" O Sene " Doğan Adam Şiiri - Veli Bilici

Veli Bilici
174

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

" O Sene " Doğan Adam

“ O SENE…” DOĞAN ADAM

Benim doğum günüm haftanın her hangi bir günü pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi veya Pazar değil. Günler kifayetsiz kalır doğumumu izahta, aylar zaten iflasta… Umudum yılda kaldı… Ya da yıllarda…

Ne zaman doğduğuma dair elimde iki kaynağım vardı. Canlı kaynaklar… İkisi de sözlü ifadeden ibaretti. Bu sözlü ifadenin sahipleri; biri anam Habibe Sultan, diğeri amcamdı. Ahmet amcam. Babam hiç anlatmadı ne zaman, nerede doğduğum konusunda bir ipucu bile vermedi hayatımın başlangıcına dair. Anam doğumum söz konusu olduğunda “sen mekeler(1) biçilirken doğdun. O sene mekeler biçilirken” derdi.

O sene hangi sene…. O sene hangi sene… Ana ?

“O sene işte” diyordu, anam.

İkinci sözlü kaynağım amcamdı… Ahmet amcam. Yıl 1972 aylardan Kasım, Kasım ayının bir cumartesi yada Pazar günü Geben ile Çokak arasında yaya olarak birlikte yaptığımız yolculuğumuzun birinde bana şöyle anlatıyordu; “Gardaş, o sene ben Batman’da askerdim. Bölük istirahat anındaydı, askerlerin mektupları gelmiş bölük yazıcısı yüksek sesle okuyordu. “Ahmet ….. ” dedi ve üzerime doğru attı. Zarfın üzerine bakınca mektubu edemin saldığını anladım… Baban yazmıştı. Köyden gelmişti mektup. Açtığımda kağıdın önüne (ön yüzüne) selam kelam ve köyden havadisler yazmış, senin doğduğunu yazmış ve mektubun arkasına da (arka yüzüne) bir el resmi çizmiş. “Bu el, Veli’nin eli” diye yazmıştı. İşte sen o sene doğmuştun. O sene… Sen, o sene doğmuştun gardaş… Adım, babasının adı olmama rağmen amcam bana hep gardaş diye hitap ederdi.

O sene…. O sene….

O sene hangi sene… Amca ?

“O sene” dedim ya…

Hararetle doğum günü kutlayanların heveslerine hayranım. Ne yazık ki benim bırakın doğum günümü, hangi ayda ve hangi yılda doğduğuma dair tespit çalışmalarım, çabalarım boşa çıktı. Anam Habibe Sultan ve Ahmet amcam da rahmete gittikten sonra kaynaklarım da kurumuştu… Anamı ve amcamı rahmetle anıyorum. Rahmete gidişleriyle benim doğum günüm de güme gitti. Şimdi doğum yılımla meşgulüm, onunla teselli oluyorum ve biliyorum ki benim doğum yılım; “O Sene…”. Ama ben doğum yılımı, doğum günüm yaptım. Benim doğum günüm “O Sene”. Bu yüzden o seneyi kutluyorum ve doğum günümü de o sene kutluyorum.

Doğum senemi kutlayan akrabalarıma, dostlarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

Bir de “Kalemkaş” doğumlu arkadaşıma teşekkür ediyorum, Eksin Resul’a. İp ucu verdiği için. “Her günü kutla. Her yeni gün; doğduğun gündür.”

“O sene” doğan adam.

Veli BİLİCİ

(*) Mısır bitkisi.

Veli Bilici
Kayıt Tarihi : 24.1.2021 13:46:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!