Acbuzzeneb-Yeniden Diriliş

Mehmet Demir Atmalı
219

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Acbuzzeneb-Yeniden Diriliş

-ACBUZZENEB (KUYRUK SOKUMU) :
İnsanın ölüp tekrar diriltilme olayının nasıl olacağını merak edenler olabilir. Kuran-ı Kerim'de insanın tekrar diriltilmesine dair ayetlerde, Kuyruk Sokumundan bahseder. Buna Kur'an Arapça; 'Acbuzzeneb' diyor. İmam-ı Gazzali bu ACBUZZENEB'i şöyle tarif ediyor: İnsanın Kuyruk sokumunda Mercimek kadar çok küçük bir nesne vardır. İnsan çürüdüğü halde o mercimek kadar küçük madde çürümez diyor. İnsan diriltileceği zaman işte o mercimek kadar olan madde, topraktan filizlenerek insanı oluşturur. Diyor.
Ben de acizane bu Kuyruk Sokumundaki küçücük maddeyi insanın genetik şifresini muhafaza eden ve çürümeyen, yanmayan bir atom çekirdeği gibi yorumlamak istiyorum. Dinimiz Mezarların üzerinin kapanmasını uygun görmemektedir. Büyüklerimiz Rahmet(yağmur) in mezara işlemesi gerektiğini söylerlerdi.
Kıyamet kopmadan kırk gün önceden yerlere bir sis çökermiş. Gayri Müslimler bu Sisin etkisi ile sarhoş olurlarmış ve Müslümanlar Nezle olurmuş. Ve Kıyamet gününde Çok farklı bir yağmur yağacakmış. İşte yine acizane diyorum ki, bu Yamur mezardaki o ACBUZZENEB denilen çekirdeğe ulaşacak, onu dölleyecek ve yeniden dirilme hadisesi başlayacaktır diyorum. Tabiiki bu benim yorumum. Yanılabilirim ama bu Kuyruk Sokumundaki Çekirdeği yabana atmayalım. Üzerinde inceleme ve araştırma yapmayı değer diyorum...
27.12.2006
Mehmet Demir Atmalı

Mehmet Demir Atmalı
Kayıt Tarihi : 27.12.2006 16:37:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mustafa Yılmaz İsmailoğlu
  Mustafa Yılmaz İsmailoğlu

  Gönül dostum, okudum. Güzel tesbitler.
  Selamlar.

  İsmailoğlu Mustafa YILMAZ

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (1)

Mehmet Demir Atmalı