ARKADAŞ ŞİİRLERİ

ARKADAŞ ŞİİRLERİ

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Evvela dişlerimiz döküldü
Sonra saçlarımız
Arkasından birer birer arkadaşlarımız
Şu canım dünyanın orta yerinde
Yalnız başına yapayalnız
Kırılmış kolumuz, kanadımız
Tatlı canımızdan usanmışız
..

Devamını Oku
Ali Püsküllüoğlu

Arkadaş, iyi bir günü
Sakla kötü günlere
İyi bir dostu da öyle
Güleç bir yüzü de sakla
Sakla yiğitliği korkaklığı sevgiyi
Kini sakın saklama

..

Devamını Oku
Abdurrahim Karakoç

Kevser bardakları atıldı raftan
Her şaraba KÜP olanlar ön safta.
İffet timsalleri kovuldu saftan
Her bebeğe TÜP olanlar ön safta.

Kurt revaçta, kuzu düştü gündemden
Yemeklerin tuzu düştü gündemden
..

Devamını Oku
Sait Faik Abasıyanık

Bugünlerde bir akşam, şehrin aynalı gazinosuna ve aynaların içine
Selim-i salis gibi oturacağım.
Önümde rakı... dışarda akşam. akıntı, kayıklar ve gelip geçen...
Meyhanenin kapısından, iki elini gözüne siper edip bakan birisi;
'' Bu herif aşık '' diyecek.
Saçları perişan, dudakları mürekkepli, hali bencileyin serseri bir kızı
Büyük bir sandal
..

Devamını Oku
Küçük İskender

İlk kurşunu alnına sıkacağım. İkincisini karnına; sonraki kurşunlar sırasıyla omuzlarına: Böylece ıstavroz çıkararak öleceksin. Ne mutlu sana! Bana bir kadeh şampanya ısmarlamak için ne bekliyorsun? !

İpi boynuna kravat şeklinde bağlayacağım. Asılırken kibar ve efendi görüneceksin. Ne mutlu sana! Her yanım tereyağı içinde, bana biraz havyar sürmek için ne bekliyorsun? !

Sana saplayacağım bıçakla tanışmanızı istiyorum; çok eski dostumdur. Birlikte çok iş başardık, çok badireler atlattık. Keskin bir dili vardır. Yani bir ülkeyi bile bölebilir. Öyle keskin bir dil! Ne mutlu sana! Bana şurdan bir kilo tecavüz tarttırmak için ne bekliyorsun? !

Susadığın için boğarken seni ben, su sporlarına yeni bir branş kattığını düşün. Alnına neşterle God yazacağım. Gotik harflerle, yeni dalga akımının etkisi altında, biraz Chaplin'i taklit ederek. Biraz kafası karışık bir Richard Brautigan'ı taklit ederek. Biraz enseyi omurgaya almış bir berberi taklit ederek. Ne mutlu sana! Aramızdaki sinir haplarını toplayıp zorla konu komşuya yutturmak için ne bekliyorsun? !
..

Devamını Oku
Ömer Hayyam

arkadaş dünya için boş yere üzülme
şu hurda dünya için gereksiz yere üzülme
var olan zaten geçti yok da ortada yok
şen ol da var için yok için üzülme
..

Devamını Oku
M.M.REVANLI

Başıma yağmadık dolu kalmadı
Gece ayazında yandım arkadaş
Bir sevda ki yakamızı salmadı
Yazın sıcağında dondum arkadaş.

Gecelerle oldum hep sarmaşdolaş
Gündüzler kahırlı geçti arkadaş
..

Devamını Oku
Harun Keskin

Dünyanın türlü türlü halleri var Arkadaş!
İnsanların içinde insan eti yiyen var.
Mertleri namertlere ezdiren var Arkadaş;
Yiğitlerin kanını içenler var Arkadaş.

Arkadaş! Arkadaş!
Neredesin Arkadaş!
..

Devamını Oku
İbrahim Çekin

Nedir bu yüreğinin içindeki yanıklık, sustukça dudakların kan revan içinde, sanki diline mühür vuran bir insafsız var karşında! Öyle gam dolu gözlerle bakmanın faydası yok, konuş benimle! Buktelerin lâl olmuş kıvranıyor, kirpiklerin dal olmuş kırılıyor, gözlerin ay olmuş batıyor, bari sen yerinde kal arkadaş! Kendini israf etme şu hayatın gölgesinde, çek kendini aydınlığa göster güzelliğini, olur olmaz aşklar için ruhunu ziyan etme! Sevgin ilk bahar gibi doğarken, buram buram meyvelerini çevrene dağıtırken, sende bizi son baharlara bırakıp gitme! Yokluğunla üşürüm, üzüntülerinle dağılırım ama sen yinede bu aşkı terk etme! Sana mutlu olmak yakışır, tebessümünle türlü kalpler nakışlanır, bizi bu sevdadan bu yârdan mahrum etme! Şu yüzündeki dağınıklığı düzelt be arkadaş, kalbini kırıştırmanın bir manası var mı sanki? Sevmek için ne diyarlar gezdim, ne insanlar tanıdım ama, hiç biri sen etmiyor arkadaş! Seni seviyorum deyince akan pınarlar durmadı mı, yerle gök parçalanmadı mı, birbirini seven aşıklar bizi kıskanmadı mı? Konuş benimle arkadaş, susmak sana yakışmıyor!
..

Devamını Oku
İbrahim Çekin

Pek yakın görünüyordu penceremden hayallerin, bir balıkçı gibi atıyordum oltamı, tutabilene aşk olsun dedirtiyordu sevdan! Kısmet değilmişsin be arkadaş, başka göklere sığınmak gerek, ama yok ki bu dünyada başka gök yüzü? Hangi yıldıza baksam, hangi yıldıza kansam sen çıkıyorsun karşıma! Derdim olmaya bu kadar mı meraklısın, yoksa dert yaratmaya bu kadar mı hevesli? Bilemedim ben bu kısmetin sebebini, yada kısmetsizliğin nasibini! Elimde ne sigaralar külfete döndü, denizim külden hayallerle uçup gök yüzünde büründü, kime ne değil mi arkadaş? Yanan benim ciğerim, yanan benim yüreğim ama, sen ne kadar soğuksun be arkadaş? Unut gitsin diyorum bazen, en azından kafamı gök yüzüne kaldırana dek, sonra yine sen ve yine bir aşk! Aklımı değil de kalbimi aldın bu sefer, nasıl bir balıktın da beni de bu denize attın, bilmez misin ben yüzme bilmem! Göz göre göre boğuluyorum, elimi tutanım yok utanıyorum, ama ölümden yana da korkum yok be arkadaş, sadece bırak beni gideyim! Umurundaymışım gibi tuttun beni bu pencerede, yetmez mi bu kadar ömrümü çaldığın?
..

Devamını Oku
Hakan Özüçelenk

Şimdi paylaşmak zamanı.
Nerede sin teselli dostum.

Şimdi oturup dertleşmek.
Arkadaş gibi arkadaş gerek.

Şimdi güven ve destek.
..

Devamını Oku
Sezen Caglar

Nedir bu gözlerindeki yaş,nedir bu kederli halin arkadaş? Yoksa yoksa sendemi benimle aynı kaderi paylaşıyorsun? Seninde mi ayrılık yazılmış kaderine,senide mi bırakıp gitti sevdiğin..yanıyor için dünyanı başına yıkıtı öyle değil mi? Önce şaşkınlık ve öfkeyle ondan kalan ne varsa yok etme hırsı baş gösterdi yara alan yüreğinde..ve ilk olarak seni unutacağım diye kelimeler sıralanıp düştü dilinden...sende neyi varsa kırıp dökmek geldi içinden...hatta ilk önce resimlerini aldın eline..yakmak istedin ama daha ilk resmine bir kibrit çaktığında,ucundan tutuşan resmi değildi yüreğin yanmaya acımaya başladı değil mi? Acısını hissetmeden ateşe daldırdın ellerini yanmaktan kurtarmak için onun resmini..parmaklarında değil mi hala o yanık izleri..yapamadın yapamazdın o gitmişti dönmemek üzere...hatıraları da yok edersen dayanamazdın değil mi onsuzluğa,en azından hatıraları kalmalıydı..o güzel yüzünü seyredip özlemini giderecek resimlerinle avunacaktın...Hüzünlü şarkılar şiirler dinlediğinde hepsi onu hatırlatır,kalbin sızlar gözyaşlarına hakim olmazsın bilirim...Bu kadehlere sarılmak,sigaraları üst üste yakmak ondan miras kaldı sana değil mi? Uykuyu unutan gözlerin,gülmeyi unutan yüzün ve titreyen şu ellerin onun eseri değil mi....Biliyorum bir daha sevmeye aşka yemin etmişsindir,küsmüşsündür hayata aynı benim gibi..şimdi bir o vardır düşüncelerinde sızlıyordur yüreğin,bir de bunca severken onun gidişini kabullenemiyorsundur.Sen şimdi yemeden içmeden de kesilmişsindir..Anlıyorum seni çok iyi anlıyorum arkadaş...Biz o vefasızları çok sevmişiz bee çok arkadaş...Hiç düşündün mü benim düşündüklerimi sende,biz böyle acılar içinde anılarla resimlerle hala onları yaşıyor ve yaşatıyoruz kırık ve yaralı yüreklerimizde.Onlar anar mı bizi adımızı unutmuşlardır belki de..Üzülme demek isterdim teselli etmek isterdim seni arkadaş..ama dilim varmıyor..önce kendimi inandırmam gerek onun gidişine,önce ben yenmeliyim bu acıları kabullenmeliyim terkedilişimi başarmalıyım üstesinden gelmeliyim..ve sonra senin derdine ilac olabileyim...Oysa zor bunu başarmak zor..çok uzun bir zaman gerekecek diyebilirim.ancak sana son sözüm nedir bilir misin arkadaş? Sabır diliyorum hem sana hem de bana…
..

Devamını Oku
Ahmet Okur

Kactigin kapiya geleceksin arkadas
Amelinle aglayip amelinle guleceksin arkadas
Kacilmaz, kacilmadigini bileceksin arkadas
Nerde../ Ne zaman..? Oleceksin arkadas
Kazanacagim derken kaybetme arkadas
Galubela'da soz verdin, aybetme arkadas
Amelinle amelsizlik taybetme arkadas
..

Devamını Oku
Adem Uysal

Çok yağmurda, çıkma yola,
Alır seni, sel arkadaş.
Saçlarını, yola yola,
Kalırsın bak, kel arkadaş.

Unut artık, masivayı,
İşte kazma, bel arkadaş.
..

Devamını Oku
Bilgehan Emirşanoğlu

Kederle arkadaş olma, arkadaş!
Siktir et, kov kederleri,
Neşe ile arkadaş ol, arkadaş!
Şeytan azapta gerek!

İlişmesin sana arkadaş!
Bak bana ilişir gibi olunca,
..

Devamını Oku
Ramazan Kılıç

Melek doğduk yola çıktık arkadaş
Meleklere kurşun sıktık arkadaş
İnsanlığı merhameti yıktık arkadaş
Böyle yapanlardan bıktık arkadaş
İnsanlığı neden attık arkadaş

Bu dünyada bir de seni yaratana dön
..

Devamını Oku
Mustafa Arpa

Hayat neresidir arkadaş söyle?
Aramak ve bulmak kolay mı öyle?
Sorguyu,suali bırak da şöyle.
Derdimi derdine kat da arkadaş,
İstersen kuruşa sat da arkadaş.

Gelip geçmez deyip sabır tüketme,
..

Devamını Oku
Menşure Onat

Yasamak güzeldir derler,ama kimin icin? Gözleri dalip gidene,düsünüp üzülene,Caresizlik belini bükene,yasamank güzel degil arkadas,Hep bir yanin yikiksa,yüreginde.Hasret özlem varsa gönlünde.Her an yaniyorsa cigerin,yasamak güzel degil arkadas.Dokunsalar aglayacaksan.Mahsun üzgün dalginsan.Hele birde anaysan.Yasamak güzel degil arkadas.Yaninda paylasacak kimsen de yoksa.Konusacak bir insanda yoksa.Gurbetlik,yalnizlik,uzaklik varsa,Yasamak güzel degil arkadas.
..

Devamını Oku
Adem Uysal

İnsanlar emin mi, senin elinden,
Kim ne derse desin, korkma arkadaş.
Kötü sözler, çıkmıyorsa dilinden,
Dosdoğru yoldasın, yürü arkadaş.

Sürekli bir şeyler, üretiyorsan,
Vatanını, seviyorsun arkadaş,
..

Devamını Oku
Saniye Uzun

Bu ne biçim aşk gönül yarası
Sevgiye bir ömür yetmez arkadaş.
Yalanda olsa seviyorum de
Utanma söyle söyle arkadaş.

Sen umutlarda sevda yolunda
Bu aşkta gurur olmaz arkadaş.
..

Devamını Oku