Kültür Sanat Edebiyat Şiir

İmam Sürensoy
İmam Sürensoy

EĞER HİÇ BİŞE BİLMİYORSAN SUS. SUSMASINI BİLMEYEN DİNLEMSİNİ BİLMEZ. EĞER BİŞE BİLMİYORSAN BİLMİŞ GİBİ DE YAPMA.

 • Yeni Antoloji25.04.2017 - 11:26

  ANTOLOJİNİN YENİ DİZAYN SAYFASINA ALIŞACAĞIZ. BAŞKA ÇARE YOK.

 • alevi28.08.2013 - 01:54

  aleviliğin en temel yönü dürüstlüktür. oldukları gibi görünmeleridir..bin bir düzen bazlık yaparak kul hakkı yiyerek iftira atarak, yalan söyleyerek, hatta başkalarının namusuna göz dikerek, hak hukuk bilmeyerek başka insanların haklarına hukuklarına tecavvuz edip sonrada namaz kılarak, oruç tutarak bu günahları af etme derdine düşmek yoktur alevilerde.
  aleviler inan ayrımı yapmazlar. bütün insanlara,inançlara, ırklara aynı eşit bir bakış açısıyla bakarlar. çünkü alevilikte insan esastır. ve alah insanları kendi nurunda, kendi özünde yarattığı için esas alınır insanlar. vahdeti vucut dediğimiz olgu bu tanımlamadan geliyor. asıl l olan insandır.. genellikle soruluyor ve eleştiri olarakta dile getiriliyor. aleviler namaz kılmıyorlar. camiye gitmiyorlar. oruç tutmuyorlar. doğrudur.yalnız hazreti muhamed kendi sağlığında bizzat camileri yıktırmış ve allah yalnız camiden değil bütün kainattadır. diyerek islam olanları uyarmıştı. ayrıca islamiyette ibetedin şekli şümulu yoktur. yane ibadetin tanımı bile yoktur.şekilcilik yoktur..hazreti muhammed zamanında islamiyet vardı .müslümanlık yoktu. müslümanlık tanımı emeviler zamanında topluma lanse edilmiştir.biz yinede insanların ibadet şekline inançlarına karışmıyoruz ve karışma hakkınıda kendimizden görmüyoruz. çünkü insanlar neye nasıl ve hangi inanca inanacaklarsa inansınlar. bu insanların en doğal hakkıdır.hiç kimsenin kimseye inançlarından dolayı baskı uygulamaya zora tabi tutmaya, aaığılamaya, hor görmeye hakkı yoktur.herkes nasıl inanıyorsa o şekilde ibadetini yapar. bu kimseyi ilgilendiren bir durum değildir.

 • alevi30.04.2012 - 08:13

  aleviliğin özü. bazı eveller aleviliğin bir mezhap olmadığnı, islamiyette dört mezhep olduğunuu dört mezhebin hak olduğunu,aleviliğn bir mezhep olmadığını ve batıl olduğunu ısrarla yazıyorlar.Bunu yazanlara önce şunu sormak lazım. hazreti muhammed hangi mezheptendi birileri bunun açıklamasını yapmak zorundalar.Hazreti muhammed hanifimiydi,şafiimiydi,malikimiydi,hambaliimiydi,bunun açıklamasını yapsınlarda ondan sonra gelsinler tartışmaya..
  Bu zatların islamiyette mezhep olmadığını,mezheplerin hazreti muhhammedin hakka yürüyüşünden üçyüzsene sonra bazı islam alimlerinin değişik yorumları sonucu ortaya çıktığını.ya bilmiyorlardır.yada hala emevi zihniyetinin bugünki temsilcileridirler.evet islamiyette mezhep yoktur. ve alevilik esas itibarıyla islamiyetin özüdür.uygulanmakta olan bugünkü islamiyet özünden uzaklaştırılmış emevilerin abbasilerin sonradan tesfir ettiği islamiyettir. hazreti muhammedin kadirhum gününde hac dönüşünde yaptığı veda konuşmasında,bir nasihatta bulunmuştu. nasihahatında ey müminlerim benim hakka yürümem her an mümkündür. ben size üçşey bırakıyorum.biri kuranı kerim. biri ehlibeytim.biride benden sonraki halifeniz hazreti alidir. her kimki aliya biat etmezse,bana biat etmemiş olacak.ben kimin velisiysem alide onun velisidir. herkim aliye karşı gelirse aliye biat etmezse benim ümmeim değildir diye vasiyeti vardır.
  V e hazreti muhammedin bu vasiyetini dikkate alırsak bugunki müslümanların yüzde sekseni hazreti muhammedim ümmeti değillerdir. çünkü onlar hazreti muhammedin vasiyetinin gereğini yerine getirmeyen ve hazreti muhammedin vaisyetine karşı savaşa giren emevilerin izinden gittikleri içindir.esas islamiyetin özünü aleviliğin olduğunu bilmedikleri için ahkem kesiyorlar.esas itibarıyla şu an ben müslümanım diyenler emevilerin sonradan uygulamaya koyduğu içtiatlar üzere ibadet yapmaktalar.bunuda bilmiyorlar.alevileri eleştireceklerine dönüpte bir sefer kendilerine baksınlar. ben müslümanım diyenler kılıç uçlarına kuranu kerimi takarak hazreti aliye karşı yürüdüler.kerbelada ehlibeyti katlettiler. ve günümüzde hala o zihniyet üzerine müslümanlık yapılıyor.hala çıkmışlar müslümanlıktan bahs ediyorlar.ozaman emivilerin yaptığını bugün o zihniyetin temsilcileri maraşta sivasta din adına katliamlar yapıyorlar. işte sizin müslümanlığınız budur..daha ne anlatimki.ha isteyene her türlü kanıt ve delil sunulur. bu konuda tartışmaların sonuda gelmez.