Mehmet Çakır Antoloji.com

Şiir yaşam tarzıdır,
Şiir hayat felsefesidir.
Şiir, şairin haletiruhiyesinin beyaz sayfaya izdüşümüdür. Hangi şairi, hangi şiiri okursanız okuyun, mutlaka o şairin iç dünyasından bir şeyler bulursunuz o mısralarda. Şiir, duygu ve düşüncelerin en güzel anlatım biçimidir. Bazen boğazınızda düğümlenen, bazen dilinizde kilitlenen, anlatamadığınız her şey, şiir sayesinde sayfalara o kadar güzel dökülür ki, bazen siz bile inanamazsınız yazdıklarınıza. İşte bu insanın iç dünyasını olduğu gibi kaleme alma hali, şairlere göre ilhamdır. Ne zaman ve nerede bir şiir yazabileceğinizi önceden kestirebilmeniz mümkün değildir. Duygularınızın akışa geçtiği andan itibaren, onları kâğıda dökmeden rahat edemezsiniz.
Şiir, bazen hüzzam bir ruh halinin, bazen melankolik bir durumun, sevincin, neşenin, kederin ve hüznün kaleme inikâs etmesiyle oluşur… Ismarlama şiir olmaz. Zorlama şiir yazılmaz. Böyle bir durumda yazılan şiirde kesinlikle yaşanmış bir duyguyu hissetmeniz mümkün değildir. Yaşamadığınız bir hissiyattan zahir bir şeyler elde edebilirsiniz, lakin yazdıklarınız muhtevası boş bir yazıdan ibarettir.

Bafra 50. Yıl İlkokulu sıralarındayken, değerli öğretmenim Dilber ARABACI hanımefendinin teşvikiyle 1989 yılında yazmış olduğum “Öğretmenim” adlı şiir ile başlayan şiir yolculuğumda, bugüne kadar kalemimden 1000’in üzerinde gönül katresi düştü sayfalara. İlk başlarda bir merak ile başlayan şiir ve edebiyat sevdası, ömrümün olgunluk devresinde melankolik bir hale geldi. Daha çok usta şairleri okumakla ve de onların fikirlerini kendime absorbe etmekle birlikte, kesinlikle ve kesinlikle sadece birkaç esinlenmenin dışında, kendime ait olmayan hiçbir eseri sahiplenme lüksüne girmedim. Tamamen kendi gönül katrelerim olan şiirlerime, anaç bir ruh hali ile hep çocuğum ve evladım gözüyle baktım. Onları korudum, sakındım ve de sahiplendim. Şimdi yüreğimden dökülen mısraları sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşamaktayım.

..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 10.03.2019 - 22:17

  Sayın Mehmet Çakır

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 10.03.2018 - 20:27

  Şair arkadaşımız Bay Mehmet Çakır

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimizle esen kalın.

  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Antoloji.Com Çağdaş Şair Yazarlar Birliği *
  * Evrensel Sanatçılar Birliği ESB *
  * Özgür Şair ...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Abaküs

  Deniz Ercivan

  09.03.2017 - 15:24

  hatırat tarzında çok güzel bir serbest çalışma
  tebrik ederim yazan dost kalemi ve yazdıran yüreği

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR