleminde ve ülkemizde bile fasıklar günah işlemeye devam etmektedirler. Demek ki onları ayartan şeytanlar görevlerine hiç ara vermeden devam etmektedirler. Değil bizler, sahabeler de bile Ramazan ayında oruçlu haldeyken büyük günah işleyen kimseler vardır ve bunların kayıtları bir çok sahih hadis kaynaklarında mevcuttur.

  Ramazanda oruç tutmak geçmiş ümmetlere farz olduğu gibi ayetle bize de farz kılınmıştır. Lakin bu ayda bütün günahların af olacağından bahseden bir ayet yoktur. günahlardan kurtulmanın yegane çaresi nasuh tövbesiyle tövbe edip senin bütün günlerinde takvaya uygun müstakimce bir hayat yaşamaktır. Yani Allah'ın bütün emirlerine her daim uymak ve bütün yasaklarından yılın her gününde şiddetle kaçınmaktır. Allah'ın son kitabı yüzlerce ayetinde durumu hep bu manada açıklar.

  Sahih rivayetlere-Aişe validemizden mervi rivayetler- göre teravih namazı diye bir namaz yoktur. Resulullah-sav- hayatı boyunca 20 rekatlık bir gece namazını ne kılmış ne de ashabına kıldırmıştır. Sadece bir ramazan ayında ayın bitimine bir kaç gün kala bir gece kalkıp 8 rekat adı konmamış bir namaz kılmıştır. Onun mescitte bu namazı kıldığını gören bir kısım ashab ta onu takliden bu namazı kılmışlardır. Bu iş üç gün devam etmiş, dördüncü gün resulullah o kimseleri fark edip namaz kılmaktan vazgeçerek onlara da kılmayı yasaklamıştır. Bu taa Ömer el-Faruk dönemine kadar bir daha gündeme gelmemiş ve bir ramazanda bazı kişiler bunu kendiliklerinden yeniden mescidde ifa etmeye başlamışlardır. Ömer-ra- bunlara kendisi katılmamış yalnız onlara bir imam tayin ederek toplu kılmalarını emretmiştir. Adını ise daha sonra koymuşlardır.

  Hayırlı Ramazanlar kardeşim.

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)