Kimsesizlik Şiiri - Kemalettin Kamu

Kemalettin Kamu
19

ŞİİR


40

TAKİPÇİ

Kimsesizlik

Yıllardır ki bir kılıcım kapalı kında,
Kimsesizlik dört yanımda bir duvar gibi;
Muzdaribim bu duvarın dış tarafında,
Şefkatine inandığım biri var gibi.

Sanıyorum saçlarımı okşuyor bir el,
Kıpırdamak istemiyor göz kapaklarım;
Yan odadan bir ince ses diyor gibi gel!
Ve hakikat bırakıyor hülyamı yarım.

Gözlerimde parıltısı bakır bir tasın,
Kulaklarım komşuların ayak sesinde;
Varsın yine bir yudum su veren olmasın,
Baş ucumda biri bana 'su yok' desin de!

Kemalettin Kamu
Kayıt Tarihi : 14.10.2002 09:51:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hasan türkyılmaz
  Hasan türkyılmaz

  Etkili duygu yüklü hüzün verici bir şiir.

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Kabalık etmiyorum. Adınızın yanında kendinizi temsilen bir arap çocuk resmini ben koymadım. Arap Naci Naci (çifte Naci-neyse?)adını da ben yazmadım. Gördüğüm ve size sizin yakıştırdığınız isimle hitap ettim. Evet Arap Çocuk... Her halde kötü bir isim-simge-söylem-resim olsayadı o güzel ve sevimli Arap Çocuk resmini seçmezdiniz, öyle değil mi Arap çocuk?...
  Evet, anayasadan bahsedene bakın hele... Bu mahallede 23.000 nüfus var, siz burada cam-çerçeve koymadan çamurlu taşlarla savaş veriyorsunuz. Hem de çok uzun zamandır. Bu caddeyi bırakın da biraz sizin dışınızdakiler de kullansın. Siz, bunca uzun zamandır bu kavgalarınzı ve ön yargılı-kalıpaşmış-değişmez-taş-heykel yapıdaki söylemlerinizi okumaktan bıktık. Başka isimler, başka nefesler, başka ses ve söylemler de duyulsun. Az-biraz çekilin kenara. Müsaade...
  Ne var bunda...
  Demokrasiyse, 23.000 nüfuslu koca mahallede çıkardığınız gürültü, kırdığınız gönül saraylarının çam ve çerçeveleri, bu ŞİİR MAHALLESİ'ne hep zarar verdi, hiç bir şey kazandırmadı. Bıkmadınız mı bu yapıdan. Ne geçti elinize. Biraz başka caddelere gidin. Bakalım neler olacak. demokrasiyse, başkalarına da saygı gösterin, bu kadar çoğunluk insan-şair size bu kadar zaman tanıdı. Vereceğiniz neyse verdiniz, diyeceğinizi dediniz. Demokrat olun ve başkalarına da meydanı bırakın. Olmaz mı?
  *
  Sizinle karşılaşmak mı? Mutlu olurum...
  Buyurun gelin Antalya'ya... Konuğum olun...
  *
  Selamlar, saygılar...

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Evet aynen öyle diyorum Arap çocuk..
  Aynen öyle...
  Yeter gayri...
  *
  Bu sayfayı işgal ettiğiniz yeter...
  *

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Sayın Nadir Sayın Kardeşim;
  Bu sayfanın GÜNÜN ŞİİRİ sayfası olduğunu biliyorum. Asıl derdim, günün şiiri değil de günün siyasî çekişmesi olarak yansıtılmasında. Demem o ki, bir şaire düşen, söyleyeceğini burada ŞİİR ile , konuyu teşkil eden-seçki şiir ortak paydasında yapılmamasındandır. Bu sayfanın müdavimi bir kaç kişi, sizler, burada birbirinize saygısız, saldırı nitelikli söylemleriniz ile birbirinizi ikna mı etmiş olmaktasınız, galip-mağlup olan mı var? Yetmedi mi, sıkılmadınız mı, neyi değiştirdiniz? Gelin, ŞİİR ve GÜNÜN ŞİİRİ noktasına çekin tartışmalarınızı.
  Ya da,
  Şu çarpışıp duran taraflar ( Hepiniz birbirinizi biliyorsunuz) çekilin şuradan gayri. Bu sayfaya hakimiyetiniz şiir adına hiç bir katkı sağlamadı. Size, sizlere, çarpışan taraflara antoloji yönetimi SRBEST KÜRSÜ diye bir sayfa açsın, varın kırın orada birbirinizi...
  Bana gelince;
  Sizlerin anlamsız ve hepsi birbirinin tekrarı olan tartışmalarınızı bu sayfadan görmekten 'gına' getirmiş birisiyim.
  Bu mahallenin 23.000 nüfusu var ve ne kadar uzun zamandan beri çarpışan tarafların gürültüsünden bu caddenin temizlenmesini bekliyor onca nüfus ve o nüfustan birisi olarak da ben.
  Dünya şiiri nerde, nereye gidiyor hiç mi merak etmiyorsunuz? diyorum... Günceli tartışacaksanız onu da şiirle - taşlama-hicviye yoluyla yapmalısınız, şairce yani diyorum şimdilik...
  *
  Umarım antoloji sitesi yönetimi siz çarpışan tarafların bu tutumu nedeniyle (((başka sitelere kaçırdığı binlerce üyesinin kaçış sebebinin))) bu anlamsız işgalden olduğunu anlar. Antoloji com bu sayfa sebebiyle kan kaybetmektedir. Bu sayfa, bu haliyle, bu işgalle ve bu manzarayla bu siteye yakışmamakta. Bu siteye zarar vermektedir.
  *
  Nadir Sayın Kardeşim;
  Bizim kim ve ne, neci olduğumuzu biliyorsunuz umarım. Hakkımda bilmedikleriniz varsa, daha geniş bilgileri mısralarımızın ruh kökünden anlayabilirsiniz sanıyorum.
  *
  Umarım meramımı anlatabildim.
  Selamlar, saygılar...

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Sinan bey,
  Size etik yanıtımı verdim: ``BAZILARI BU İŞTEN KEYİF ALIYOR OLMALI`` diyorsunuz..ve devamına seçkin diye hitapladığınız zatın nefret dolu mesajını ekliyorsunuz! Sizden ricam somut olun ve o keyf alanlar derken kimden bahsediyorsunuz..ve artık bu tip zatlara: ``YORUM SİZİN EFENDİM`` yerine sizin kesin tavrınızı koymanız gerekmez mi?
  Bakın bizim yüreğimiz kan ağlayarak ve kendimize özeleştiri vermeye yol açar boyutla burda gericiliğe, baskıya ve edebiyatın bir din markası haline getirilmesine ve yurdumuzunda şeriat, cemaat güdümünde bir toplum olamazlığına dik duruyoruz!

  Saygıyla…

TÜM YORUMLAR (80)