Ablam için Gazel Şiiri - Yorumlar

Ahmet Ada
20 Mayıs 1947 - 19 Mart 2016
104

ŞİİR


17

TAKİPÇİ

Ablam çiçekli basma giyerdi.
Gurbet ustasıydı,
Sıla mı,hüzün saatlerimi?
Eylülün ilk haftasıydı.

Saçlarını tarasa akıp giderdi onlarca keder.
Darılsa bana kumral bir yalnızlığa başlardı.

Tamamını Oku
 • Sevtap Kaya Nurgönül
  Sevtap Kaya Nurgönül 15.11.2010 - 22:39

  İnsanların acıları üzerine ancak yapıcı ve olumlu söylemlerimiz varsa yapabiliriz bence..beğenmediklerimizi söyleyecek yer değildir incinmiş yaralarımız,sızılarımız..Acıyı bal eylemek böyle mümkün olabilir belki....!Kaldı ki oldukça başarılı bir çalışma ve güzel bir şiir fikrimce.Şairi ve şiirini kutlarım,yüreği sevgiden ve saygıdan geçen tüm insanların bayramını kutlarım.
  sevgilerimle..

 • Yüksel Balcı
  Yüksel Balcı 15.11.2010 - 22:22

  SEVGİLİ LARA HANIM İYİ BİR ŞİİR OKUYUCUSU . DİKKATLİ VE ŞİİRİ İNCİTMEDEN KONUŞUR . ÖĞRETİCİDİRDE YORUMLARI . AMA ASLA İKİYÜZLÜ DEĞİLDİR BAZILARIMIZ GİBİ .

  ŞİİRE DÖNÜK BİR YÜZÜ VARDIR . ŞİİRE DÖNMÜŞ TÜM YÜZLERE SEVGİLERİMLE.....

  yüksel balcı

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin 15.11.2010 - 20:50

  Degerli Hasan ağabeyim, Bu konuda haklısınız..Şimdi daha önceki yorumunuzdan olan mesajınızın ne olduğunu daha somut algıladım.

  Ve bu iletinizden kendimde pay çıkartarak bundan böyle – zaten muhalif listesinde ben de olmalıyım sanıyordum ama…-)..günün şiirlerine daha keskin yorum yapmaya çalışacağım…

  Benim doğrusu, samimi olmak gerekirse, zorlandığım çok basit bir şekilde şiirin..şiir olmadığını ya da şairin şair olmadığından dem vurulması ki bu zaten şiire muhaliflik-keskin eleştiri yorum sayılmaz…Özellikle yetkinlik yolunda yürüyen hepimize ağır itham sayılır…(daha ölçülü olunması gerektiğine inanıyorum) ..

  Ama özde haklısınız..teşekkür ederim ince vurgunuza.. Saygıyla..

 • Ali Rıza Atasoy
  Ali Rıza Atasoy 15.11.2010 - 20:16

  İNSANIN YÜREĞİNDEN BİR ŞEYLER ALIP GÖTÜRSE DE NE KADAR İÇLİ VE GÜZEL BİR ŞİİR, ŞAİRİ VE SEÇİCİ KURULU TEBRİK EDİYORUM. AYRICA TÜM SANAT DOSTLARININ KURBAN BAYRAMINI KUTLUYOR SELAMLAR SEVGİLER SUNUYORUM...ali rıza atasoy

 • Hasan Buldu
  Hasan Buldu 15.11.2010 - 19:48

  Sevgili Nsi Nadir Sayin, görüşlerinize katılmakla beraber, Bu saydığım ve sayamadığım arkadaşların durumu bana Akp'nin muhalifleri uzaklaşmalarını/uzaklaştırılmalarını sağlamak gibi geldi. Görüyorum ki, muhalif kalmamış. Günün şiirlerine hep olumlu görüşler hakim olmuş. İstenende buydu zaten.Ama, zıt görüşler olmayınca, Şair, şairliğini nasıl bilecek anlayamıyorum.

 • Yüksel Balcı
  Yüksel Balcı 15.11.2010 - 19:44

  MÜKEMMEL ŞİİR YOKTUR........

  Yanılgı şakağından damlar gibi gecenin , her an dudaklarımızı uzattığımız çürük kokusu .....Evet mükemmel bir şiirin arkasından gelebilecek bir şiir yoktur . Son noktasındadır yaşamın . Sadece sevilen şiir vardır . Yazı biterdi yoksa . Mükemmel şiir yerine , mükemmel yaşamak , mükemmel insanı kurmak aslolan . Aranılacak olan onlar olmalı .....

  kanıksa
  aynındır , dudaklarımdan iç beni
  karanlıktan saklarım yüzümü
  meylim sensin
  gece bozan tenin
  künyem kazınmıştır yeryüzüne
  aslım sensin
  tut ellerinden tüm yangınlarımın
  göğsüne dik
  kıymıklarını çıkar öykümün

  FARKLI OLANI NEDEN SEVMEYİZ ......

  İnsan kendinden farklı olana ne sevgi nede saygı besler . Onun hiç bir güzelliğini görmez . Çünkü kendi iç dünyasının solumalarını hayatın kendisi zanneder . Alın size insani olarak ölümcül bir durum . Gittikçe eksilmemizin bir nedeni . Oysa her sözün ve her erdemin ilk hecesi sevmektir . Şiir bazen sessiz olabilir . Bazende en büyük savaşçı olabilir . Asırlardır yazılan bir şiirde bile yeri gelir bir satır , bir söz nice öldürümler yapabilir iç dünyada ......

  karaca ürküsüdür her dizem
  geleceğe adımlanmış
  geçmişi anarak sokaklarında
  dalgın denizlerinde yüzülmüştür
  sıyrıl ey yılgınlık şakaklarımızdan akarak
  yokoluşlardan ve sensizliktendir
  bulutların küskünlüğü sevdaya
  omuzlarınla kucakla bu şiiri
  kuşandığım sensin .......


  AŞKLA BİLİNSİN HER ŞİİR ...........

  Burada reklam olsun diye her şiire ve her şaire saldıran sözler okuyorum . Kavga bu olmamalı . Her şiirin bir damarı var . O damara saygı duymak gerekli . Günün şiiri eksik olabilir . Yeterli olmayabilir . Ama bu bize CEZAYİR GERÇEĞİNİ görmezden gelmemiz olasılığını vermez .

  ve de akşam biter gecenin avuçlarında
  düşündüğüm
  ve
  düştüğüm sensin


  HER ŞİİR KENDİ KATİLİNİ ARAR , ARAMALIDA ....

  BUNUN İÇİNDE MÜKEMMEL ŞİİR OLAMAZ .....

  CEZAYİR MENEKŞELERİNE SARILARAK UYUYACAĞIM .....SAKIN GÜRÜLTÜ YAPMAYINIZ .......SEVGİLERİMLE......

  yüksel balcı

 • Lara Açanba
  Lara Açanba 15.11.2010 - 19:12

  Yorumumun arkasındayım..amma velakin ordaki kastımız buraya asılanların belli bir değeri ve önemi olduğundan söz etmektedir..buraya asılan şiir değeri olduğu için asılmıştır..(zaten saçmalıkları buraya asmazlar) kastedilmiştir..lütfen dikkatli okuyunuz şiiri okuduğunuz kadar mutlaka anlıcaksınız..ikiyüzlülük asla kitabımızda olmadı...

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin 15.11.2010 - 19:08

  Şiir kendi bünyesinde candan ve samimi ve sıcak mesaj veriyor okuyucuya…
  Her şair -ünlülerimiz-ozanlarımız-ustalarımız hariç- her diğer şairin şiir begenisi ölçüsünde olamayabilir, ama bu da şiir..
  ve beğenilesi bir şiir..bence!

  Samimi ve güzel yürekli candan kalem dost Hasan Buldu bey, tabii ki hiç kimsenin küstürülmemesi gerekir..keşke gidenler gitmeselerdi… Ancak lütfen o gidenlere buranın kalitesini/kalitesizliğini denkleştirmenize katılmıyorum…ve örnek başta siz az deger verdiğim ve ustalığına inandığım şairsiniz…Lütfen ona benden daha çok özgüvenle siz sahip çıkın..
  Saygılar..

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi 15.11.2010 - 19:02

  şiirler bazan bir bilmece gibidir. Ancak yazarı çözer.İnmidir cinmidir kuşmudur? yazarı bilir.Kutluyor başarılar diliyorum.
  Saygılarımla Ankara 15.11.2010 . Nazır Çiftçi

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin 15.11.2010 - 19:00

  Sayın hanım efendi Lara hanım..Dün, kesinlikle sizin şahsınızı odağa alır bir geridönüm yapılmamıştır… Sizin şairlik kimliğiyle buraya yaptığınız dünkü (AŞAĞIDADIR) yaptığınız … ...şiir adına saçmalıkların asıldığı bir yer değildir.”… ibaresi geçen yorumunuza atıfta bulunulmuştur..
  ŞİMDİ şu, bu gün de yazdıklarınızla, bunu da kanıt ortadayken inkar eder bu noktanıza sözüm..İKİ YÜZLÜ OLMAYIN…şairin, önce insan ve namus/etikli olması zorunluluğunu size bir kere daha hatırlatırım..Bu konuda tüm şairlerden ve bende samimi olduğuna inandığım bir özürünüz olmazsa..hiç bir geridönüm ve konmunuzu şairliğinizi kayde almayacağımı..iletirim..Saygıyla..

  Lara Açanba

  İzmir
  Bayan, 48

  14.11.2010 18:21
  şiiri ciddi okuyunuz diye bir şey yoktur..çünkü başka şekilde okunması sözkonusu değildir..burasıda...şiir adına saçmalıkların asıldığı bir yer değildir..elbette hepsinin bir kıymeti ve bizim için önemi vardır...amma velakin..bakın ben şiir yazıyorum..sizi böyle yargılıyorum..bu şiirdir..okuyun beni öğrenin mantığı ile yazılan şiirler kendi kibirlerine takılıp öylece yerinde sayacaktır..konuyu çok dağıtmış..toparlamak için dört takla atıyor..en sonunda bakıyor olacak gibi değil..sarılıyor maya davasına..şiir ne söylüyor ise..kıvırmadan..söyleyecek iki saat ordan burdan yol aramayacak..biz söylediklerinizi bilmiyorduk..iyi ki söylediniz yani..
  Mesajı Sil


Bu şiir ile ilgili 23 tane yorum bulunmakta