Harput Sevdası Şiiri - İlhami Bulut

İlhami Bulut
58

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Harput Sevdası

Her ne zaman duysam bir bülbül sesi;
Bir HARPUT ezgisi dinler gibiyim.
Hicran faslındaki gül meselesi,
Mazimden derlendi diyebilirim.

Karıştı mazimiz çeşm-i giryana,
Dolar şamdanlara; yanar yan yana
Bir maya,hasreti sarar figana
Her an gözlerimi silebilirim.

Kalplere şifadır kadim sevdamız.
Nebi nesebiyle hakka bağlıyız
Baba tarafından Hazar Dağlıyız.
Ateş yakmaz bizi yemin ederim

Ömrün güzergahı; kaş-göz arası,
Tıpkı bana çekmiş bülbül vefası.
Bu dünyaya sığmaz HARPUT sevdası,
Mahşerde kapına gelebilirim…

İlhami Bulut
Kayıt Tarihi : 1.10.2017 11:10:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


….Her ne kadar şiirde açıklamaya karşı isem de; bu çalışmadaki ikinci dörtlüğü irdeleme gereği duydum. Efendim bilindiği gibi şiirde birçok sanat kullanılır bunlardan biri de; Telmih sanatı; yine bilindiği üzere bu sanatın amacı, kastedilen bir şeyi imalı olarak belirtme; herkesin bildiği geçmiş olaylara bağlama, değinme, işaret etme. …ikinci dörtlüğümüzde ne diyoruz… Kalplere şifadır kadim sevdamız. Nebi nesebiyle hakka bağlıyız Baba tarafından Hazar Dağlıyız. Ateş yakmaz bizi yemin ederim,,, …Baba tarafından Hazar Dağlıyız ,,, Hazar Dağı Elazığ’da yer alan 2347 m. Yükseklikte bir dağ. Bu dağın ismi ile özdeş İbrahim Peygamberin babası Azer’in bu dağda çobanlık yaptığına mitolojik olarak inanılır, bilimsel kazıların yapıldığını da biliyorum. ….Telmih sanatı bağlamında…İbrahim Peygamberin bilindiği gibi Urfa’da atıldığı ateşte yanmaması olayına TELMİH sanatı yoluyla bağlanmaya çalışılmıştır. Onun içindir ki ATEŞ YAKMAZ BİZİ YEMİN EDERİM “ diyerek bu sanattan istifade etmeye müracaat edilmiştir. Teşekkür ederim…İlhami

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İlhami Bulut
  İlhami Bulut

  ….Her ne kadar şiirde açıklamaya karşı isem de; bu çalışmadaki ikinci dörtlüğü irdeleme gereği duydum. Efendim bilindiği gibi şiirde birçok sanat kullanılır bunlardan biri de; Telmih sanatı; yine bilindiği üzere bu sanatın amacı, kastedilen bir şeyi imalı olarak belirtme; herkesin bildiği geçmiş olaylara bağlama, değinme, işaret etme.
  …ikinci dörtlüğümüzde ne diyoruz…
  Kalplere şifadır kadim sevdamız.
  Nebi nesebiyle hakka bağlıyız
  Baba tarafından Hazar Dağlıyız.
  Ateş yakmaz bizi yemin ederim,,,
  …Baba tarafından Hazar Dağlıyız ,,, Hazar Dağı Elazığ’da yer alan 2347 m. Yükseklikte bir dağ. Bu dağın ismi ile özdeş İbrahim Peygamberin babası Azer’in bu dağda çobanlık yaptığına mitolojik olarak inanılır, bilimsel kazıların yapıldığını da biliyorum.
  ….Telmih sanatı bağlamında…İbrahim Peygamberin bilindiği gibi Urfa’da atıldığı ateşte yanmaması olayına TELMİH sanatı yoluyla bağlanmaya çalışılmıştır.
  Onun içindir ki
  ATEŞ YAKMAZ BİZİ YEMİN EDERİM “ diyerek bu sanattan istifade etmeye müracaat edilmiştir. Teşekkür ederim…İlhami
TÜM YORUMLAR (1)