Muhammed Aheng Antoloji.com

Bitlis Doğumluyum. Türk Dili Ve Edebiyatı mezunuyum. Evliyim. "Şiir, büyük ve hassas ruhlu insanların musikisidir." (Voltaire)


GİZEMLİ BİR KİMLİK: ŞAİR

Şair, delilik ile velilik arasında gel-gitler yaşayan ince çizgideki kişidir.. Yağmur gibidir şair. Bazen susuzluktan kavrulan ekinlere rahmet olarak iner semadan. Bazen de yer gök inler, gökte ne varsa iner yeryüzüne... Rahmet olan yağmur tufan olur, önüne ne çıkarsa alıp götürür. Şair, Yunus’tur Anadolu'nun gül kokan bağrında. Derviştir, velidir dergâhta, gönüllerde. Sevmek dışında yoktur sermayesi, payesi... Şair, aynı zamanda Hallacı Mansur'dur. Ene’l-Hak tufanına yakalanır ansızın. Sokakları çınlatır deli/veli sesiyle. Cezbeye kapılır tüm bedeni. Kentlerin zorbalarına meydan okur. Haykırır dilinde ve gönlünde biriken tüm sırları… Ezber bozar Hallacı... Bilindik tüm yortuları, tortuları yerle bir eder. Canını, hak bildiği yolda verir çıldırasıya ve delilik/ velilik yolunun sembolü olur Mansur. Her şair aykırı tarafıyla bu mirasın taşıyıcısıdır. Duygu bulutları kabardığında kimse susturamaz onu. Şairi bu anlarda anlamak için derinlere dalmak gerekir. Kimine göre deli; kimine göre ise velidir şair. Ve her şair bir parça Mansur’dur. Şair, Mevlana’nın mirasçısıdır. Gönüllerin sultanıdır. Hoşgörünün timsalidir. Sevgi pınarı bengisudan beslenir. Gonca gülün mis kokusu gibi kokar şair. Bülbülün mest eden narin sesiyle kuşatır gönülleri. Gerçek dost Şems’in göz bebeğidir. Yarendir, zikirdir, semadır, mum gibidir şair. Şair, aynı zamanda Kays’ın tarumar saçlarında yuva yapan kuştur. Uçsuz bucaksız çöllerde tek başına yaşar. Feryat eder günlerce. Kimse halinden anlamaz. Bilinmez derdi. Mecnunun içindeki kuşun yaşadığı fırtınanın nedenini de sormaz kimse. Leyla’dandır diyorlar. Fakat Mecnun’un gönül kuşu Leyla’yı değil, Mevla’yı arıyordu uçsuz bucaksız çöllerde. Şair, Fuzuli’nin yolunu takip eder. Derdini, ıstırabını ulu orta etrafa saçmaz. Derdin dermanının dertte olduğunu bilecek kadar ariftir, zariftir. Kısacası delilik ile velilik mirasımız oldukça kadimdir bu topraklarda. Bu ince çizgiyi sezemeyen avamın kullandığı deli kavramı değil; veli kavramıdır şairi çepeçevre kuşatan.
Gerçek şair yufka yüreklidir, nazenin bir gül gibidir. Kabe gibi kutsal olan bir kalbi kırmamak için kılı kırk yarar. Kazara basarsa bir karıncaya, feryad u figanı basar; vicdan azabından içindeki mamur şehri ateşe verir her gece... Nazenin bir papatya misali tebessüm etmiyorsa bir şair, sakın inanmayın şairliğine. Mehtap gibi parlayıp örtmüyorsa ayıbınızı; ayazlar yüreğinizi kuşattığında, tiril tiril titrediğinizde, güneş gibi ısıtıp avare yüreğinize mesken olmayacaksa şair!.. Sakın yüzüne bile bakmayın! Şairin gözlerine baktığınızda masmavi bir liman görünmüyorsa çıkacak bir fırtınada yanında asla bulunmayın. Paradan, puldan bahsediyorsa ikide bir… Samimiyetine inanmayın... Şair, kapital gözlerden kaçmıyorsa fersah fersah; Şairlik meşalesi sönmüştür izbe köşelerde, daracık dehlizlerde... Eşca bakışlarıyla ilim deryasından her gün kana kana içmiyorsa; elinden, dilinden ve yüreğinden ilgi, bilgi ve sevgi damlamıyorsa, şairi rüyada bile görseniz uzaklaşın ondan uzaklaşabileceğiniz kadar... Şair, çok konuşup ukalalık yapıyorsa; kullandığı kelimeler yapmacık olup şairce bir ahenge bürünmemişse, bilge bir duruş sergileyemiyorsa, şairlik bahçesinden çoktandır kapı dışarı edilmiştir. Gerçek şair, her konuda sırtımızı dayayabileceğimiz, yüreğimizi emanet edebileceğimiz kişidir. Bir şair güven vermiyorsa, onun müteşair olduğu gün gibi ortadadır. Asla kıymet vermeyin.
..

Devamını Oku
 • Cevat Çeştepe
  Cevat Çeştepe 30.12.2016 - 16:13

  2017 YILI., SİZE., HEPİMİZE., ÜLKEMİZE VE TÜM İNSANLIĞA AYDINLIK GÜNLERDE GÜZELLİKLER GÖSTERSİN..., GÜZELLİKLER YAŞATSIN...
  Saygı ve sevgimle...

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 25.05.2016 - 19:38

  * Arkadaş Grubumdan * Şair arkadaşımız Muhammed Bey

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda aramızda görmek dileklerimle esen kalın.

  * Dr.Jivago - Işık German Ersoy *
  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Antoloji.Com Çağdaş Şair Yazarlar ...

 • Canan Akpınar
  Canan Akpınar 30.12.2014 - 22:51

  Ne güzel bir yıldı ve ne çabuk geçti diyebileceğimiz bir yıl olması temennisiyle mutlu seneler diliyorum... Tüm mutluluklar sizin kapınızı çalsın.. Sevgi ve saygılarımla..

Toplam 13 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Bir Yolcuya

  Necmettin Halil Onan

  19.03.2015 - 15:41

  Rabbim o günleri bir daha yaşatmasın. Çanakkale'de ve yurdun değişik yerlerinde büyük puntolarla yazılan bu şiirin mısralarında büyük bir tarihin devasa acıları yatmaktadır. Gelibolu'da bu mısraları okuyup da duygulanmamak elde değil. Şairin ruhu şad olsun.

 • Akıllar Uslanıyor

  Sadettin Kaplan

  19.03.2015 - 15:27

  Hayatı sorgulayan, sorguladıkça içi kan ağlayan insan aklının tezatlar içindeki fotoğrafı...Yaşama yön veren ceberrut unsurların ağırlığı aklın sınırlarını zorladıkça zorluyor.Yağmurun uğramadığı, umutların tükendiği çorak toprakların haşin kaderi... Evrenin anaforunda yorgun düşse de akıl asla usla ...

 • Ateşte Gül Açtı

  Şevki Çiftçi

  17.03.2015 - 15:58

  Kim bilir bu kaçıncı gece.
  Kim bilir bu kaçıncı sancı.
  Sürerken acılarla geceler.
  Can evime düşen ateşte,
  Kırmızı bir gül açtı.
  Acıların, sancıların bir gün mutlaka biteceği, ateşler içinde bile olsak vuslata ereceğimizi ve göğsümüzde kırmızı bir gülün açacağı umudunu taşıyan bu güzel şii ...

Toplam 197 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR