Zaman Parıltısı Şiiri - Fazıl Hüsnü Dağl ...

Fazıl Hüsnü Dağlarca
80

ŞİİR


200

TAKİPÇİ

Zaman Parıltısı

Karanlıklarda, gündüzlerin arkasındayım,
Bitmiş ikinci dünya savaşı, uğursuz ve kahraman
Uzakta esir uluslar türkü söyler,
Türklüğümün farkındayım.

Bir soluk gelmekte kar
..........
..........

Fazıl Hüsnü Dağlarca
Kayıt Tarihi : 15.7.2000 17:28:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Sen Kur'anı ve hadisleri ya hiç okumamışsın ya da tersinden okumuşsun bayım? Çünkü ümmet tabirini bizzat istimal eden ayetler ve hadislerdir. Arap milliyetçiliğiyle hiç ama hiç alakası yoktur. Çünkü İslamiyet her türlü ırkçılığı-milliyetçiliği yasaklamıştır. Onu hortlatanlar ise sizin gibi dini ya yeterince bilmeyenler ya da onu kötü emellerine alet etmek isteyen gafil siyasetçilerdir ki Araplarda bunu ilk defa yapanlar Emeviler Osmanlı da ise Jön Türkler ve İttihat terakkicilerdir. O senin uydurduğun "Ummat" tabiri ne ayette ne de hadiste geçmez. Nahl suresinin 36 ayetindeki mana ile senin savunduğun kavmiyetçiliğin hiç mi hiç alakası yoktur! Sen ırkçılığın ne kadar zararlı olduğunu öğrenmek istiyorsan "Tekasür" Suresini oku!

  Yobazlığın manası; Umumun inancına yani doğru olanı kabul etmiş ümmete, topluma muhalefet etmek ve ters düşmek demektir ki siz İttihat terakki ile bu yobazlığı zirveye taşımış oldunuz. Dedesi Polonyalı olan Enver paşa da bu yobazlığın başını çekerek 600 küsur yıllık bir imparatorluğu yerle yeksan ediverdi.

  Cumhuriyet demek ekseriyetin isteğine bağlı idare şekli demektir ki bunu gerçek manada tarihte ilk defa uygulayan 4 halifedir. Yani Cumhuriyetin ilk ve gerçek uygulayıcıları Resulullah-sav- ve ashabıydı.

  Biz sadece ve sadece Allah ve resulünün sevdiği ve biz sevin dediği muttaki ve salih kullarını severiz. Bizim bu konudaki kıstaslarımız Kur'an ve sahih hadislerdir. Sizin gibi dinden imandan ve İslamdan bi-haber cahillerin sözleri bizim nazarımızda ancak birer zırvadan ,ibarettir vesselam!

  Cevap Yaz
 • Mete Han
  Mete Han

  Ümmetcilik Arap milliyetciliği ve Arap emperyalizminin bir parçasıdır. İslamda ümmet kavramı sonradan diğer milletleri sömürmek için araplar tarafından uydurulmuştur. Orjinali Ummat dır Ummat kavim demektir.
  Nahl süresi 36 .ayet/ Andolsun biz, her millet içinde: "Allah'a kulluk edin, şeytan(a tapmak)dan kaçının" diye bir elçi gönderdik. Onlardan kimine Allah hidayet etti, onlardan kimine de sapıklık gerekli oldu. İşte yeryüzünde gezin de bakın, yalanlayanların sonu nasıl olmuş! S. Ateş.
  Osmanlıyı yıkan Milliyetcilik değil geri kalmışlık yobazlıktr. Osmanlıda Milliyeçcilik akımı 1800 lerde başladığında Osmanı zaten iflas etmişti. III. Selimle başlayan II.Mahmut ve II. Abdülhamid ile devam eden yenileşme modernleşme hareketi bile kurtaramadı. Çünkü yobazlık gericilik imparatorluğa çökmüş1789 fransız devrimi ile uyanan Araplar, Ermeniler, Bulgarlar, yunanlılar baş kaldırmıştı. Osmanlıyı yöneten kadroların çoğu zaten yahudi ermeni arap asıllıydı. Ekonomik askeri ve sosyolojik olarak çöken Sevrle pişgal edilen imparaorluğun son Padişahı İstanbulun anahtarını İngilizlere teslim ederek yurdu terk etmişti. Bu küllerden yepyeni bir Cumhuriyet kuranlardan Allah razı olsun. Bundan gocunan kirli emellerini gerçekleştirmek çabasında olanlar hep havasını alacak belalarını bulacaktır. Biraz tarih okuyun da öğrenin. Ama öyle kaçık gibi uydurma tarihcilerden değil.
  Müslüman olmak için Ümmetci olmak arap seviciliğine soyunmak arap olmak hurafelere inanmak gerekmiyor. Hiç bir milleti hor görmüyoruz ama Türkün Türkten başka dostu yoktur. Araplar hiç bir zaman Türk dostu olamamışlardır. Binlerce yıl Osmanlı arapları korudu kolladı ama sırtından ilk vuran araplardı.

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Irkçılığı din edinip Allah'ın akil insanlara din olarak indirdiği son hak dinin son hak kitabının ayetlerine ve son hak peygamberin hadislerine karşı çıkan kafatasçı cahiller, gafiller ve şamanist artıkları Koca Osmanlıyı bu söylem ve eylemlerinizle yıktınız yetmedi de şimdi de TC devletini mi yıkmak istiyorsunuz? Asıl siz gidin de o gayr-i ilmi ve gayri fıtri ve de gayr-i dini söylemlerinizi başka diyarlarda dillendirin! Yazıklar olsun Allah'ın son hak dininin makul, fıtri, ilmi, vicdani ve insani değişmez değerlerine karşı çıkan nadanlara!

  Cevap Yaz
 • Mete Han
  Mete Han

  Türk kelimesinden gocunan meczuplar hadi mağaranıza hadi. Gidin zifir karanlıklarınızda tepinin. Aydınlık size göre değil.

  Cevap Yaz
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  "BİZ SİZLERİ ADEM'DEN ADEMİ İSE TOPRAKTAN YARATTIK!"-Ayet-i kerime meali-

  " ŞÜPHESİZ Kİ SİZİN ALLAH'IN İNDİNDE EN ŞEREFLİNİZ ONDAN EN ÇOK KORKANINIZDIR!"-Ayet-i kerime meali-

  "ŞÜPHESİZ MÜ'MİNLER ANCAK KARDEŞTİRLER!" -Ayet-i kerime meali-

  "ARABIN ACEM'E ACEMİN ARABA SİYAHIN BEYAZA, BEYAZIN SİYAHA BİR ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR! ÜSTÜNLÜK ANCAK TAKVADA-ALLAH'TAN KORKMAKTA-DIR!-EV KEMA KAL Fİ MA KAL-(Hadis-i şerif meali)

  Herkese hayırlı çalışmalar dilerim.

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (8)

Fazıl Hüsnü Dağlarca