Dedemin Ögütleri Şiiri - Mehmet Erdoğan 3

Mehmet Erdoğan 3
102

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Dedemin Ögütleri

*Bazı insanlar vardır cömert görünür. Ama iyiliği ima yoluyla bile olsa karşıdakinin başına kakar. Böyle kişiler gizli cimridir. Kabuğu cömert, içi cimri. Yani dışı sağlam içi çürük meyve gibi.
Bazı insanlar cömerttir, yaptığı iyiliği ima yoluyla bile karşıdaki insanın üzerinde kullanmaz. Hatta gizli verir. Gölgesi bile düşmez minnetin muhatap üzerine. Bunlar gerçek cömerttir.
Bazı insanlar ise temelde cimriidir. Zaten iyilikte bulunmaz
Amma birinci tarz kişilerden bu cimriler daha üstündür.
Çünkü birinciler cömert görünümlü cimrilerdir ki bu cömertliği kullanmaktır. Ve o maske altında cimriliğini gizlemektedir ki iki yüzlülüktür bu. Yani münafık..
Halbuki cimri böyle bir şeye soyunmaz. Kişileri aldatmaz. Nasıl ise öyle görünür.
İşte bu sebepten Kuran'da böyle kişiler azap ile tehdit edilir. Cimrilerin tehdidi yanı sıra korkunç bir azap ile.

* Oğul kimsenin minneti altında kalma. Hele namerdin asla.

* Bazı insanlar vardır malı mülkü vardır. Herkesi malını mülkünü yiyecek, elinden alacak zanneder durur. Kalbi küt küt korkuyla vurur. Halbuki onurlu hiç bir kimse, kimsenin malına meyletmez. Hele böyle pimpirik cimrilerin. Zaten böyle karunların sonu malum değil mi?

*Oğul bir yere giderken misafir bile olsan bir şeyler al git. Taki şeytan ev sahibinin kalbine yedirdim içirdim diye bir vesvese sokarsa, o aldığın hediye, onun ağzının payını versin.

*Oğul sen iyi niyetlisin. Ama herkes öyle değil. Onun için mümkün olduğu kadar kendi kazancınla geçin, kimseye minnet etme. İnsanlar bir lokma yedirdiler, çoğu kendilerine eğilmeni ister. Bu, hürriyetin elinden alınmasıdır ve boyna geçen kemende "tamam" demektir, köleliği kabul etmektir.

* Oğul kendini kimseye ezdirme. Hele karunlara harun gönlünü köle yapma. Bir lokma, bir hırka, bir daneye ebedi hürriyetini satma.

* Menfaatçi kişiler herkesi öyle görür. Onlardan bir kuruş bile alsan, bu senin bir sefile tutsaklığındır. Zira onlar seni kendi gibi seviyesiz görür.

*Oğul kibirli insanlara da boyun eğme. Onların pis emelleri kendi enaniyet putuna herkesi taptırmaktır. Bu putperestlere boyun eğme. Müşriklerden olma.

*Din maskesi altında her türlü dinsizliği irtikap edenlerin hem dünyada hem ahirette yatacak yeri yoktur. Onlara en küçük bir sevgi duyan derin bir uçurumun cezbine kapılan bir zavallının feci akıbetini yaşar. Hafizenallah

Mehmet Erdoğan 3
Kayıt Tarihi : 4.10.2022 03:14:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Mehmet Erdoğan 3