Ormanların Gümbürtüsü Şiiri - Ahmet Güntan

Ahmet Güntan
13

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

Ormanların Gümbürtüsü

artık hiçbir şeye karşı değilmiş gibi kayıtsızım
yolculuğun sonunda ormanda duyduğum sesi öldürdüm
amacım yoktu sesi öldürürken, ses öldüğü için de hala amaçsız sayılırım
ormana karşı değilmiş gibi kayıtsızdım
ormandan çıkınca şehrin ışıkları ve ışıkların suda işaret ettiği anlamların adı olan dünya
ile karşılaştım
dünyaya karşı da kayıtsızım

"anlamıyorum seni" diyen birine kendimi anlatmak
üzere uzattığım kitap hala okunmadığı için,
bir gecenin sonunda anlatılmamak için yaşanmış
gönderilmemek üzere yazılmış bir mektuba koyarak...
mantıklı olan her şeyin nedenini aradım
nedenini aramadığım için artık yalnızca ölümü
ve aşkı seviyorum
konuşma haline gelmeyen şeyleri
susmalı ve sonra ormanın güzelliğinden söz etmeli:
"kış henüz gelmişti, kar tertemiz ve her yer
bembeyazdı"
biz de mutluyduk
kimimizin sevgilisi vardı
sevgilisi olanların üstüne bir taş duvar yıkılıyordu
taş duvar üstümüze sessizce yıkılıyordu<
..........
..........

Ahmet Güntan
Kayıt Tarihi : 16.10.2012 02:11:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hâli Se
  Hâli Se

  kayitsizlik
  o kocaman unlemiyle birlikte

  camus yabanci`da ,demirkubuz yazgi`da ..ve burada oteki adi besbelli ki `o` olan ormana karsi olmaya bana gore ...yani benim ciliz ve geveze simdime gore.

  ``siirin kirmizi cizgisi yoktur `` demis sinyali.

  siire kayitsiz kalabilseydik musa ,yani siir olmasaydi ..musa buna asla cevap vermez. cunku .....ahh ...hayır!

  neyse ben nerden niye geldldim simdi buraya ..guntan in baska bir siirini ariyordum

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  gercektende.. avrupa birliginin dayatmasi ile.. italya vize uygulamaya baslamazdan evvel.. arka bekcisi diye tabir ettigimiz.. dabancayi yaglar.. belimiz kemerine sokup.. sirkeciden trene biner.. vatikana papa vurmaya giderdik..

  sonra alaman gavuru basladi vizeyi slkilastirmaya.. ginede.. miilli mac olur.. mac seyretme ayagina.. yorgan simit.. ellerimizde tahta valizler.. bir kac gunluk vize ile.. kapikuleden gececegimiz vakit.. gorevliler.. filipis marka teyibi sonuna dek acar..

  ormaaanlariiin gumburtuuusuuu.. baaasiiimaaa vuruuur.. nazlii yariiin hayaaaliii..

  .. turkusunu dinletirlerdi.. siz eger kacak olarak calisma niyeti ile.. gidiyorsaniz.. bogaziniza bir yumruk otururdu.. gozleriniz bugulanir.. evde acliktan carik kemiren coluk cocugu dusunur.. bir tarafta.. tomar tomar alaman marki.. mersedes araba.. gozunuzde canlanir.. bir yanda.. orman gumburtusu ve yar..

  - parasininda.. alamanyasininda.. sinsilesini sulalesini der.. geri memleketinize donerdiniz..

  orman demek.. guzellik demekti.. ormanin kendisi siirdi.. sairler.. karli kayin ormanlarini anlata anlata bitiremez..

  .. biri gokte kusmu gordu.. ormani hatirlar.. ucun kuslar ucun.. dogdugum koye.. simdi daglarinda mor sumbul vardir.. ormanlar koynunda bir serin dere.. dikenler icinde sari gul vardir.. diye kendisi kusu deresi cicegi kari buzu tas toprak ot pusuru sisi dumani kokusu agaci ile siir olan ormanin siirini yazar..

  -yalniz senin gezdigin bahcede acmaz cicek.. bizim diyarimizda bin bir bahari saklar.. sen kolumuzdan tutup.. ister bizi cek.. incinir duz caddede.. dagda gezen ayaklar.. diyerek.. orman sevgisi dile getirirlerdi..

  o zaman bu kadar guzel ormani.. bir engel gibi goren.. nazli yari kaybettigi.. oicin.. icinden cikamadigi.. gumburtusu.. bortusu bocegi ormanda agliyan.. saire.. yarami sarmiya.. lokman hekim kar etmez yar gelsin ilacim o diyen saire hak verir.. ne yar imis bee.. ormana degismiyor der.. iceri yaginiz sipir sipir erir.. siir oyle guzellikte olur.. ormanini birak.. diyar diyar gez.. olacak ismi.. bulbulu altin kafes ko ah vatan der.. cali dibine konar.. orman gumburtusunden irak.. nazli yar hayali gozu onu gitmez.. gumburtu basina vurur duyar gibi olur.. geride biraktigi bas asagi indigi ormani agliyarak.. ic yaglari cozur cozur erir boyle.. siir oyle olur.. siir gonul teli titiretir.. siir yakar kavurur.. yoksa dedemde yazar.. ormandan gel ormandan.. yatirdim cam dibine can haticam diye.. bumu siir.. o dize.. bogaza yumruk gibi oturacak.. o dize.. goz pinarindan.. sicim gibi sicim gibi.. bak iste bu lazim.. bunlar cok guzel seyler cok.. heee..

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  ''insanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse öbürüne sağır'' demiş bir şair ve ayrıca şöyle de söylemiş.....''yürek elbet acıyor esvap değiştirirken ''

  değişim her zaman zordur...zihinsel değişimden daha zor olan ise duygusal değişimdir ayrıca..bu yüzden özellikle yürekle ilgili değişimler beyinle ilgili değişimlerden daha acıtıcıdır...

  ikinci zorluk ise, dünya var oldu olalı değişimin ivme katsayısı hiç bu kadar, günümüzdeki kadar yüksek olmamıştı...

  bu yüzden,geğirme gürültüsüne alışık kulakların orman gümbürtüsüne veya ''bombalara, bööö seslerine, savaş alaborasına '' verecekleri tepki farklı farklı olacaktır elbet...onlar için ''yaşamak bir tıkırtıdır, aldırmazlar''

  Gibi şeyler işte..düşündükçe...

 • Metin Solak
  Metin Solak

  Evet bence şiir adına gümbürtü.

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  zenaat alt kademesi idi sanatin.. siz kabaca baltaniz ile tomrugu indirip.. dal budaktan arindiracak.. kurtlanmamasi icin kabugu soyup.. marangoz tezgahi koydugunuz vakit..

  zenaatkar ortalama insan genisligi bacak uzunlugu bilmek.. binlerce yillik sirt yaslanma konforu icin.. isledigi koltugun.. alt kismi ve sirt yaslama kismini yumusak materyalle doldurma mecburiyetinde idi..

  dogada en degerli materyal.. elmasin.. yontulup traslanip.. isigi en guzel verecegi.. matematiksel.. geometri bilinmeksizin.. siz onu kafaniza gore.. yuvarlak dortgen yamuk sekledemezsiniz.. sekiz onalti yirmidort kirksekiz ellialti altmisdort simetrisi saglamak..

  kuyumcu iseniz o taci basa oturacak bicem o altina o en guzel deseni naksetmek zorundasiniz ki.. tum zenaatkar agiz birligi bu artik sanat oldu desin.. kimsenin veremedigi centik firca golge.. akis nota.. sanat bu.. yoksa dedemde yontar.. rasgele okuzluk karasabani camasir tokacini.. sen sanatkarsan.. ona havyan.. ona keserin.. ona muc cekicin.. ona donemini.. ona devrini tarihini kaziycan.. ona diyecek sozunu.. ona fikrini.. ona estetigin ona ruhun..

  gerisi lafi guzaf.. odul dersen.. kulak cignesin pehlulun.. dedesi bi avuc fazla verimis yemi.. un dersen hocanin karakacandan unlu kim var.. sen okudun sen sevdin sen begendin sen kendine sair dedin.. sen kendini sanatkar saydin.. gerisi fasa fiso.. saygilar..

TÜM YORUMLAR (30)