Kimsesizlik Şiiri - Kemalettin Kamu

Kemalettin Kamu
19

ŞİİR


16

TAKİPÇİ

Kimsesizlik

Yıllardır ki bir kılıcım kapalı kında,
Kimsesizlik dört yanımda bir duvar gibi;
Muzdaribim bu duvarın dış tarafında,
Şefkatine inandığım biri var gibi.

Sanıyorum saçlarımı okşuyor bir el,
Kıpırdamak istemiyor göz kapaklarım;
Yan odadan bir ince ses diyor gibi gel!
Ve hakikat bırakıyor hülyamı yarım.

Gözlerimde parıltısı bakır bir tasın,
Kulaklarım komşuların ayak sesinde;
Varsın yine bir yudum su veren olmasın,
Baş ucumda biri bana 'su yok' desin de!

Kemalettin Kamu
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Kabalık etmiyorum. Adınızın yanında kendinizi temsilen bir arap çocuk resmini ben koymadım. Arap Naci Naci (çifte Naci-neyse?)adını da ben yazmadım. Gördüğüm ve size sizin yakıştırdığınız isimle hitap ettim. Evet Arap Çocuk... Her halde kötü bir isim-simge-söylem-resim olsayadı o güzel ve sevimli Arap Çocuk resmini seçmezdiniz, öyle değil mi Arap çocuk?...
  Evet, anayasadan bahsedene bakın hele... Bu mahallede 23.000 nüfus var, siz burada cam-çerçeve koymadan çamurlu taşlarla savaş veriyorsunuz. Hem de çok uzun zamandır. Bu caddeyi bırakın da biraz sizin dışınızdakiler de kullansın. Siz, bunca uzun zamandır bu kavgalarınzı ve ön yargılı-kalıpaşmış-değişmez-taş-heykel yapıdaki söylemlerinizi okumaktan bıktık. Başka isimler, başka nefesler, başka ses ve söylemler de duyulsun. Az-biraz çekilin kenara. Müsaade...
  Ne var bunda...
  Demokrasiyse, 23.000 nüfuslu koca mahallede çıkardığınız gürültü, kırdığınız gönül saraylarının çam ve çerçeveleri, bu ŞİİR MAHALLESİ'ne hep zarar verdi, hiç bir şey kazandırmadı. Bıkmadınız mı bu yapıdan. Ne geçti elinize. Biraz başka caddelere gidin. Bakalım neler olacak. demokrasiyse, başkalarına da saygı gösterin, bu kadar çoğunluk insan-şair size bu kadar zaman tanıdı. Vereceğiniz neyse verdiniz, diyeceğinizi dediniz. Demokrat olun ve başkalarına da meydanı bırakın. Olmaz mı?
  *
  Sizinle karşılaşmak mı? Mutlu olurum...
  Buyurun gelin Antalya'ya... Konuğum olun...
  *
  Selamlar, saygılar...

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Evet aynen öyle diyorum Arap çocuk..
  Aynen öyle...
  Yeter gayri...
  *
  Bu sayfayı işgal ettiğiniz yeter...
  *

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  Sayın Nadir Sayın Kardeşim;
  Bu sayfanın GÜNÜN ŞİİRİ sayfası olduğunu biliyorum. Asıl derdim, günün şiiri değil de günün siyasî çekişmesi olarak yansıtılmasında. Demem o ki, bir şaire düşen, söyleyeceğini burada ŞİİR ile , konuyu teşkil eden-seçki şiir ortak paydasında yapılmamasındandır. Bu sayfanın müdavimi bir kaç kişi, sizler, burada birbirinize saygısız, saldırı nitelikli söylemleriniz ile birbirinizi ikna mı etmiş olmaktasınız, galip-mağlup olan mı var? Yetmedi mi, sıkılmadınız mı, neyi değiştirdiniz? Gelin, ŞİİR ve GÜNÜN ŞİİRİ noktasına çekin tartışmalarınızı.
  Ya da,
  Şu çarpışıp duran taraflar ( Hepiniz birbirinizi biliyorsunuz) çekilin şuradan gayri. Bu sayfaya hakimiyetiniz şiir adına hiç bir katkı sağlamadı. Size, sizlere, çarpışan taraflara antoloji yönetimi SRBEST KÜRSÜ diye bir sayfa açsın, varın kırın orada birbirinizi...
  Bana gelince;
  Sizlerin anlamsız ve hepsi birbirinin tekrarı olan tartışmalarınızı bu sayfadan görmekten 'gına' getirmiş birisiyim.
  Bu mahallenin 23.000 nüfusu var ve ne kadar uzun zamandan beri çarpışan tarafların gürültüsünden bu caddenin temizlenmesini bekliyor onca nüfus ve o nüfustan birisi olarak da ben.
  Dünya şiiri nerde, nereye gidiyor hiç mi merak etmiyorsunuz? diyorum... Günceli tartışacaksanız onu da şiirle - taşlama-hicviye yoluyla yapmalısınız, şairce yani diyorum şimdilik...
  *
  Umarım antoloji sitesi yönetimi siz çarpışan tarafların bu tutumu nedeniyle (((başka sitelere kaçırdığı binlerce üyesinin kaçış sebebinin))) bu anlamsız işgalden olduğunu anlar. Antoloji com bu sayfa sebebiyle kan kaybetmektedir. Bu sayfa, bu haliyle, bu işgalle ve bu manzarayla bu siteye yakışmamakta. Bu siteye zarar vermektedir.
  *
  Nadir Sayın Kardeşim;
  Bizim kim ve ne, neci olduğumuzu biliyorsunuz umarım. Hakkımda bilmedikleriniz varsa, daha geniş bilgileri mısralarımızın ruh kökünden anlayabilirsiniz sanıyorum.
  *
  Umarım meramımı anlatabildim.
  Selamlar, saygılar...

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Sinan bey,
  Size etik yanıtımı verdim: ``BAZILARI BU İŞTEN KEYİF ALIYOR OLMALI`` diyorsunuz..ve devamına seçkin diye hitapladığınız zatın nefret dolu mesajını ekliyorsunuz! Sizden ricam somut olun ve o keyf alanlar derken kimden bahsediyorsunuz..ve artık bu tip zatlara: ``YORUM SİZİN EFENDİM`` yerine sizin kesin tavrınızı koymanız gerekmez mi?
  Bakın bizim yüreğimiz kan ağlayarak ve kendimize özeleştiri vermeye yol açar boyutla burda gericiliğe, baskıya ve edebiyatın bir din markası haline getirilmesine ve yurdumuzunda şeriat, cemaat güdümünde bir toplum olamazlığına dik duruyoruz!

  Saygıyla…

 • Osman Tuğlu
  Osman Tuğlu

  Tam yatınca yavaşçacık uzuyor bir el,
  Çekiliyor üzerimden sanki yorganım;
  Kulağıma tuhaf bir ses diyor gibi gel,
  Nefes bile almıyorum donuyor kanım. • Osman Tuğlu
  Osman Tuğlu

  Cesaretim kör bir kılıç pas tutmuş kında,
  Vehimlerse dört yanımda canavar gibi;
  İyi şeyler söylenmiyor bu ev hakkında,
  Gündüzleri sakladığı bir şey var gibi.

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Kendi adıma da üzüntümü iletiyor, burada şiir, edebiyat ve şairlik boyutları dışına bir konuma girmekten esasında hiç mi hiç arzu etmediğim bir tavır koymaya zorlanmış olduğum boyutunda kendi adıma ekstra üzüntülerimi iletiyorum Mustafa ağabey.. Neden!

  1. Sizinle daha önceleri, sevgi ve saygı unsurları özünde karşılıklı görüş alış/verişi oldu. Siz diyordunuz ki Antoloji nihayetinde bir özel site ve istediği siyaseti de, idolojiyi de inancında güder ve ön plana çıkartır. Ben katılmıyordum size ve diyordum ki..Tabii olabilir, ama edebiyat, siyaset, din ve ideoloji üstüdür..O halde bu ne olacak..şimdi burda A siyasetcisi var..B cisi var..,milliyetcisi var, sosyalisti var..., Nazımcısı var.., Kısakürekcisi var.., Pir Sultan var.., katı dincisi var.., dini kendi ile Allah arasında yaşayanı var! Yani o zaman burası diyelim ki Hıristiyanlar Antoloji..Ak partili Antoloji…olursa ..ismi, yani o halde antolojinin başına özel bir sıfalı isim konursa ona da tamam..Ama adı Antoloji! Onun için Antoloji ümmetcilik, cemaatcılık yapamaz.. yapanlara prim veremez..Yaparsa, verirse işte bunlar olur!

  2. Peki şimdi biz yetkinlik yolunda yazar/çizer ve şair olarak ve burda biraz bir şeyler karalıyorsak daha taslak olan kitabın toplatılmasına nerde tepki koyacağız.. Sahi siz tepkinizi koydunuz mu? Koyduysanız siz bilirsiniz..koymadıysanız yine siz bilirsiniz..Ancak bir kollektiflik ve bir dayanışma ruhu olmazsa..ve bu düzen padişah firmanı düzeninden daha baskıcı, kendine muhalif olanı tehdit eder, hücreye tıkar.. 60 ları geçer yazarı hücreye atarsa..söyleyin..gidip Zaman´da mı..yoksa Tarfta mı tepkimizi koayalım?


  3. Siz buraya ayda/yılda bir geliyor böyle duyurular yapıp sağduyulu hatırlatmalar yapıyorsunuz..Eyvallah..Eyvallah da..Madem size herşeye karşın saygı duyduğumuz bir ağabey foksiyonlu yönünüzle karşımıza çıkıyoprsunuz..iyi de bu edebiyatı ayaklar altın alan ve korkulan..pıstırılan bir duruma gelinmesine siz sahi ne yapıyorsunuz nerde yapıyorsunuz? Eger diyorsanız ki ..yok Nadir kardeşim öyle edebiyatın, yazarın hür ve özgür olmasında şu giden düzende hiç bir şey yok…O halde ben de bilin ki sizin bu tutumunuzu ve aymazlığınızı kınıyorum!

  4. Sizin diger iki konuda ki ( resim ve ahmet beye şifaler dileği) görüşlerinize katılıyorum.


  5. Bakın yeri geliyor biz kendi aynamıza da bakıyor, özeleştiri de veriyoruz..Bakalım o buraya şiir, şair ve edebiyat dışında ha bire din tüccarlığı, cemaat tarihat şeriat reklamı ve tacirliği yapanlar bakalım size nasıl bir özeleştiri yapacaklar, kendi aynalarına bakacaklar..göreceğiz..
  6. Mustafa ağabeyim artık zaman taraf.., bariz ve somut taraf tutma zamanıdır.. Çünkü bu düzen nüans yapma eylem ve düşüncelerimizi tamamen yok etmiştir!

  Saygıyla..

 • Mustafa Ceylan
  Mustafa Ceylan

  1-Bu sayfanın koordinatörü Ahmet ERDEM kardeşime geçmiş olsun dileklerimi;

  2-Bu sayfayı şiir dışında konularla işgal edenlere üzüntülerimi ve kınama duygularımı;

  3-Bu sayfayı yönetip de dün geceden bu yana halâ, üstadım, hocam ARİF NİHAT ASYA' nın resmini değiştirmeyip KEMALETTİN KAMU olarak tutmaya devam eden sayfa sorumlusuna teessüflerimi;

  BİLDİRİYORUM
  ve

  4-Antoloji com gibi Türk Şiirine hizmet eden en büyük sitenin, böylesine (başıboş,anlamsız, kalitesiz, kontrolsüz görünmesine sebep olan) bu sayfa yetkilisi veya yetkililerine 'yazıklar olsun' diyorum. Bu işi yapamıyorlarsa çekilsinler kenara daha iyi... Umarım, Ekrem Teymur bu gidişe bir DUR der...

  Selamlar, saygılar...

 • Arap Kurt
  Arap Kurt

  Sanıyorum saçlarımı okşuyor bir el,
  Kıpırdamak istemiyor göz kapaklarım;
  Yan odadan bir ince ses diyor gibi gel!
  Ve hakikat bırakıyor hülyamı yarım.

  ...her şey fani ve yalan nasılda anlamını yitiriyor insan
  ölüm gerçeği karşısında...
  aslolan şairinde dediği gibi kimsesiz ölmemek
  ve kimsenin gözüne bakmamak
  Allah herkese hayırlı ölüm nasip etsin
  saygılar

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Be zavallı yobazcık,

  Laikliğin dinsizlik olmadığını bundan daha basite indirgeyerek açıklayamayacağım için zeka seviyenin umutsuz bir vaka olduğuna karar verdim. Ya da, tam bakırköylük bir vaka olduğun için, iki gramlık beynin kısa devre yapıyor ve saplantı yaptığın inanç ve düşüncelerin haricinde başka hiçbir veriyi kabul etmiyor.
  Belki, 20-30 kere okursan dediklerimin onda biri falan tutunabilecek bir iki noron bulur çünkü bundan daha basit bir tarzla bu kavramı açıklamak beni de aştı ))).

  Biliyorum saplantı kötü şey, Allah'ın sana acil şifalar versin. O saplantılı zavallılardan ,NECDET ERDEM isimli biri sayfama takıldı,mesaj atmasını yasakladığım için ,her gün ,bana mesaj niyetiyle yorum yazıp duruyor,ben de silip duruyorum.
  Dediğim gibi saplantı kötü şey ,insanın hayatını altüst eder ama tedavi görmeye karar verirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. O ana kadar kendine iyi bak.)))

  Saygılar

  Fikret Şahin

TÜM YORUMLAR (86)