Ablam için Gazel Şiiri - Ahmet Ada

Ahmet Ada
20 Mayıs 1947 - 19 Mart 2016
104

ŞİİR


17

TAKİPÇİ

Ablam için Gazel

Ablam çiçekli basma giyerdi.
Gurbet ustasıydı,
Sıla mı,hüzün saatlerimi?
Eylülün ilk haftasıydı.

Saçlarını tarasa akıp giderdi onlarca keder.
Darılsa bana kumral bir yalnızlığa başlardı.

Verandanın köşesinde siyah- beyazdı sesi.
Ablam yaşasaydı solgun şarkılar söğlerdi.

Eylül müydü albümden düşmüş sonbahar mı?
Ne güzel güldü bütün özlemi sarardı.

Bir gün kalbi kuş uçmayan atlaslara gömüldü.
Yaşasaydı kuş olup Cezayir menekşelerine konardı.

Ahmet Ada
Kayıt Tarihi : 25.12.2000 14:11:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Sevtap Kaya Nurgönül
  Sevtap Kaya Nurgönül

  İnsanların acıları üzerine ancak yapıcı ve olumlu söylemlerimiz varsa yapabiliriz bence..beğenmediklerimizi söyleyecek yer değildir incinmiş yaralarımız,sızılarımız..Acıyı bal eylemek böyle mümkün olabilir belki....!Kaldı ki oldukça başarılı bir çalışma ve güzel bir şiir fikrimce.Şairi ve şiirini kutlarım,yüreği sevgiden ve saygıdan geçen tüm insanların bayramını kutlarım.
  sevgilerimle..

 • Yüksel Balcı
  Yüksel Balcı

  SEVGİLİ LARA HANIM İYİ BİR ŞİİR OKUYUCUSU . DİKKATLİ VE ŞİİRİ İNCİTMEDEN KONUŞUR . ÖĞRETİCİDİRDE YORUMLARI . AMA ASLA İKİYÜZLÜ DEĞİLDİR BAZILARIMIZ GİBİ .

  ŞİİRE DÖNÜK BİR YÜZÜ VARDIR . ŞİİRE DÖNMÜŞ TÜM YÜZLERE SEVGİLERİMLE.....

  yüksel balcı

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Degerli Hasan ağabeyim, Bu konuda haklısınız..Şimdi daha önceki yorumunuzdan olan mesajınızın ne olduğunu daha somut algıladım.

  Ve bu iletinizden kendimde pay çıkartarak bundan böyle – zaten muhalif listesinde ben de olmalıyım sanıyordum ama…-)..günün şiirlerine daha keskin yorum yapmaya çalışacağım…

  Benim doğrusu, samimi olmak gerekirse, zorlandığım çok basit bir şekilde şiirin..şiir olmadığını ya da şairin şair olmadığından dem vurulması ki bu zaten şiire muhaliflik-keskin eleştiri yorum sayılmaz…Özellikle yetkinlik yolunda yürüyen hepimize ağır itham sayılır…(daha ölçülü olunması gerektiğine inanıyorum) ..

  Ama özde haklısınız..teşekkür ederim ince vurgunuza.. Saygıyla..

 • Ali Rıza Atasoy
  Ali Rıza Atasoy

  İNSANIN YÜREĞİNDEN BİR ŞEYLER ALIP GÖTÜRSE DE NE KADAR İÇLİ VE GÜZEL BİR ŞİİR, ŞAİRİ VE SEÇİCİ KURULU TEBRİK EDİYORUM. AYRICA TÜM SANAT DOSTLARININ KURBAN BAYRAMINI KUTLUYOR SELAMLAR SEVGİLER SUNUYORUM...ali rıza atasoy

 • Hasan Buldu
  Hasan Buldu

  Sevgili Nsi Nadir Sayin, görüşlerinize katılmakla beraber, Bu saydığım ve sayamadığım arkadaşların durumu bana Akp'nin muhalifleri uzaklaşmalarını/uzaklaştırılmalarını sağlamak gibi geldi. Görüyorum ki, muhalif kalmamış. Günün şiirlerine hep olumlu görüşler hakim olmuş. İstenende buydu zaten.Ama, zıt görüşler olmayınca, Şair, şairliğini nasıl bilecek anlayamıyorum.

TÜM YORUMLAR (23)