Yazılarım: Erkek olmak zordur (573)

İbrahim Arslan
1000

ŞİİR


13

TAKİPÇİ

Yazılarım: Erkek olmak zordur (573)

Hayat' la daima mücadele halindedir erkek. Sabahın körü denilen vakitte kalkar, ailesinin geçimi için hayatın emrine girer erkek. Ve tabiat şartları bazen dikilir önüne. (Bu yazıyı yazdığım sıralarda köyümüze giden yol karla kaplıydı. Ve sabahında da aynı çileydi... Zincirli de olsa yolcu arabasına geçit vermiyordu kar. Yolcu arabasında tesadüf hep erkek vardı. Hep işine giden erkek. Kendisine verilecek asgari ücreti sonuna kadar hakeden erkek) KardaYol vermem der, karlı dağlar çıkamassın der. Üşür, sıcakta yanar yine de işine gider erkek. Evde hanımının dırdırını çeker, zira asgari ücret yetmez. Bunun için bazen başka başka işler de bile çalışmayı göze alır. Başka başka işler de. Bazen bilmediği bir işte. Zordur erkeğin asgari ücretle eve girmesi, evden çıkması.

Erkek olmak zordur. Her şeyi ilk o düşünmelidir. Kadın belki bugünü düşünür sadece, ama erkek yarını düşünmelidir. Sabretmelidir. Patron fırça atsa, bağırsa, çağırsa yutkunur. Ekmek aslanın ağzındadır bilir. Sigarası vardır ama olmamalıdır erkeğin. Ama ne yapsın dudağını ısıracağına sigarasını ısırır. Hafta da bir gün tatili vardır en çok. O da yetmez. Günlerin yorgunluğu değil, yılların yorgunluğu vardır üzerinde. Eşinizi anlayın mutlaka hanımlar. Güzel sözlerinizi ondan esirgemeyin. Canınız kavga etmek istiyorsa etmeyin. Zaten hep kavga halindedir erkek. Ve sizi çok kıskanır inanın. Bazen de sırf siz kıskanın diye gözü dışardaymış gibi davranır. Erkek iş bitimi eve geldiğinde çocuklarını görünce dinlenir ilk. Eve hiç boş gelmek istemez. Bir sakız bile olsa almak ister. Çocuklar babasını görünce sevinir. Anne hep yanındadır ama baba dışardan gelmiştir. Belki gündüz konuşmuştur çocuklarıyla baba. Ne getireyim akşam eve kızım. Çikolata getireyim mi? Olur baba, memma suyu DA GETİR! Olur. Ve ister de ister çocuk. Var mı, yok mu da demez. Jelibon da getir baba. Olur der baba, olur. Ve gönlü zengindir babanın kola da getireyim mi? Çocuk çok sevinir elbette getir der. Belki de akşam eve dönüp, dönemeyeceğini bile bilmez baba. Yollar bembeyazdır, Bu hayatın beyaz çilesidir. Gönlünü alır çocuğunun. En güzel elbiseleri giysinler ister ev halkı. Kimseden aşağı olsun istemez. Ve inanın zordur erkek olmak. İnanın zordur erkeğin ekmeği çiğnemesi...

ERKEKLER bilmece, bulmacadır. ne zaman ne düşündüğünü bilemezsiniz... Ne desek boş. Hayat oyun oynamaya gelmez. Onun bile bir vakti vardır. Zengin olan da fakir olan da şu hayatın hakkını vermek zorundadır. Şu üç- beş günlük hayatın!

01.03.2012

İbrahim Arslan
Kayıt Tarihi : 20.3.2014 09:36:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

İbrahim Arslan