Önder Karaçay: Hayatı, Biyografisi, Eser ...

1144

ŞİİR


69

TAKİPÇİ

ÖNDER KARAÇAY HAYATI

Önder Karaçay Ardahan İli Çıldır İlçesi Aşık Şenlik Beldesinde (Suhara* eski adı) köyünde 1971 yılında dünyaya gelmiştir.
İlk ve orta öğrenimini Çıldır'da yapmış, Liseyi amcasının yanında Kars Ticaret Lisesinde bitirmiştir.
Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Bilimler Muhasebe - İşletme bölümü bitirerek 1990 yılında tamamlamıştır.
Yabancı dile karşıdır. Ve öğrenmemiştir. Yabancı dilin kültür soykırımı olduğuna inanmakla birlikte Türkçe'nin en iyi duygu dili olduğuna inanmaktadır.
1991 yılında ailesiyle birlikte iş sebebiyle Ardahan'dan İstanbul'a göç etmiştir.
1993-1995 yılları arasında askerliğini Konya'da istihbarat yazıcı olarak başarıyla kırmızı tezkere alarak tamamlamıştır.
1991 - 1996 yılına kadar (1993-1995 yılları askerlik arası) bir akaryakıt firmasında muhasebe ve idari işlerde çalışmış, 16 Eylül 1996 yılından 12 Eylül 2012 tarihine kadar çalıştığı, skandal bir şekilde işten çıkarılana kadar özel bir bankada çalışmış en son Şube Müdürü olarak bankacılık sektöründen ayrılmıştır.
İlk şube müdürü olduğu banka eskiden kapanmış bir yerde yeni şube açmıştı ve 2007 yılında yeni açılan bir şube dokuz ayda kara geçerken iki ayda kara geçen ülkemizin ilk yeni açılan şubesi rekorunu kırarak tarihe geçmişti.
Skandal bir şekilde işten çıkarılması Aydınlık Gazetesinde 21 Ekim 2012 tarihinde “…………..Performansta Sınıfta Kaldı” haber oldu. Bu habere internetten ulaşılabilir. www.aydinlikgazete.com adresinden ulaşılabilir. Bankanın bu skandalını Aydınlık Gazetesi haricinde hiçbir basın haber yapamadı, bankadan reklam alamama kaygısı taşıyarak ne kadar basın olduklarını veya sermaye basını olduklarını gösterdiler.
İşe iade davası açıldı. Geçici olarak İstanbul Adalet Sarayı binasının yeni açılması dönemine denk geldiği için Hâkim bulunamadığından davası 1 yıl sonra başlayabildi. İşe iade davasını % 100 haklı olarak Yargıtay onayı ile kazandı. Bu haksızlığı, sebepsiz yere işten çıkarıldığı ve bankanın ayrımcılığı yüce Türk adaleti tarafından tescillendi.
İşsiz olduğu halde adına bu bankanın yazılı talimatı olmadan kredi onaylaması yeni bir skandaldı ve ‘Bankalarda Kredi Oyunu’ haberi Sabah Gazetesinde 27 Ağustos 2014 tarihinde haber oluyordu. Aynı Gazetenin ekonomi yazarı Şeref Oğuz bu habere atıfta bulunarak aynı gün “Müşteriyi Kandırmak” adlı yazı yazarak büyük bir skandalı ortaya çıkarmasına, kanunlara rağmen ilgili kurum Bankalar Birliği bu konuda bankaları koruyordu. Bu habere ve yazıya www.sabah.com.tr adresinden ulaşılabilir.
Bu zaman diliminde kendini aklamak için ve yeniden iş bulabilmek adına sanal medyada video ile ülkemizde ilk defa Sanal Mahkeme kurarak kendini akladı. Konuştuklarımın tamamı belgeliydi. Milyonlarca insana ulaştı. Dünyada Kanada'dan Çin'e kadar insanlara ulaştı yaşadığı haksızlığı, ayrımcılığı anlattı. Daha sonra reklamın iyisi ve kötüsü olmayacağı için bankanın üzerinden reklam yapmaması için bu videoları sildi. Banka bu videolardaki belgeli gerçeklerin karşısında sadece sustu. Çünkü yapabileceği özür dileyerek geri adım atmak ve bankaya bu zararı verenlere hesabını soracağına yanlışta ısrar etme kararı aldı.
Aynı zamanda Mobbing Derneği internet sitesinde yaşadığı ayrımcılığın detayları ………….nasıl mobbinge maruz kaldım adıyla” yayınlandı. Bu yazıya www.mobbing.org.tr adresinden ulaşabilir.
2012 tarihinden bu yana Bankacılık ve Finans konularında Bilirkişi olarak serbest çalışmaktadır.
Mesleği gereği satış ve pazarlama konularında özel ilgisi ve aldığı sayısızca eğitimle bankada birçok eleman yetiştirdi.
Mesleği gereği kişisel gelişim ve iletişim ile özel ilgisi olduğundan ilgilenmiş amatör olarak tiyatro çalışmaları yaptı. Üniversiteden sonra yazılı tiyatro şeklinde yazdığı esprili ve ilginç konuları okuyarak kendi tarzında çalıştığı iş arkadaşlarıyla zaman zaman amatör tiyatro ile çalışanların hiçbir bankada görülmemiş bir şekilde motivasyonlarını artırmak amacıyla her hafta bir gösteri yaptı. Böyle bir örnek hiçbir bankada ve belki de dünya da bile yoktu. Buna rağmen banka değerini bilmedi. Zamanla bu konuda daha profesyonel tiyatro yapmak adına çalışmaya devam etmektedir.
Okumayı ve yazmayı çok sevdiği için beş bine yakın kitap okumuş aynı zaman makale, biyografi ve şiir yazmaktadır.
Yazılarında ve şiirlerinde milli ekonomi, tarih, zaman, insan, hayat, ölüm, geçmiş, gelecek, an, duygular, aşk vb gibi konulara yer vermiştir.
Kendisine ait sayısızca sözü vardır.
Yeni kitap çalışmaları da devam etmektedir.
Çıldırlı Halk ve hak** ozanı Aşık Şenlik ile aynı köylü olup Antoloji sitesinde Şenliğin hayatını ve şiirleri olmadığı için şiirlerini derleyerek bu önemli değerin evrensel bir değere ulaşması ve tanıtılması için çalışmalarına devam etmektedir.
Evli ve iki çocuğu vardır.
*Suhara: Orta Asya'da göçle gelen ataları yerleştikleri yerin ova ve içinde su bulunan bir yer olmasını istemişler. Buna uygun buldukları yere önce su nerede anlamına gelen Suhara demişler. Daha sonra çeşme su merkezinde olduğu için günümüz Türkçesi ile Yakınsu adını alan kasaba 2014 yılında göç ve nüfus azalması dolayısıyla belediye olma özelliğini kaybetmiştir. Yeni ismi Aşık Şenlik Beldesi olmuştur.
**Çıldırlı Aşık Şenliğin hakkın badesi içtiği bilinir.

Eserleri


Mobbıng Bank Skandalbank'ın Skandalları adlı bir deneme şiir türünde kitabı yayınlanmıştır.
Antoloji.com ve Edebiyat Defteri sitelerinde şiirlerini ve yazılarını yayınlamaktadır.