Mehmet Demir Atmalı Şiirleri - Şair Mehm ...

219

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

Mehmet Demir Atmalı

Şiir Nasıl Yazılır:
-Şiir yazma konusunda çok iddialı birisi değilim. Ancak şiir yazmak isteyen
arkadaşlara karınca kararınca yararlı olabilmek için, bu konuda bilebildikleri mi paylaşmak istedim. Umarım yararlı olur..
-Medeniyetini geliştiren, dilini de birlikte geliştirmiştir. Dilini geliştiren milletler, duygu ve düşüncelerini daha öz ve kısa ve etkili bir şekilde dile getirebilmek için ortaya koydukları veciz sözlere şiir demişlerdir.
-Şiir yazmak kolay değildir. Şiir yazan arkadaşlar bunun zorluğunu bilirler. Arif Nihat Asya; 'şiir yazan şair, doğum sancısı çeken kadına benzer, sancı çeker ve bir şiir doğurur' demiştir. Bu nedenle şiir, Şair'in çocuğu gibidir. Bir kısım insanımıza şiir gibi konuşmak özelliği doğuştan verilmiştir. Bazan da soya çekim şeklinde ailece şair olanlar da vardır. Karakoçlar gibi...
a) Türk Halk Şiiri:

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

Topraktan Yaprağa,
Yapraktan toprağa,
Döndürür durursun;
Bu Çark-ı Feleği...

Alçaktan yükseğe,

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

MENDERES’İ KİM ASTIRDI?

60 İhtilali olarak da bilinen 27 Mayıs İhtilali, gerçek yüzü ile henüz ortaya konulmuş değildir. Zamanla bazı belgesellerle gerçekler ortaya konulmaya çalışılmış ise de, çoğunlukla sol kadrolar tarafından yapılan bu belgeseller çarpıtılarak, taraflı yapıldığı için sonuç alınamamıştır.

27 Mayıs İhtilali tam açıklığa kavuşturulmadığı için, DP, AP, DYP gibi sağ partiler tarafından sürekli Ülkücüler töhmet altında bırakılmışlar. Bu sağcı Parti önderleri, muhalefette Milliyetçi gibi görünerek, Komünistlerden korunmak için, Ülkücüleri kendilerine kalkan olarak kullandılar, seçimler yaklaşınca da Demirel’e oyları yönlendirmek için; Fesatça “Menderes’i Türkeş astırdı” diyerek işin içinden çıkıyorlardı. “Türkeş o sırada sürgünde idi, nasıl Menderes’i astırabilirdi ki? ” deseniz de boştu. O gün belgelere inmek çok zor olduğundan, bu iddialar cevapsız kalıyordu ve her seçimde Ülkücüler, bu uyanık sağcılardan gol yiyorlardı. MHP’ye oy vereceğini zannettiğiniz kişinin birden bir numaralı Demirelci olduğunu görüyorsunuz ve partiniz bir türlü iktidar olamıyordu. 12 Eylül öncesinde, Tercüman Gazetesi yazarlarından Rauf TAMER, Ahmet KABAKLI ve Ergun GÖZE, muhalefet dönemlerinde Ülkücüleri övücü yazılar yazarak, onları ateşe sürerlerdi, seçimlere üç ay kala S. DEMİREL’i överlerdi ve oylar AP’ye derlerdi. Solu engellemesinin yanında, Sağcılar da bu taktiklerle Alparslan TÜRKEŞ’e iktidar yüzü göstermediler.

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

-ACBUZZENEB (KUYRUK SOKUMU) :
İnsanın ölüp tekrar diriltilme olayının nasıl olacağını merak edenler olabilir. Kuran-ı Kerim'de insanın tekrar diriltilmesine dair ayetlerde, Kuyruk Sokumundan bahseder. Buna Kur'an Arapça; 'Acbuzzeneb' diyor. İmam-ı Gazzali bu ACBUZZENEB'i şöyle tarif ediyor: İnsanın Kuyruk sokumunda Mercimek kadar çok küçük bir nesne vardır. İnsan çürüdüğü halde o mercimek kadar küçük madde çürümez diyor. İnsan diriltileceği zaman işte o mercimek kadar olan madde, topraktan filizlenerek insanı oluşturur. Diyor.
Ben de acizane bu Kuyruk Sokumundaki küçücük maddeyi insanın genetik şifresini muhafaza eden ve çürümeyen, yanmayan bir atom çekirdeği gibi yorumlamak istiyorum. Dinimiz Mezarların üzerinin kapanmasını uygun görmemektedir. Büyüklerimiz Rahmet(yağmur) in mezara işlemesi gerektiğini söylerlerdi.
Kıyamet kopmadan kırk gün önceden yerlere bir sis çökermiş. Gayri Müslimler bu Sisin etkisi ile sarhoş olurlarmış ve Müslümanlar Nezle olurmuş. Ve Kıyamet gününde Çok farklı bir yağmur yağacakmış. İşte yine acizane diyorum ki, bu Yamur mezardaki o ACBUZZENEB denilen çekirdeğe ulaşacak, onu dölleyecek ve yeniden dirilme hadisesi başlayacaktır diyorum. Tabiiki bu benim yorumum. Yanılabilirim ama bu Kuyruk Sokumundaki Çekirdeği yabana atmayalım. Üzerinde inceleme ve araştırma yapmayı değer diyorum...
27.12.2006
Mehmet Demir Atmalı

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

İnsana tepeden bakar,
Bilgiçlenir, cahil çıkar.
Devşirme soyuna çeker,
Şu bizim Kibir Heykeli...

Yemiş-içmiş gengiriyor,

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

-Öğretmenler gününde yazıldı

Öğretmenim, Öğretmenim! ! !
Kimim, neyim öğret menim...
Hakkını hiç ödeyemem;
Ömür boyu kölen menim...

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

Köyden şehere çektiler,
Pirket bir eve tıktılar,
Törelerimi yıktılar...
Ah köyüm, vah benim köyüm...

Toprak kayıp, her yer beton.

Devamını Oku
Mehmet Demir Atmalı

Hüseyin Nihal Atsız vardı,
'Kızıl Elma' ile yaşardı...
Sağken murada eremedi,
Türkistan'ı hür göremedi...
Rus çöktü! Sana ayan olsun,
Çeçen'in hali beyan olsun...

Devamını Oku