KASIM ŞİİRLERİ

KASIM ŞİİRLERİ

Önder Karaçay

Kasımın hüznü var içimde..
Şehrin üzerini
Yağmursuz gri bulutlar örtmüş,
Göğün imbiğinden karamsarlık akıyor

Yapraklarından arınmış ağaçlara dokunuyorum,
Yükleri hafiflemiş gelmiyor,
..

Devamını Oku
Atiye Danış

İŞÇİ ve SENDİKALARININ FERYADI...1...BURSA

ARKADAŞLAR EMEKÇİLERE DUYARSIZ KALMAYIN......

Çoğaltın ulaşın/ulaştırın........

-Türkiye’de son 2 yıldır ekonomik krizin bulunduğu inkar edilemez.Dünyada baş gösteren küresel kriz ile toplu işten çıkarmalarda sanayi kentlerinde işsizler ordusu oluşturulduğu görülmektedir.Dolayısı ile Hükümetin krizin üstesinden gelecekleri yönünde açıklamaları yetersizdir iş kanununun 65. maddesine göre ekonomik kriz durumlarında işverenin haftalık 45 saat olan çalışma süresini işyerindeki azalan talep ve daralan piyasaya göre en az 20-25-30 saate çekmesi ve bu saatlerin karşılığı olan ücreti ödemesi halinde kalan ücreti işçiye Ç ve Sos.G Bak. işsizlik sigorta fonundan biriken paradan ödemesi gerekmektedir.Bu takdirde Hükümet işçisine sahip çıkmış olmakla beraber/işten çıkarılmaların önüne geçilecektir.Tabii ki işverende bir nebze rahatlayacaktır.Hükümet işsizlik sig.fonunda biriken ve kontrolündeki bu parayı işçi kardeşlerimize aktararak mağduriyetlerini önlemek yerine varolan bu sistematiği her nedense uygulamaktan kaçınarak, küresel kriz edebiyatı yapmaktadır hükümete buradan sesleniyoruz…..
..

Devamını Oku
Bojidar Çipof

Neredeyse Sonbaharı bitirdik

Sunun şurasında kaç gün kaldı…

Düşünüyorum da her Kasım gibi,

Yağmur ve kasvet içimi kararttı
..

Devamını Oku
Reşat Eğritaş

Seksen vilayet talihine ağlıyor..
Fakat! Ankara hüzünsüz ve bahtiyar
Ortasında ölümsüzlüğe saklanıyor
Küllerinden memleket inşa eden mimar
Gökyüzü gözlerinin mavisinden çalmış
Bağımsızlığa yorumlanan eşsiz rengini
Gittiğin yer, getirdiklerinden güzel olsun
..

Devamını Oku
Uğur Uygunoğlu

Evde Eşofmanla Öyle Uzanıyorum.. Bayram Gelmiş Benim Neyime?
Herkes Ana Sayfada Bayram Mesajları Yazıyor, Bense Öyle İzliyorum.. İnanın Öteki Günlerden Hiç Bir Farkı Kalmamış Bayramın.. Ne Eskisi Kadar Zevk Alabiliyorum Ne de Tad. Dün 5 Kasımsa Bugün 6 Kasım Öyle Yani..
..

Devamını Oku
Atakan Kartaltepe

Git işine be Kasım! Aldın benim ATA’mı
O kurtarıp – kurmuştu, bana cânım Vatan’ı
..

Devamını Oku
Yörük Ali

Bir kasım ayından
Sana merhaba
Biliyorum
Orada da aylardan kasım
Ne farkeder?
Seni anımsamak istedim
Yalnızca
..

Devamını Oku
Çiğdem Çakır

Duygularını kimse benim kadar anlayamaz
Çünkü kendimi görüyorum
Heyecanlarının kızıl resminde,
Sende tanıdığım vicdan
Unutulmayan cennet yürek,
Kaya gibi alnıma çarpan kasım sabahının ardından
Bedenimi rahmet bulutlarının göğsüne salan
..

Devamını Oku
Çiğdem Çakır

Kasım akşamında soğuk rüzgâr eserken
Bahçeye dizilmiş ağaçların dostluğunu buluyorum,
Toprağa bahtı çizen sarı yaprakları seyrediyorum,
Yorgun adımlarla dolaştım usulca,
Sokak lambasındaki pembe ışık
Ay ile yaşadığım aşk sarayını seriyor önüme,
Sürpriz gelişinle sevindir beni yâr,
..

Devamını Oku
Ahmet Emer

Yöneticilerimiz sürekli yalanlarla halkı kandırmaktadır. Halkın uyanmaması için de sürekli hakla hiç ilgisi olmayan konuları gündemde tutmaktadır. Sanki Mısır başbakanı gibi Mısır’ a ağlamak, Suriye’ ye çatmak, Birleşmiş Milletlere kafa tutmak gibi işlerle zaman harcıyorlar. Zaten satılmış basın da O’ nun dediğinden dışarı çıkmamakta, iç sorunlara, halkı ilgilendiren konulara hiç değinmemektedir. Cuma günü Doların 10 yıldır gündemde olan 1.500TL’ dan 2.000 TL ‘ ya çıkması ile 10 YILLIK BİRİKİM SIFIRA İNDİ. Borcumuz Dolar başına 500 TL daha arttı, paramızın değeri o kadar daha azaldı. Kapanacak iş yerleri, iflaslar, sönecek ocaklar sırada. Bundan önceki duruma da bir bakarsak, AB ülkelerinden/Almanya’ da yumurta bizden %22, her türlü yağ %17 daha ucuz. Karkas etin kilosu O’ rada 12 TL, bizde 18 TL. (Sözümona tarım ülkesiyiz, SAMANI BİLE DIŞARIDAN ALIYORUZ! .) O’ rada ortalama ücret 1.200-1.400 Euro yani cumadan önce 3.00-3.500TL idi, bizde 870 TL. Karşılaştırın, nerede yaşamak daha güvenli, daha ucuz. Başbakan ve Hükümet doğru söylüyor mu?
Enflasyon sepeti AB ülkelerinde 5 yılda bir değişir. Bizde her yıl değişir ve enflasyonla ilgisi olmayan çok kalem özellikle enflasyonu düşük göstermek için yazılır. (Pingpong topu, tenis topu, toplu iğne, saç tokası, çatal iğne…gibi.) TÜİK sürekli, hükümetin isteği doğrultusunda yanlış ve kasıtlı istatistik bilgileri vermektedir. Türkiye’ de işsizlik oranı özellikle yıllarca dirsek çürüterek büyük emeller besleyerek üniversite bitirmiş gençler başta olmak üzere % 22, ev kadınlarını da katarsak 26’ dır. Bir ülkede % 26 işsizlik ne demek biliyor musunuz? Her dört kişiden biri hatta fazlası işsiz. TÜİK istatistik bilgilerinde bunu göremezsiniz ama sağınıza solunuza bakınca görüyorsunuz… İyi ki TÜİK Allah sayısında istatistik yayınlamıyor? ! . Birden farklı rakam söyleyecek çünkü, bir dese de inandırıcı olmayacak! ...
Bu ara kişi başı ulusal gelir 10.000 Dolar yani Cuma öncesine göre 15.000 TL, Cuma sonrasına göre 20.000 TL diye açıklanıyor. Başbakan ve Hükümeti kasım kasım kasılıyor. Halk özellikle köylü, emekli, işçi, bir kısım esnaf cebine bakıyor hayret ediyor! Çöp kutularından, pazar yerleri döküntülerinden atık toplayanlara bakıyor, işsizlere bakıyor, öğrencilere bakıyor, yiyip içtiklerine bakıyor, giyim kuşam ve toplumsal yaşantısına bakıyor, hayret ediyor. Nerede, kimde bu 10.000 Dolar diye soruyor? ! . Boşuna arıyor. O para nerede mi? İhale alan, dışarıdan yabancı ortak alarak, (bir taraftan küçümseyip hakaret ettiği Atatürk ve İnönü zamanında) yapılanları peşkeş çeken Erdoğan’dan alanlar, AKP’ liler, yandaşlar, Deniz Feneri ile aydınlananlar, eş dost, ahbap, çavuş tanıdıklar arasında paylaşılıp bitti. Halkın kendisine bir şey kalmadı elbette! Çünkü gelir dağılımı adaletsiz. Emeğin değeri yok. Üretimin önemi yok, üretim ürününün değeri yok. Üretim yapılamıyor, destek görmüyor. Dışarıdan getirip satanlar yaşıyor. İçerideki üretici perişan. Hükümet beslemesi basın yazmaz tüm bunları.
Öyle ise neden çok oy alabiliyor derseniz? ! . (Seçim hile ve oyunları, seçim sistemi, %10 barajı.. bir yana) . Halk Stalin’ in Tavuğu durumuna getirilmiş, gözüne soksan görmez görmesi gerekenleri…
Cahilleştirip, yoksullaştırdıkları ve din ile uyuttukları halktan oy alıp, oy verenleri de aptal durumuna sokuyorlar üstelik. Ondan sonra aslanlar gibi kükrüyorlar, esip gürlüyor, yağıyorlar her yana! Ama birine söz söyleyemiyorlar, ABD.
..

Devamını Oku
İbrahim Halil Sipahi

Dün on iki kasım ikibin onüç’tü,
Bir gün daha gitti ömürden,
Bir yaprak daha düştü ulu çınardan,
Sana derdiğim gül, boynunu büktü.

Bugün onüç kasım ikibin onüç,
Doktor Muhittin’i de toprağa verdik,
..

Devamını Oku
İsa Genel

Etrafına bir bak, gördüğün o lanet insan kalabalığına, berbat yaşam koşullarına pislik içinde kalmış seviyorum ağızlarına iyi bak.İyi bak çünkü ben seni bütün bu keşmekeşte, şehir gürültüsünde geciken otobüslere, erken gelen nefretlere inat sevdim.Kalkan toz içinde soluduğum o havayı senin için alıp vermek, direndiğim her şeye biraz da senin için ter dökmek, kolaylaştırmak yaşamı senin için ve zorlaştırmak mutsuzluk için. Lütfen, etrafına iyi bak.. sevebileceğim yüzlerce kişi arasında ben sevmek için seni seçtim. Sevgilim, sen..Seni sevebilecek onlarca kişi arasında, gerçekten ölür gibi, ölüm gibi seveni kaybettin. Kasım yağmurlarını sana armağan ediyorum,anlarsın..
Ağlarsın.
..

Devamını Oku
Ahmet Necat Ucur

Doğmuşum, sekiz kasım bin dokuz yüz ellide
Öleceğim bir gün, nasıl olsa o bellide
Doyamadım yaşama, gözüm ince bellide
İsteyince Necat, şair de oldu ellide

Yarım asır olmuş geçeli, aylardan kasım
Çokta iyi yapmış sünneti, sünnetçi KASIM
..

Devamını Oku
Bünyamin Kızılkaya

Ve şimdi yoksun... sığmıyor yüreğim bu şehre yokluğunun ardından sensiz ve öksüz gitmeseydin kalsaydın diyorum keşke hayalin gözlerimde ölümsüz
Ve şimdi yoksun... inanmak mı zor buna alışmak mı hala çatık kaşım gidişine ve hala sürgünde bakışlaram biliyormusun gün ortasında ışığı yitirmektir sensizlik dipsiz kuytularda bocalamak ve birde gelmeyeceğini bile bile beklemek...
..

Devamını Oku
Fazlı Akkuş

Sen ve ben.

07 Kasım 2000 Kocaeli
..

Devamını Oku
Mustafa Halit Evcim

Bir yerlerden gelirdi sır gibi
Yalnızlığıma yağmur olur yağardı
Dökülen sonbahar yapraklarını
Gönül bahçemden toplardı

Bir yerlerden gelirdi sır gibi
Kasım akşamüstülerine benzerdi bakışları
..

Devamını Oku
Fazlı Akkuş

Acıyorum şiirlerime.

07 Kasım 2000 Kocaeli
..

Devamını Oku
Hikmet Aksu

13 Kasım
Hemşerim, dostum ***Aşık Enver GÜRKANİ*** sayfama uğramış, selamını bırakmış ve gitmiş. Ozanın şanına düşer mi dostu öylece eliboş yola sala? Şiir ne günedir, ozanlık ne günedir? saz ne günedir?

GÜRKANİ'YE
Davetime icap edip buyuran
Gürkani can sefa geldin, hoş geldin
Dost deyince sedasını duyuran
..

Devamını Oku
Akın Akça

Kararsız Kasım
zaten erkek değil miydi
inatlı devam edişlerine?
Bak,
bir de
Kararlı olmuş -
hem şaşmamalı,
..

Devamını Oku
Mehmet Şahin

Sen kokusuz çiçeğimsin;
ellerini bir akşam vakti sokağa saldığım.

Mavi bu kadar mı güzel görünür
Kasım yağmuru ıslatırken sesini?

Şimdi
..

Devamını Oku