Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • sagopa kajmer17.11.2006 - 16:06

  Resmi Web Sitesi http://www.sagoparap.org
  Biyografi [değiştir]
  Müzik hayatına giriş [değiştir]Asıl adı Yunus Özyavuz olan Sagopa Kajmer müzik yaşantısına kişisel meraklarının ardından Samsunda yerel bir radyoda djlik yaparak başlamıştır. Öğrenim hayatında 1997'de İstanbul Üniversitesi Fars Dili Ve Edebiyatı bölümünü kazanması dolayısıyla İstanbula geldi. Özyavuz için bu noktayı bir dönüm noktası olarak değerlendirebiliriz.

  İstanbula gelişinin 1 yıl ardından 1998'de Kuvvetmirayı kurdu. Kuvvetmira yeraltı rap dünyasında bir oluşumdur halende varlığını sürdürmektedir. Milenyuma bir kala 1999'da Silahsız Kuvvet mahlasıyla Yeraltı Operasyonu isimlitoplama(complation) albümünde yeraldı. Bu albümde en dikkat çeken isim oldu.

  2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvet mahlasıyla ardarda 2 albüm çıkardı. 2001'de 'Sözlerim Silahım' 2002'de 'İhtiyar Heyeti'.


  Sagopa Kajmer doğuyor [değiştir]2002'de İhtiyar Heyeti albümünü çıkaran Özyavuz 'Sagopa Kajmer' stilini oluşturdu. Silahsız Kuvvet üzerine bi süre suskunluğunu koruyan Özyavuz artık Silahsız Kuvvetin tarihe karıştığı duyurdu ve yine aynı yıl içerisinde yeni mahlasını taşıyan albümünü çıkardı: Sagopa Kajmer. Bu albümün akabinde 2. albümü 10 Kurşunu çıkardı.

  Çalışmalarında çok yönlülüğüyle dikkat çeken Özyavuz bunu bir şarkısında '...Bir yatakta 3 kişi yatarız. 1 Silahsız Kuvvet 2 Mic Check 3 Sagopa Kajmer...' şeklinde dile getiriyor. Silahsız Kuvveti tarihe gömmesinin ardından bu sayı 2'ye düşmüştü. Dj yönününde Mic Check mahlasını kullanan Özyavuz, Türkiyede turntablizm akımını başlatmıştır. Yine 2002 yılında Cezanın 'Med Cezir' albümündeki prodüksiyonuyla adından söz ettirdi. Bu albümün bütün müziklerini kendisi yaptı.


  Pesimist Stil [değiştir]2004'te çıkardığı 'Bir Pesimistin Göz Yaşları' isimli albümüyle yepyeni bir tarzın öncüsü oldu. Daha öncesinde 10 Kurşun albümünde pesimist stilden izler vardı ancak pesimist stilin doğuşunu 3. albümüyle kabul etmemiz daha doğru olacaktır. Pesimistin Türkçe karşılığı karamsardır. Daha önceki 2 albümde sokak/battle tarzına ağırlık veren Sagopa Kajmer 3. albümde karamsar bi havada hayatı ele alıyor; savaş üzerine,insanlık üzerine şarkılar yapıyor.


  Djlik Yönü [değiştir]Mic Check 2004'te Cezanın Nefretteki grup arkadaşı Dr Fuchs'un 'Huzur N Darem' albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Dj'lik yönüyle kendini her zaman geliştiren Özyavuz 'Turntablizm' dediğimiz olayın Türkiyedeki öncüsüdür. Ayrıca Özyavuz Türkiyenin köklü radyolarında dj'lik ve müzik direktörlüğü yapmıştır.


  Ünlü Olma Yolunda [değiştir]Bir yandan dj'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer 2004'te Türkiyenin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler ve soundtrackler hazırladı. 'Al Birde Burdan Yak' isimli parçasına video klip çekildi. Bu gelişme Sagopa Kajmeri tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırdı. Türkiyede birçok insan Sagopa Kajmeri bu gelime ile tanıdı. 2005'te Koleranın 'Karantina Embryo'nun prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Recordstan çıkardığı 'Romantizma' isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan 'Vasiyet' Kran Tv'de 2005 yılının 'en iyi klip' ödülüne layık görülmüştür.


  Kuvvetmira Oluşumu [değiştir]Kuvvetmira Sagopa Kajmer'in kurduğu bir rap oluşumudur. Bu oluşuma bir çok rap müzik sanatçısı katılmıştır. Ceza, Fuat, Sahtiyan bunlardan sadece birkaç tanesidir. Kuvvetmiranın amacı bünyesindeki rap müzik yapanları buluşturmak ve bir koalisyon ortamı oluşturmaktır. Kuvvetmira çoğu kez aynı tip oluşumlarla karşı karşıya kalmıştır.


  Melankolia Müzik [değiştir]2006da Sagopa Kajmer ve eşi Koleranın(Esen Özyavuz) birlikte Melankolia Müzik isimli şirketi kurdular. Bu ikili ve Kuvvetmirada yer alan diğer rap müzik yapanlar Melankolia müziğin ilk albümü 'Kafile'yi çıkardılar. Albümün prodüktörlüğü yine Mic Check'e ait.


  Sagopa Kajmer adının geldiği yer [değiştir]Bir bilim adamı mısırda ki piramitlerin sırrını çözmeye çalışır, Sagopa adlı piramidin içine girenin canlı çıkamadığını öğrenir ve piramidin sırrını çözmeye çalışır. Piramidin en son odasına gelip duvara adını kazır. Bu bilim adamının adı Kajmer olduğu için duvara 'Sagopa Kajmer' yazar ve bu piramidin içinde hava akımından dolayı can verir. Bu isim buradan geliyor.

  Diskografi [değiştir]
  EPler [değiştir]Pesimist Ep 1
  Pesimist Ep 2
  Pesimist Ep 3
  Disstortion Ep
  Pesimist Ep 4
  ve www.reehber.com-88.234.50.193 18:15, 16 Kasım 2006 (UTC)


  Prodüksüyon [değiştir]Silahsız Kuvvet - İhtiyar Heyeti
  Silahsız Kuvvet - Sözlerim Silahım
  Sagopa Kajmer - Sagopa Kajmer
  Ceza - Med Cezir
  Sagopa Kajmer - Bir Pesimistin Göz Yaşları
  Dr Fuchs - Huzur N Darem
  Sagopa Kajmer - Gora Soundtrack
  Kolera - Karantina Embryo
  MT - Çalıntı Beatler Kötü Mixler
  Sagopa Kajmer - Romantizma
  Kuvvetmira - Kafile

  Albümler [değiştir]2001 Sözlerim Silahım
  2002 İhtiyar Heyeti
  2002 Sagopa Kajmer
  2002 10 Kurşun
  2004 Bir Pesimistin Göz Yaşları
  2005 Romantizma
  2006 Kafile

  İhtiyar Heyeti

  Sözlerim Silahım

  On Kurşun