Seyfi Karaca Antoloji.com

Kimi hayal kimi üryan….
Topragindan türemedikce her yasam belirtisi sararip solup özden itibardan inanirligini güvenirligini samimiyetini sagligini varligini dirligini direncini donanimini dayanikliligini aslini neslini degerini düzenini sogularak sönmeye mahkumdur.
Gönül heybesinde bir lokma sevgi, yürek sandalinda bir damla ask, ömür servetinde bir nefeslik dünya konar göcerlik bilinciyle, vadesinde yasayacagi hayati hic kimseyi kendi yerine kefil koymaksizin ödesebilen can borcunu asla vazgecemeyen yasama hakkiyla akil, fikir, ar, namus, ahlak, onur, özgürlük, cesaret, vicdan, hukuk, bilinc,yol, yön, yordam, sevgi, ilgi, emek, ilim, yetenek, deneyim, katilim, sorumluluk, aidiyetlilik, devamlilik, tutarlilik, samimiyet, iletisim ve paylasim zengini tüm yeryüzü masallarini kedisinde dengeleyip karsilayacak olan kisilige karaktere büyütüp cogaltmalidir insan.
Oysa gecmisten bugüne sürekli daha cok istah kabartarak zulme soyguna vurguna talana tecavüze sömürüye siddete ayristirmaya yagmaya yikima isgale kiyima ölüme katliama kine nefrete savasa sürgüne daha cok zaman pay kalite ve karakter azdirip yaratiklastikca yaratiklasan dünya Patron-tanrilari, ekmekten sudan histen saygidan sevgiden yagmurdan iklimden ormandan dagdan denizden haktan hukuktan özden yurttan yuvadan ilgisini iletisimini kesmis yorgun yitik yilgin yapay ve yapmacik insan icat edip uydurdular.
Bu suni solunumlu insanlik ve hayat öldürüp söndüren tezgahta anne babasi kim olursa olsun hic farketmeyen; fakat bütün kokusmus cürümüs cökmüs kopuk kaypak kirli gürültülü ölmüs sogulmuslugu kalibinda depolayip barindiran genel kamsamli ve genis yogunluklu vitrin seckisiyle, `Tektiplilik` türevlendirilip ürünlestirildi. Gidasiniysa kafa ve kalip yapisi uygun siir sanat müzik roman resim mimari bilim medya sinema siyaset usak ve dalkavuklugu memur kilindi.
Davranisi dengesizligi doyumsuzlugu degiskenligi yilginligi bencilligi yalnizligi öfkesi kuskusu karamsarligi güvensizligi mutsuzlugu tükenmisligi kini bunalimi acimasizligi kayitsizligi endisesi korkusu bagimlilgi birincilik askisi labaratuar ürünü mamülleyen birebir benzerlik bakimindan birbirinden türemeli ve birbirini tamamlayan olarak bu kasip kavuran labaratuarda insanligin kiyamet hali tezgahlanip piyasaya sürüldü.
Öyle ki…acizlik caresizlik yetersizlik kayitsizlik karamsarlik özgüvensizlik korku ürkü eksiklik endise gibi kisiyi kücültüp asagilayan kusatilmislik dürtülerini bütün bunlari karsilayan kavramlardan siyirip söküp soyutlastirarak, ahlakini bilgisini özgürlügünü sevgisini özünü sözünü iradesini idrakini ilgisini iletisimini dayaniksiz dengesiz devre disiliga birakma kurakligiyla kendini kendine cogaldikca bezmis bikmis carpik corak sorunlar cözümsüzü gördüren gerek sözlü, gerek yazili, gerek görsel - tinisal bütün insani duyum ve duyarlliklar, sürekli biri digerini ezen üzen yoran bogan bogazlayan kuru gürültü koparmalarin devamli üstün gelene benzeme veya en öne cikarilandan huy hüner kalip kilif kabuk sekil yahut marifet mayalama müzik sanat edebiyatciligiyla besleyici kiskirtici bileyici suikast mal ve malzemesi olarak donatip devremülkleyen yikimin, ayni yaratiklasmis lbaratuarciligindan baska bir sey degildir.
..

Devamını Oku
 • Düşsel Enfeksiyon
  Düşsel Enfeksiyon 14.05.2014 - 16:11

  kendimce espri yaptığımı düşünüp yazınızın altına yorum yapmıştım
  bir hafta önce sanırım

  şimdi yazınızı okuduğumda anladım ki;
  aslında doğru ve güzel yazıyorsunuz.

  belki yanlış yerde yayımlamanızdan kaynaklanan bir durum
  pek okunmuyor.
  ki ben de okumuyordum
  son yazınıza kadar.
  .. ...

 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu 04.02.2012 - 00:42

  Merhaba sizi kurucusu bulunduğum ŞAİRLER DÜNYASI GRUBU' na ve YENİ KURMUŞ OLDUĞUM - ANTOLOJİ ŞAİR KALPLER GRUBU adlı gruplarıma davet ediyorum birine veya ikisinede üye olabilirsiniz her iki grubumunda link adresleri aşağıdadır gelirseniz çok sevinirim katılırsanız onur verirsiniz güzel paylaşımlard ...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Anam

  Hacı İbrahim Sağır

  04.04.2017 - 19:59

  Yürek incisi dert yarasi derman yarisi, ANNE cagrisina gönül verip göz kulak olandan, daha nice nicelerine sevgili kardesim.

 • Zevk meselesi

  Niyazi Şahin

  28.10.2010 - 23:08

  Tam isabet. Hayatı özetleyen ygüzel yüreğe sevgiyle.

 • Bendensin

  Seyfi Karaca

  08.05.2010 - 15:46

  Sayfa: 1


  Seyfi Karaca
  Bu uye su anda Online!

  08.05.2010 15:42
  Hayatı algılama gücü kendinden menkul üç...dört yahut dörtle beş arasında sızıntı yapan her kimse kim..Tüm herşeyi numaralalık askıntı plakalardan ya da dereceli gözlüklere ihtiyaç duymadan ne duyar ne de görebilir. Yüreğin ...

Toplam 9 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • serbest kürsü

  11.12.2017 - 19:12

  Delirdim Ama Bisor Niye Delirdim,
  Yanilmiyorsam beni seslendin bu sabah. Gördüm ama durmadan üfürüp yagiyordu disari.Kar kürüdüm sonra izaga gittim. Gelir gelmez seslendigin selama yetistim. Sen de, külahi ters fakat kalbi dünyalar güzeli bir insan olarak, burada buldugun degerliligiyin odununu tasiyip, ocagini yakip, külünden insana deger dokunur paylasimlarda bulunmanin yürek yoranlari icerisindesin. Hergün `Günaydin Kürsüm`diyenlerin kalbiyle, her ne kadar günün paydosu ayni heyecanla bitmiyorsa da, hepimiz birbirimizin bir sekilde hayatini seyre yoran tanikliga hikayelerden gelip geciyoruz. Telafisi mümkün olmayan kimi bilerek veya bilmeyerek kirilan dökülenleri paylasilabilen her ortak sevincle ödesirken, kursagimizdan gecen sey sadece bugday tanesinden ekmeklesen sofralar degil, insanligimizi saygiya sevgiye deger hatir gönül ve selamlasma hakkini da birlikte ödesiriz. Hani diyorsun ya hep...`ruh halin nasil kürsüm....?`...iyi dileyelim, iyi olsun deli kiz..sana da sevgi ve selamlarimla.

 • serbest kürsü

  11.12.2017 - 13:03

  Dedigim gibi, istanbulda rastlarsak, karanfilli cay benden, susamli simit senden sevgili Atilla. Plak calar koyarak nice hatir gönül soran paylasimlara insallah..!

 • serbest kürsü

  11.12.2017 - 12:58

  El degdikce Bilgisayardan katiliyorum buraya...gitmeden:
  Altin Kelebek yarisi vardi dün. `Biz bu hallere nerden nasil niye düstük` gibisinden her sorunun karsiligina , ilimi bilimi felsefeyi kültürü saygiyi sevgiyi ilgiyi ve iletisimi köpürttügü tölyelerden kine nefrete siddete soytariliga ahlaksizliga evirip cevirip Huzursuz-Mutsuz insan numunesine dönüstüren Toplum Yapma Labaratuari düzeyli Altin Kelebek …
  Her kendini göstermeye gelen jilet takim dekolte boya parilti ceki düzen kilif ve özel karma bakim karisikligiyla, `yok ben aslinda ödül filan degil, hic vakit bulamamaya yogunum burada es dost görmeye geldim ` demiyor muydu…
  Hergün magazinel birbirine demedigi küfür, kahir, lanet, kin, celme, dava, dilekce, hinc, saldiri….larda bulunarak, toplumu aynisina benzeten, Altin Kelebek vardi süste, camekanda, karakista, soguk salonda dün….Hani maksat, magazüddün olsun..!

Toplam 431 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR