Şair Bestami Yazgan'ın Şiir Kitabı:'Yiği ...

Durdu Şahin
904

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Şair Bestami Yazgan'ın Şiir Kitabı:'Yiğit Töresi' Ve Biz

'Yiğit Töresi' 1954 yılında Osmaniyenin Toprakkale kasabasında doğan, 1974 yılında Osmaniye İmam-Hatip Lisesi'ni, 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitiren, yazmaya 1985 yılında başlayıp, o günden bugüne kadar şiirleri Türkiye, Zaman, Bayrak Milli Gazete, Yeni Düşünce, Gündüz gibi gazetelerle Diyanet, Çınar, Altınoluk, Türkiye Çocuk, Diyanet Çocuk, Can Kardeş, Gül Çocuk ve Kıvılcım gibi dergilerle yayınlanan. 1995 yılında Türkiye Yazarlar Birliği taralından Çocuk Edebiyatı dalında 'yılın yazarı'seçilen ve yayınlandığı dönemlerde Osmaniye’den okuyucularının hizmetine sunduğu Güneysu Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen, bu arada edebiyat öğretmenliği görevinden emekli olan değerli eğitimci, şâir Bestami Yazgan'ın şiir kitabıdır.

Şiirden ve sanattan anlayanların, 'Medenî denilen ama gerçekte medeni özellikler gösteren bir çağda; gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde sanat güvercinlerimizi yemleyen,bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül adamı, bir yürek kahramanıdır'dediği Bestami Yazgan'ın. 'şiir gülşenimizi, târihimizden, töremizden, millî zevkimizden, eskimez ve solmaz yenimizden derlediği çiçeklerle yeşerten, kitabı ve kalemi her zaman kıbleye dönük' bir şâir olduğunda aşağı yukarı her insaflı ve imanlı insan hemfikirdir.

Bu, Osmaniye'li olgun ve oturaklı yazar, şâir; hem çok yazar, hem de güzel yazar. Yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda ödülleri vardır. Şiirleri Azerbaycan, Yunanistan ve Yugoslavya basınında yer almıştır. Birçok şiiri Türk sanat müziği ve özgün müzik dalında bestelenmiştir. Yiğit Töresi’nden başka Sabır Türküsü. Çiçek Dili, Gökkuşağı Sevinci, Çocuk Şiirleri, Çiçek Güzeli gibi şiir kitaplarıyla birlikte yirmiden fazla masal kitabı yayımlanmış ve okuyucusundan tam not almıştır. Gözleri ışıklı, görüşü açık, kalbi temiz ve kafası aydınlıktır. Târihine sımsıkı bağlı olan Şâir; vatan, millet, din, devlet ve bayrak düşmanlarına granitten bir kaya gibi serttir. Aklını ahlâkla kucaklaştırıp, dinî, ilmî ve millî olan olan konuları ihlâsla ve büyük bir iştiyakla dile getirir. Şiir, şâir, sanat ve sanatkâr konusunda görüşleri bellidir. O'nu takip eden birçok kişi sanat konusunda; 'sanat, inancın, idealin, duygu ve düşüncenin estetik bir hüviyet kazanmasıdır. Ancak sanatı nefsi tatmin vasıtası olarak görenler de vardır. Ben müslüman bir sanatçı olarak sanatı inancıma ve milletime hizmet eden kutsal bir araç olarak görüyorum'; Sanatkâr konusunda, 'sanatçı millî olmalıdır. Millî sanatçı nedir derseniz, kendi milletinden, kendi insanından olan kardeşlerinin ızdırabını ve mutluluklarını eserlerinde bölüşebilendir' diye düşündüğünü bildiği gibi; şiir konusunda 'şiir,mânâ ve ahenk eşliğinde gönül semâlarında kanat çırpan bir humâ kuşudur.'; Şâir konusunda da, “Şâir, humâ kuşunu yakalayıp yürek bahçesinde ağırlayandır. Millî Şâir, inancının ve milletinin dert ve ızdırabıyla birlikte, ümitlerini, sevinçlerini çeşitli biçimlerde ustaca dile getiren kişidir.' dediğini de bilir.

Yazdıklarını en güzel şekilde yaşayan, yaşadıklarını ustaca ve akıcı, anlaşılır bir şekilde yazan Bestami Yazgan'ın YiğitTöresi; Güneysu yayınlarının 11. kitabı olarak yayımlanmış. Dizgi ve mizanpajı Saadet Baz, kapak düzeni Ramazan Türkmen tarafından yapılan kitap Osmaniye'de Akdeniz Ofset Matbaacılıkla Ocak 1995 yılında yayınlanmış. Kitapta hece ve serbest ölçüyle yazılmış 64 şiir var. Aşkı yaratanın hatırı için; dosta ulaşan ırmağı, neşeyle tutuşan yüreği, eli; yârin başında çiçek gibi açan duvağı, teli sevdiğini söyleyen yiğit şâir; gönlü, muhabbete yurt olanlara, düşmanına bile mert olanlara, öz nefsine sert olanlara; dostluğa, güzele ve güzeller güzeli Resûl'e selam göndermeyi de birinci meselesi olarak görüyor. 'Güzele Selâm 'isimli kitabın ikinci şiirinde 'Merhamet çiçeği dallar aşkına /Kutlu ize hayran çöller aşkına/Şefaat kokulu güller aşkına/ Güzeller güzeli Resûl'e selâm 'diyerek kendine yakışanı ve doğru olanı yazıyor.

'Millet için hak yolunda
Çekilen cefâ ne güzel.
Fikrin ışıklı selinde
Bulunan şifa ne güzel.
dörtlüğüyle nelerin güzel olduğunu güzelce dile getiren 'Yiğit Töresi'nin satırları, önümüze bâzı 'yasaklar'da getiriyor. İşte yiğitlere,'Yiğit Töresi'nde yasaklananlar:
'Boşa gider onca emek,
Haramdır yoruldum demek.
Hak yolunda tökezlemek.
Ve yıkılıp düşmek yasak.

Zorluğa göğüs germeli,
Zâlimlere ders vermeli,
Başın göklere ermeli,
Lâkin haddi aşmak yasak.

Kapılarak kine, hırsa,
Binbir tuzak kurulursa,
Dost hançeri vurulursa,
Hayret edip şaşmak yasak.

Kıvamında yan çabanın,
Sabır olmalı çobanın,
Gidip de yâdın,yabanın
Ateşinde pişmek yasak.

Sen bereket, sen başaksın,
Huyda gül, soyda topraksın,
Suyun vakur, engin aksın,
Seller gibi taşmak yasak.

Önümüze böyle yasaklar getiren, yüzümüze ve yüreğimize aydınlık saçan, her gece kendini kendine soran ve kendini aşkın mihengine vuran, yüreğinde her seher çifte güller açan, gözlerinde okyanuslar demlenen, acıları uyanınca bir avuç tuz basan, güzel yurda gönül veren, karanlığa ışık olan Şair-Yazar Bestami Yazgan,suçlarımıza da dikkat çekiyor. Şu söylediklerine katılmamak mümkün mü?

'Taşa düşse taşı oyar bu feryat,
Şafağı al kana boyar bu feryat,
Çaresiz canına kıyar bu feryat,
Arşı tutan hıçkırıklar, hınç bizim,
Rahat rahat yatıyorsak suç bizim.

İğne iplik çöl yetimi çocuklar,
Her babayı çaresizlik bıçaklar,
Anne şefkatiyle ecel kucaklar,
Acı gerçek milyonlarca aç bizim.
Karnımız tok yatıyorsak suç bizim.

Kimseye düşman olmadığı kadar, sevmekten pişman olmadığını da da söyleyen, yüreklerin dâima temiz duygularla dolu olmasını isteyen, iyilik ve güzellik denizinde yüzmeyi arzulayan, dosta selâm göndermekten ve dost bağında gül dermekten usanmayan, elde demir âsâ yola çıkmalı diyen, ”Şehitlerin yüce dağlar aştığı/Namertlerin donakalıp şaştığı/yiğitlerin başı dik dolaştığı'bir sabah bekleyen, kalemini kılıç gibi kullanan şâir büyüğümüz,müslümanları müslümana yakışır bir tarzda uyanmaya çağırıyor:
'Yeter bunca gaflet, yeter bunca naz,
Sabah-akşam nusret için kıl niyaz,
Vallahi korkaklık sana yakışmaz,
Elde yalın kılıç Allah'a dayan
Uyan ey İslâmın aslanı uyan!

Nice masum yollarını gözlüyor,
Milyonlarca mümin yürek sızlıyor,
Baştan sonra dünyâ seni özlüyor,
Dem bu demdir, gün bugündür el 'aman
Uyan ey İslâmın aslanı uyan!

Zulme boyun eğmek zor değil midir?
Gardaş gardaşıyla yâr değil midir?
Bunca derin uyku ar değil midir?
Hüzün dalga dalga, acılar umman,
Uyan ey islâmın aslanı uyan! ”

Bestami Yazgan'ın Yiğit Töresi’nde söylediklerinin ve söylemeye çalıştıklarının hepsi bu kadar değil şüphesiz. Vatan, millet,târih,din,îman,İslâm insanlık, sevgi, saygı, güzellik, dostluk,Hazreti Muhammed(s.a.v.) , Yunus Emre vb. konularda da çok güzel sözler söylüyor, okuyanın yüreğini ferahlatıyor; bizlere güzel hedefler gösteriyor, görevlerimizi hatırlatıyor.

Elbette birazcık îmanı, ahlâkı, insafı olan insan, bu güzel, dost sese uzak kalamaz. Bu yiğit ses, bu içli feryat karşısında sessiz duramaz; durmamalıdır. Yiğit Töresi'ni okuyarak, okutarak, dağıtarak, hepimiz bu konuda üzerimize düşen görevleri tam vaktinde yerine getirmeliyiz.

Yiğit törelerinin bozulmaması için, harama alışan ve islâmdan uzaklaşanların tekrar hayra ve halka döndürülebilmesi için, Allah için, din için, vatan, millet ve millî menfaatllar için herkesi dirilmeye ve doğrulmaya çağıran ' Yiğit Töresi' isimli bu kıymetli şiir kitabı bütün okuyucularımız ve şiirseverler tarafından mutlaka okunmalıdır.

Yiğit Töresi’nin şairi Bestaami Yazgan'a Antoloji.Com'un arama motoruna ' Bestami Yazgan ' yazarak ulaşmak mümkündür.

Durdu Şahin
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Ender yetişen şairlerimizdendir Bestami Yazgan ağabey. Şiir kitabı ' Yiğit Töresi' de herkesin hemencecik yazabileceği bir eser değildir. Bu yazı bu değerli ustayı ve güzel eserini bir nebzecik tanıtmaya vesile olursa bahtiyor olacağım.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!