Fevzi Günenç Şiirleri - Şair Fevzi Günenç

Fevzi Günenç

- Pınar Atay'a...-
“İçiniz rahat olur
Sıkıntılara hazırsanız,” demiştim
“fırtına çıktığında…”
“Ben bile gencim,” demiştim
“Yaşımın yetmiş bir olduğuna bakma…”

Devamını Oku
Fevzi Günenç

ATATÜRK Diyor ki: “Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler. En eski çağlardan beri tarihi Türk yurtlarında, Türklüğün yüksek varlığını kahramanlıkla tespit etmiş olanlarla şahsen beraber olduğumu beyan etmekten duyduğum zevk ve saadet yücedir.”
“Benim Güzel Gazianteplilerim”in başına almayı düşündüğüm bu yazımda Sevgili Atamızın özgeçmişini yazacak değilim elbette ki. Doğal olarak onun kentimizle, hemşeriliğimizle ilgili yaşadıklarına yer verilmesi önemlidir elbette.
Ancak Mareşal Gazi Kemal Atatürk’ün yaşamının satırbaşlarından söz etmeyi gerekli gördüğümün de bilinmesini istiyorum burada. Ata’mız 1881 yılında Selanik’te Türk oğlu Türk bir ailenin ikinci evlâdı olarak dünyaya geldi. Annesi Zübeyde Hanımdır. Babası Ali Rıza Bey Selanik Milli Askeriye Taburunda üsteğmen olarak görev yapmaktayken, sağlık nedeniyle ordudan ayrılmak durumunda kalmış asker kökenli bir Türk’tü. Ali Rıza Bey, ordudan ayrıldıktan bir süre sonra yaşama veda etmiştir. Atatürk’ün kendisinden önce dünyaya gelen ablası ise Makbule hanımdır.
Ön adı Mustafa olan Atatürk, babası gibi asker olmak istiyordu. Bunun için de Selanik Askeri Ortaokuluna girdi. Başarılı bir öğrenci olarak kendini gösteren Mustafa’ya Matematik öğretmeni Mustafa Bey, Vatan Şairi Namık Kemal’den esinle Kemal adını verdi. M. Kemal Askeri Ortaokulu bitirdikten sonra İstanbul’a giderek 1899’da Harp Okulu’na yazıldı. O düz bir örenci değildi. Başarılı öğrenciliğinin yanı sıra edebiyatla ve siyasetle de ilgileniyor, bol bol okuyarak kendini bilgilerle donatıyordu.
Harbiye’yi bitirince 1902 yılında Harp Akademisine girdi. Buradan Kurmay Yüzbaşısı olarak 1905’te mezun oldu.
M. Kemal Osmanlı’yı yönetenlerin yanlış görüş ve tutum içinde olduklarını görmekteydi. Karanlık bir geleceğe “dur” demek gerekiyordu. Bu amaçla bir kaç arkadaşı ile birlikte Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ni kurdu. Artık kuşkulu kişi sayıldığından payitahttan uzak tutulmasına özen gösteriliyordu. Bu nedenle de ataması Şam’daki 5. Ordu’ya yapıldı. Burada davet yönetimindeki bozukluğa, ordunun eksikliklerine ve halkın ezilişine daha yakından tanık oldu.

Devamını Oku
Fevzi Günenç

İYİLİK
Ne ektin onu biçersin
bunu tüm çocuklar bilir
iyilik yap denize at
bir gün döner seni bulur.

Devamını Oku
Fevzi Günenç

Delicelerin Hepsi

SUÇ

Amca benim babam neden hapiste
Kimsenin babası hapse düşmesin diye

Devamını Oku
Fevzi Günenç

ÇOCUK TİYATROSU OYUNLARI 10

DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ

ÇOCUK OYUNU

Devamını Oku
Fevzi Günenç

'Bugünün küçüğü
yarının büyüğüdür'
demiş büyük Atatürk'üm
bunu öğrendim önce...

Ona layık olmak için

Devamını Oku
Fevzi Günenç

052
Kimsesizlerin doktoruydu Nizamettin Özgül

Onu tanıdığımda 12 yaşında bir çocuktum. Güven veren bir duruşu vardı. Büyükle büyük, küçükle küçük olurdu. Tatlı dilliydi, güler yüzlüydü hep.
Doktordu. Hem de iyi bir doktordu. Elit kişiler giderdi ona. Giysilerinden yoksul olduğu hemencik anlaşılan hastalar da görürdüm o elit kişilerin arasında sık sık. “Bu yoksullar, böyle bir doktora ödeyecek vizite ücretini nereden bulabiliyorlar? ” diye şaşardım çocuk aklımla.
Sonradan anlayacaktım. Kimsesizlerin kimsesi, yoksulların doktoruydu o aynı zamanda. Yıl 1950 filan. SSK, Sağlık ocakları, yeşil kart hak getire. Yüz kişiden belki bir kişi sigortalıdır o yıllarda.

Devamını Oku
Fevzi Günenç

İlk gençlik yıllarında tanımıştım onu. Sevmiştik birbirimizi. Kolayca kaynaşmıştık. Zaten o, tanıştığı biriyle kaynaşmak için ortak nokta bulmanın ustasıdır.
Türkmen kökenli olduğumu öğrenince girivermişti koluma. 'Amcaoğlu amcaoğlu...' diye dilinden düşürmez olmuştu beni.
Türkmenler birbirlerine 'amcaoğlu' derler. O kadar yakın bulurlar birbirlerini.
Tanıştığımız yıllarda 'Ben Seni Çok Seviyorum' adlı şiir kitabım çıkmıştı Gaziantep Kültür Derneği Yayınlarından.
Hem amcaoğlu olacaksın, hem şair... Mehmet Solmaz bırakır mı seni? Kitabımı öve öve yere göğe sığdırmıyordu.
Oysa tahminimce kitaptan bir tek şiir bile okumamıştı. Bu da onun kusuru değildi. Türküyü çağrıştırmayan şiiri sevmezdi. Ne yapsın? ..

Devamını Oku
Fevzi Günenç

Editör Semra Öztürk’ün MSN’sindeki slogan dikkatimi çekti. Dikkatle okuyun; sizin de aklınızı başınıza getirecek bir özlü deyiş bu. Şöyle:

“3 Kuruşluk adama 5 Kuruşluk değer verirsen artan 2 Kuruşla seni satın almaya kalkar.”

İlk günlerde pek önemsemedim bu sözü. Karşılaştığım son olay, “Doğru be, doğru doğru… Semra haklı….” dedirttirdi bana.
Nereden aldı, nereye götürdü bu söz beni. İsterseniz bir günah çıkartma olarak kabullenebilirsiniz şimdi yapacağım açıklamalarımı.

Devamını Oku
Fevzi Günenç

28. Çocuk Oyunu
FALAKA
Öykü: ÖMER SEYFETTİN
Yeniden Yazarak Oyunlaştıran:
FEVZİ GÜNENÇ

Devamını Oku