5. Serzeniş Şiiri - Savaş Barha

Savaş Barha
362

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

5. Serzeniş

Yerleşik düzene geçildikten sonra hayat buldu feodalite. Binlerce yıldır herkesin gelip geçtiği topraklar birden bire sahiplenildi. Toprak ağalığı türedi. Zaman içinde kendilerine asil diyen bir üst zümre meydana geldi. Zenginleştikçe daha çok zenginleştiler. Saraylar inşa ettiler. Parasını yedikleri halkı kendilerine hizmetçi tayin ettiler.

Sonra bu kalantorların parasını saymak için soytarı vezirler peydah oldu saray kapılarında. Parasının kaydını tuttukları zenginlerin zenginliklerine bire bin kattılar. Biraz da cebe indirdiler. Gel zaman git zaman "Padişahım çok yaşa!" nidalarının eskisi gibi fayda etmediğini görünce gözlerini garibanın cebindeki iki kuruşa da diktiler. Yalanla, dolanla halkı yeni borca soktular.

Ağalık sistemin ismi değişti, cismi büyüdü. Dönüm dönüm arazilerin yerine kilometrelerce uzun uçsuz bucaksız ülkeler kuruldu. Krallıklar, İmparatorluklar, Birleşik devletler...

Sanayi devrimiyle toprağa bağlılık azaldı, köleler işçi oldu. İşçiler gece gündüz çalıştılar; ama devlerin karnı bir türlü doymadı.

Ödendikçe bitmeyen borçlar yetmezmiş gibi birde kapitalizmi icat ettiler. Halka ihtiyacı olmayan ürünleri şatafatlı reklamlarla ihtiyaçmış gibi gösterdiler. Evirdiler, çevirdiler, süslediler. Yediler, yediler yine de doymadılar. Daha çok istediler. Halkı, kullanmadığı, hizmet almadığı yeni yeni şeylerle vergilendirdiler. Kara kaplı defterler tuttular. Verginin de vergisini aldılar.

Krallar tanrılaştırılca vezirler krallaştı. Yol yaptılar, uzaya çıkmış gibi anlattılar. Dini kendi emelleri için bir araç gibi kullandılar. Duyguları sömürdüler. Din adına kanunlar çıkardılar, kanunsuzca yaşadılar. Sırça köşklerinde zevküsefa içinde saltanat sürdüler. Ne istedilerse ayaklarına getirttiler. Muhalif seslerin kellelerini aldılar. Yediler, içtiler doymadılar.

En ufak muhalif kıvılcımlara bile okyanuslar döktüler. Okyanusları bitince yine yalanlara sarıldılar. Gizli ellerini düşman gibi gösterip kendilerine vurdular. Ölüm üzerinden siyaset yaptılar. Mağdur edebiyatına sarıldılar.

O yıkılmaz zannettikleri sırça köşklerini onların başına yıkacak olan mazlumun feryadıdır. Mazlumun feryadıyla alevlenecek okyanusları bile kurutacak olan kıvılcımlar.

Feodal Monarşi’nin önünde durmak için büyük bir feryada ihtiyaç var. Ateşin, kurşunun, bombanın, mayının etki edemeyeceği bir feryada ihtiyaç var. 864 günahsız masumun feryadına ortak olacak yeni feryatlara ihtiyaç var.

Savaş Barha
Kayıt Tarihi : 1.11.2019 19:14:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!