Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • canlıların evrimi20.01.2010 - 23:30

  yazılanları okudukça, insanlarımızın bilimden, küresel gelişmelerden ne kadar uzak olduğunu şaşırdım doğrusu.

  öncelikle şunu belirtmek isterim ki evrime inanmayan insanların pek çoğunda evrime inanan insanlara karşı bir önyargı apaçık belli. zerre kadar bilgisi olmayan düz mantıkla doğmatik bilgilere göre hareket eden insanlardan yeryüzünde çok fazla sayıda var. eğer mantıklı bir zeminde evrime karşı tanrının bu dünya düzenini kurduğu ve insanlara din göndermesini karşılaştıracaksak herşeyden önce karşıt düşüncelere saygı gösterilmesi gerekir.

  tanrıya inanan bir insan için evrimi reddetmek son derece doğal bir olaydır. tıpkı evrime inananların dünyayı tanrının yaratmadığına inanmaması kadar. ancak önemli olan karşınızdaki insanın düşünce temelerini değerlendirebilmeniz. zaten bundan yoksun iseniz gidin günlük hayatınıza devam edin ve gerisini okumayın.

  şimdi gelgelelim evrimi; bir bilimsellik içermekten çok saçmalık zannedenlere. evrimi 'insanın maymundan türemesi'ni kabul etmek zanneden cahil insan önermelerine. herşeyden önce evrim teorisine göre insan maymundan gelmemiştir; insan ve maymun ortak bir atadan köken alarak kendi yollarında evrilmişlerdir. bu bahsi geçen evrilme değil birkaç bin ortalama 1 milyon yıl kadar bir süre önce evet. maymun dünyada yaşayan türler arasında evrimsel olarak homo sapiens türünün en yakın akrabasıdır ve genlerimiz %99 aynıdır. yani maymun gelişip insan olmuyor pokemon gibi. yani eğer maymundan türediysek neden hala ortalıkta maymun diye bir hayvan var?
  ya da sizin anlayacağınız dilden soracak olursak madem yoktan var edildik, neden şu anda yoktan kimse var edilmiyor? bir kan pıhtısından ya da çamurdan yaratılmak yüzbinlerce yıl evvelden beri evrilmekten daha mı mantıklı sizce?
  ya da bir tanrı var ise kendisini ifade eden ve kullarına gönderdiği kitaplar neden farklı farklı?
  neden güneşi en çok gören insanların ten renkleri koyu da az görenlerin ten rengi gittikçe açığa dönüyor?
  madem mükemmel yaratıldık 20'lik diş neden çıkıyor da çektirmek zorunda kalıyoruz, neden sünnet oluyoruz da sünnetli doğmuyoruz?
  insan yavrusu denen şeyin ana rahmine düşüşünden doğumuna kadar geçirdiği süreç evrimin kralı değil de gebelik adı verilen bu olay neden tanrının en büyük mucizesi oluyor?

  evrim herhangi bir gelişme anlamına gelmez. gerileme anlamına da gelmez. çünkü evrim için herhangi bir canlı, başka bir herhangi canlıdan daha üstün veya daha düşük seviyede değildir. sadece içinde bulunulan zaman ve mekana bağlı olarak hayatta kalabilen canlıların soyunu devam ettirebilmesi, diğerlerinin de hayatta kalamamaları sonucu soylarını devam ettirememeleri durumudur. evrimleşmiş bir canlı, evrimleşmemiş bir canlıdan daha üstün değildir. zaten canlılar arasında herhangi bir üstünlük bulunmamaktadır. birisinin gözü evrimleşirken bir başkasının beyni evrimleşti diye, beyni evrimleşenin daha üst bir seviyede görülmesi o beyne büyük bir hakarettir öncelikle.

  ya da buna mantık üretemediniz mi? evrimi hala sadece bir biyolojik süreç mi zannediyorsunuz? o zaman sosyal değişim ve dönüşümlerin de bir devrim paradigması olabileceğine ihtimal verin. nasıl ki eski çağlarda, ya da tarih boyunca insan toplulukları isyan ettiklerinde, kendi halklarının mücadelelerini yaptıklarında boyunlarına ip geçirilip dar ağaçlarında asılırken bugün nasıl gösteri ve yürüyüş yapabiliyorlar..kralları/padişahları gördüklerinde nasıl yere kapaklanıp yüzlerine bile bakamazlarken bugün nasıl kendi yöneticilerini seçim sandıklarında yine o insanlar belirleyebiliyor? o koltuktan al aşağı edebiliyor.. bu son örneğim hepi topu 500 yıllık bir süreç içersin. evrim teorisi milyonlarca yıllık bir süreci kapsıyor. varın siz düşünün.

  yalnızca düşünün. evrimi kabul edenler sizlerin/bizlerin tanrısına küfür etmiş olmuyor. dünyadaki herkesi sizler gibi düşünmesi için zorlamayın. evrim demek insanın atası maymun demek diyorsanız zaten bu satırları okur okumaz hafızanızdan silin.
  o neden inanıyor? ya da inanmıyor? ona mantık üretmeye çalışın. çünkü aksi takdirde kendi bilinç altınızdaki korkuların esiri olduğunuz çok belli oluyor.

  burada amacım ne evrimi övmek, ne de tanrıyı yermek. tüm inançlar vicdandadır. evrime inanıp tanrıyı(var ise) yerin dibine sokanlar da tanrıya inanıp evrimi(var ise) yüceltenler kadar erdemsizdir.