Durdu Şahin Şiirleri - Şair Durdu Şahin

924

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

10 Ciltlik Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi’nde
DURDU ŞAHİN
Şair ve yazar. 1 Haziran 1960, İsahacı köyü / Alaca / Çorum doğumlu. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Çorum Endüstri Meslek Lisesi ve 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü (1989) bitirdi. 1992 yılında İslahiye’de başladığı öğretmenlik mesleğini 1995’ten itibaren Alaca’da sürdürdü.
İlk şiiri 1976’da Bizim Anadolu gazetesinde yayımlandı. 1976 yılından itibaren yazı ve şiirleri Bizim Ana ...

Durdu Şahin

1) Disipline çok önem verirdi.

2) Daha hayatının baharında çilelerle yoğrulmuştu.

3) Şiire ilgisi çocukluk çağlarındayken başlamıştı.

Devamını Oku
Durdu Şahin

Goncaları derendi,
Peygamber Efendimiz.
Zorluklara direndi,
Peygamber Efendimiz.

Her insana cömertti,

Devamını Oku
Durdu Şahin

1) Üzerinde doğup büyüdüğümüz, ırmaklarında yıkanıp çayırlarında güreştiğimiz, soğuk sularını içip bağlarında bülbül seslerini dinlediğimiz, ovalarında koşup obalarında konakladığımız için çok seviyoruz.
2) Gücümüzü, gıdamızı, enerjimizi ona dayanarak,ona yaslanarak, ondan kuvvet alarak biriktirdiğimiz için çok seviyoruz.
3) Acılarımızı, sevinçlerimizi, hatıralarımızı, hayal kırıklıklarımızı, aşklarımızı, sevgilerimizi, mutluluğumuzu onun üzerinde yaşadığımız için çok seviyoruz.
4) Bayrağın, özgürlüğün, yaşamanın,yarışmanın, yazışmanın, çalışmanın ve kazanmanın tadını onun sayesinde tattığımız için çok seviyoruz.
5) Bütün Türk büyükleri onu sever de onun için çok seviyoruz.
6) Atalarımızdan emanettir, mirastır, bizlere kadar uzanan mesaj dolu sestir de onun için çok seviyoruz.

Devamını Oku
Durdu Şahin

Durdu ŞAHİN: Önce şiir kitabınızın isminden başlayalım isterseniz. Neden 'Görkemli Denge? ' Açıklarsanız çok, seviniriz.

Arif Eren: 'Görkemli Denge' ile gökyüzündeki muhteşem düzeni işaret ederek, vahdet-i vücut düşünce sistemini anlatmak istedim. Bu düşünüşe göre, çokluk halinde görülen kainat, aslında bir birlikten ibarettir. Hiçbir kurala bağlı olmadan var olan, mutlak varlık, birdir. O da: Allah’tır.
Şiirde anlatılan gündüz ile gece ayrı iki kavram değildir. Bunlar birbirini tamamlayan bir bütündür. Allah, güzelliğini ve kudretini göstermek için, gündüz ile geceyi var etmiştir. İnsanların, hayvanların ve bitkilerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için, gündüz kadar geceye de ihtiyaçları vardır. Geceyi uykuda dinlenerek geçirecekler, gündüzün taze bir güçle hayat mücadelesine yeniden başlayacaklardır. Gündüz Güneşi'yle, gece Ayı'yla insanoğlu için bir ibret aynasıdır.

'Görkemli Denge'nin diğer bir açıklama şekli de; Allah'ın yarattığı her şeyde gizli bir güzellik vardır. Dolunay yüzlü bir güzellik kraliçesi olan geceyi gündüz görmediği için, çirkin zanneder. Gece de gündüzü görmediği için, güneşin varlığından habersiz, gökyüzünü kendi mülkü olarak kabul eder. Buradan çıkacak netice insanın kendini beğenmesinin, başkasını küçük görmesinin, bölüşmek duygusunu kaybederek her şeyi sahiplenmesinin doğru olmadığı anlatılmaktadır. İnsanın kendisini başkasıyla mukayese etmek imkânı bulmadan kendi lehine karar vermesinin yanlışlığı belirtiliyor. Görmeden, araştırmadan, bilgi sahibi olmadan karar vermenin, cahilce bir davranış olduğunu, bu tür kararlardan kaçınılması vurgulanıyor. Bunlara ilaveten bir de bazı güçlerin, güzelliklerin gündüzle gecede olduğu gibi bir araya gelemeyeceği söyleniyor insanoğluna.

Devamını Oku
Durdu Şahin

Yüzü yüreklerden ak,
Bayrak.
Diyor ki gururla bak,
Bayrak.

Saf, tertemiz, hep berrak,

Devamını Oku
Durdu Şahin

Yurda aşıkla,
Varol Türkiye.
Ahlakla, aşkla,
Varol Türkiye.

Helalden doyup,

Devamını Oku
Durdu Şahin

Gururla göklerde dalgalanansın,
Bizlere bitmeyen kıvançsın bayrak.
Yüce milletime güç veren kansın,
Seslen de dünyaya uyansın bayrak.

Oturanlara “yürü! ” demelisin,

Devamını Oku
Durdu Şahin

Her kötülüğü unut diyen,
Bir bayram olmalı bu bayram.
Herkese vardır umut diyen,
Bir bayram olmalı bu bayram.

Güzelliklere alıştıran,

Devamını Oku