Kültür Sanat Edebiyat Şiir

Cengiz Oral
Cengiz Oral

BAKILACAK YÜZE, UTANILACAK SÖZ SÖYLEME! ! ! ! ! !

 • forum11.09.2009 - 10:07

  Mutluluk icin 20 öneri! !
  Hayat zor, moraliniz bozuk ve yaşamınızda her şeyin çok kötü gittiğine inanıyorsunuz... Şimdi bunları düşünmekten vazgeçin! Hadi başlayın yazımızı okumaya... İnanın küçük ama etkili önerilerimizle bundan sonra kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz... Denemeye değer değil mi?

  1-) Kişiliğinize aykırı bir şeyler yapın...
  Saç stilinizi değiştirin, yeni bir hobi edinin, hatta hiç tarzınız olmayan parlak kıyafetler giyin. Hadi ne duruyorsunuz? Sizin de çılgınlık yapmaya hakkınız var. Yaptığınız küçücük bir değişikliğin bile, hayatınızda büyük değişimler yaratacağına inanın.

  2-) Çevrenizi değiştirin...
  Bunun için size yaşadığınız ülkeyi terk etmenizi önermiyoruz! Odanızdaki eşyaların yerlerini değiştirerek, işe gitmek için başka bir yol kullanarak günlük yaşamınızda değişiklik yapmanız mümkün. Yeter ki gerçekten isteyin.

  3-) Gülmek için sebep yaratın...
  Gülmenin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladığını siz de çok iyi biliyorsunuz değil mi? O halde gülmek için mutlaka sebep aramanıza gerek yok, fırsatı siz yaratın. Nasıl mı? Komik bir filme ya da gece eğlenmeye gidin. 'Artık ben bir anneyim kolay mı istediğim zaman dışarı çıkmak' diyorsanız işte size başka bir öneri. Bebeğinizle oyun oynayın. Onların attığı kahkahalardan daha eğlenceli ne olabilir ki?

  4-) Endişelenmekten vazgeçin...
  Endişe ve üzüntüyle geçen her dakika sizi biraz daha strese sokuyor ve sağlığınızı bozuyor olabilir. Bu yüzden kendinizi yok yere üzmek yerine sorunlarınıza pratik çözümler aramaya çalışın. Ve sadece çalışmakla da kalmayın, bulun!

  5-) Günü yakalayın...
  Yarın, gelecek hafta, hatta önümüzdeki ay için planlar yapmaktan bugünün farkına bile varamıyor musunuz? Öyleyse artık yarınları planlamaktan vazgeçin ve bugünü yaşamaya bakın. Böylece yaşadığınız her günden zevk almaya başladığınızı fark edeceksiniz.

  6-) Kendinize zaman ayırın...
  Gün içinde yaptığınız işlerin bir listesini çıkarın ve gereksiz gördükleriniz hakkında bir kez daha düşünün. Yarından başlayarak saçma bulduğunuz tüm işleri unutun ve sizin için anlamı olan bir şeyler yapın.

  7-) Çocukluğunuza dönün...
  Hayatın toz pembe göründüğü çocukluk günlerinizi hatırlıyor musunuz? Hani şu hiçbir şeyin umursanmadığı mutlu günleri? Peki anılarla yaşamak yerine tekrar çocuk olmaya ne dersiniz? Hadi, atlayın bisikletinize ya da koşun kırlara... Unutmayın, çocuk olmanın yaşı yok!

  8-) Tatil yapın...
  Mutlaka egzotik ve uzun bir tatil yapmanıza gerek yok! Küçük bir hafta sonu seyahati bile dertlerinizi alıp götürmeye ve daha pozitif olmanızı sağlamaya yeter de artar bile.

  9-) Başarı listesi hazırlayın...
  Yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarıları şöyle bir düşünün. Listenin ne kadar uzun olduğunu fark ettikten sonra gelecek günlerde elde etmeyi planladığınız başarıları da not edin. Ve bunları gerçekleştirmek için bir an önce kolları sıvayın.

  10-) Elinizdekilerin değerini bilin...
  Bir eşiniz, bir bebeğiniz, bir işiniz, bir aileniz ve daha kim bilir hayatınızda daha ne güzellikler var. Onların kıymetini bilin.

  11-) Alışverişin cazibesine kapılın...
  Size, kredi kartlarınızın limitini aşana kadar çılgınlar gibi alışveriş yapın demiyoruz, elbette! Ancak, şık bir etek, rengarenk bir bikini satın almanın da sıkıntılı anlarınızda sizi rahatlatacağından emin olun.

  12-) Kendinizi ödüllendirin...
  Hem çalışmak hem de iyi bir eş, anne olmak kolay değil, elbette. İnsan arada sırada bir ödülü hak ediyor. Hadi siz de kendi kendinize bir ödül verin. Öğle tatilinde pahalı olduğu için gitmediğiniz ama çok sevdiğiniz lokantaya gidin, kocaman bir dilim pasta yiyin, sahilde yürüyüşe çıkın... Kısacası sizi ne mutlu ediyorsa o gün onu yapın.

  13-) Sorumluluklarınızı sevin...
  'Mutluluk insanın sorumluluklarını sevmesidir' Bu sözü yıllar önce bir kitapta okumuştum. Düşünsenize eşinizin, bebeğinizin, işinizin, evinizin, ailenizin, annenizin size yüklediği sorumlulukları seviyorsanız mutlusunuz demektir. Sizce de öyle değil mi?

  14-) Yürüyüşe çıkın...
  Temiz hava hem aklınızdaki sıkıntıları dağıtır, hem de size enerji verir. Bu güzel havalarda bebeğinizi yanınıza alarak parka gidin, sahilde yürüyün. Göreceksiniz hem size hem de bebeğinize mutluluk verecek.

  15-) Tutkulu olun...
  Seksin eğlenceli olduğu kadar harika bir stres giderici olduğunu unutmayın! Hem ayrıca seks kalorileri yakmak için de ideal bir yöntem...

  16-) Kendinizi şımartın...
  Çocuklarınızı güvendiğiniz bir arkadaşınıza ya da yakınınıza bırakın ve bir günü yalnızca kendinize ayırın. Bol köpüklü bir banyo hazırlayın ve vücudunuzu iyice dinlendirin. Banyo yaparken en beğendiğiniz parçayı dinleyerek gevşemeye çalışın.

  17-) Düzenli egzersiz yapın...
  Spor sayesinde hem daha güzel görünebilir hem de yepyeni bir uğraş edinmenin zevkini yaşayabilirsiniz. Unutmayın ki spor, insanın vücudu kadar zihnini de dinçleştiriyor.

  18-) Planlarınız konusunda kararlı olun...
  Yapmak istediğiniz işler listesindeki konuları hatırlamakta bile güçlük mü çekiyorsunuz? Öyleyse, bir an önce kararlı bir şekilde listedekileri uygulamaya geçin. Yapacaklarınız azaldıkça kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  19-) Bir tanıdığınızı mutlu edin...
  Bir arkadaşınızı ya da komşunuzu sevindirecek bir sürpriz yapın ya da onların dertlerine ortak olun. Bir başkasına yardım ederken kendi sorunlarınızın aklınızdan uçup gideceğini göreceksiniz...

  20-) Hayatı sevin...
  Bir an durun ve nelere sahip olduğunuzu iyi düşünün. Hiçbir şeyin göründüğü gibi kötü olmadığına inanarak sahip olduklarınız için teşekkür edin.