Ahmet Yozgat: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

2011

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

AHMET YOZGAT HAYATI

Yozgat'ın Dedefakılı'da doğdu. Eğitimci olan Ahmed Yozgat, çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra devlet bakanlığı bünyesindeki Çocuk Esirgeme Kurumunda eğitim şubesi müdürü olarak çalıştı. Kurum adına SHÇEK Gençlik dergisi, SHÇEK Çocuk Dergisi ve Sosyal Hizmetler dergisini yayın hayatına geçirdi. Aynı kuruma bağlı bir rehabilitasyon merkezinde resim öğretmeni olarak sürdürdüğü görevinden 2003 yılında emekli oldu. Halen serbest çalışmaktadır.
Sanat hayatına ortaokulda iken yöresindeki türküleri ve otantik kelime ve kavramları derleyerek başlayan Ahmed Yozgat, daha sonra şiir ve tarihi roman denemeleri yazdı. Lisede resim/desen çizmeye başladı. İlk resim sergisini de lise yıllarında yaptı. İlk illüstrasyon çalışması ise resim öğretmeni A.A.Garipkafkaslı'nın önayak olması ile 1972 yılında Ocak dergisinde yayınlandı. Sanatçı, daha sonra karikatüre yöneldi. 1973 yılında Süavi Süalp ile Salata mizah dergisinde, 1974 yılında Oğuz Aral ile Gırgır mizah dergisinde, 1975 yılında Cem Ertürk ile Zühtü mizah dergisinde, 1976 yılında yine Süalp ile Karakedi mizah dergisinde çalıştı. 1977 yılında kendi hesabına Kahkaha mizah dergisini yayınladı. Sanatçı bu arada birçok İstanbul gazetesinde resimli roman ve karikatür çizdi.
Ahmet Yozgat, 1980 yılında, ihtilalin ardından çocuk edebiyatına yöneldi. İstanbul'da Karınca Yayınlarını kurdu ve yönetti. Türkiye gazetesi çocuk dergisini yayınlayan ekibin içinde yer aldı. 1994'de Ankarada Kıvılcım çocuk dergisini yayınladı. Gençlik dergisinin yayın yönetmenliğini üslendi. Daha sonra Bizim Kinder, Goncagül ve Bizim Çocuklar dergilerini çıkardı. Almanya'daki Türk çocukları için, Siyami Yozgat ile tasarladığı Bizim Çocuklar 1999 yılından bu yana yayınını sürdürmektedir. Ankara'da bir yayıncı ile Kuyruklu Yıldız Yayınlarını kurdu. Masal ve yardımcı ders kitapları yayınladı. Aydede ve 23 Nisan yayın evlerini kurdu ve yönetti.
Ahmed Yozgat bu süre içerisinde, çok değişik yayın evlerine yüzlerce çocuk kitabını yazdı ve resimledi. Sanatçı ayrıca ders kitabı yayını da yaptı. Türkiye'de bir takım matematik ve hayat bilgisi; Almanya'da birer takım Türkçe ve din dersi kitapları ile çalışma defterlerini hazırladı.
Sanatçı ayrıca müstear isimle şiir kitapları, romanlar ve araştırma kitapları da yayınladı: Haymatlos, Malkoçoğlu, Aşkın Krallığı, Yezit, Son Yezit...
Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2002'de yılın çocuk edebiyatçısı seçilen Ahmet Yozgat, yurt içi ve yurt dışında bir çok karikatür, çocuk kitabı ve masal yarışmaları ödüllerine layık görüldü.
Halen Ankara'da oturan ve beş çocuk babası olan Ahmet Yozgat çalışmalarını sürdürmektedir.
2006 - www.AhmetYozgat.net
ahmetyozgat@yandex.com