Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • kabardey25.03.2008 - 18:37

  İŞTE BU AŞAĞIDAKİ VE BİR ÇOK KONUDA YAZAN -YAZIYOR HAKKATEN HELAL OLSUN :) - CANIMIZ İŞKEMBECİMİZİN BİLE, CEHALETİNDEN YİNE UTANMADAN, YİNE SAÇMALADIĞI, YENİ NEDİR KONUSU :))))


  ÇERKEZ


  Çerkesler Zamıko Seferbiy ile Şeyh Şamil arasındaki Kuzey Kafkasyadaki liderlik mücadelesi yüzünden ulusal direnişte bir bütün kuvvet olamamışlardır. Sahip oldukları kast sisteminde ise Prens (Pşihl) , köylü (Xable) ve Vork (köle) sınıfları vardır. Küçümseme söz konusu sadece Vorklar için geçerlidir ve Vorklar Çerkez milletinden insanlar değildir ve kölelerine tek kötü davranmak gibi lükse sahip olan millette Çerkesler değildir. Bu köleler küçükken devşirilmiş yada savaş esiri olarak alınmış kişiler gibi insanlardı.

  Çerkezler Kazak ve Gürcü milleti ile Kuzey Kafkasya mücadelisinde savaşmadı. Sadece Rus orduları ve Rus ordularında bulunan Kazaklara karşın 300 yıla aşkın bir mücadele verdiler. Ve Osmanlı - Rus antlaşmaları ile sürgüne anadolu ve arap yarım adası topraklarına bir kısmıda balkanlara dağıtıldı. Balkanlardaki toprak kayıpları yüzünden Çerkesler yeniden göçe zorlanıp anadolunun işgal güçleri tarafından çevrelenmiş sınır boylarına yerleştirildiler. Türkiyede yaşayan Çerkeslerin şu anki konumlarına bakarsanız bu hatların belirginliği hala mevcuttur.

  Osmanlıya bağlı kalanlar olduğu gibi (örnek Anzavur) T.C. bağlı kalan Çerkeslerde vardır. (örnek Çerkes Ethem, Rauf Orbay ve Sami Bekir gibi) bu topraklar için kendi inançlar ve doğruları uğruna görevlerini yerlerine getirmişlerdir.

  Gürcülerle olan tek savaş ise 1992 yılında olan Gürcistan - Abhazya savaşıdır ve galibi Abhazlardır.

  Türkiyede dışlandıkları içinde ayrıca önemli yerlerde mevki ve makamlarda dünlerinden bugüne kadar hep yer edinmişlerdir.

  Lakin en önemlisi 'amma çok hakkımızda atıp tutan var bree cahiller' dedirten nedir konusudur. (11.10.2006 14:39)

 • marje02.03.2006 - 12:29

  marje çerkesçede bir ünlem olmasından ziyade çerkesçede 'millet' demektir.hatta memlüklüler-osmanlı arasında gerçekleşen mercidabık savaşı da marje de'apukh(herkes yardıma) şeklinde çevrilir.