Âşık Çağlari Muammer Çalar Antoloji.com

Şiir Yarışması

Hazırlayan : Özlem ÜNALAN
SAZIN VE SÖZÜN SULTANLARI -YAŞAYAN HALK ŞAİRLERİ VIII
MUAMMER ÇALAR -(ÂŞIK ÇAĞLARÎ)

Muammer Çalar, 15 Mart 1965’de Karaman’da doğmuştur. Aşık, doğumuyla ilgili anılarını şöyle dile getirir “Karaman Morcalı Köyünde bir yaz günü ekin dağında doğmuşum. Göbeğimi babam kesmiş, o zamanlarda doğan çocukları ilkokula başlayana kadar nüfusa yazdırmazlarmış nitekim bende ilkokula başladıktan sonra nüfusa yazılmışım ve 15 Mart 1965 nüfus cüzdanıma sahip oldumsa da annem hep seni ekin dağında yığının dibinde doğurdum der.”
Çalar, ilkokulu köyünde okumuş daha sonra ailesiyle Hollanda’ya yerleşmiştir. Hollanda’da 18 yaşına kadar okuma zorunluluğu nedeniyle orada yeniden okula başlamış, bir yıl dil, iki yıl da meslek okuluna gitmiştir. Okulu bitiremeden iş hayatına atılmıştır. Temizlik, tekstil gibi sektörlerde çalışmış, 5 yıl kadar işverenlik yapmış, tekstil atölyesi açmıştır. Daha sonra restorant ve kahve çalıştırmış, sağlığının bozulması nedeniyle 7 yıl kadar ankilozon rahatsızlığı yüzünden çalışamamıştır. Bu yedi yıl içinde tekrar üç yıl grafik okuluna gitmiş, 9 dalda sertifika almış ve 3 yıl gönüllü olarak 50 yaş üstü Hollandalılara bilgisayarlı grafik dersleri vermiştir.
1987’de Ayşe Hanımla evlenmiştir. 1988’de Gülhan ve 1990’da Atike isimli kızları, 1995’de de Erkan isimli oğlu doğmuştur. Gülhan ve Atike hukuk bölümünde oğlu Erkan’da lise 2. Sınıfta okumaktadır.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 15.03.2021 - 23:44

  Sitemizdeki gruplarımızın saygın üyelerinden Sn. Muammer Çalar * Aşık Çağlari *
  << DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >>

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 15.03.2021 - 09:33

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 • Sasha Achille
  Sasha Achille 29.05.2020 - 01:16

  Ertiriniz hayyrly bolsun, profilinizi gördüm, menin adym Saşa, menin bilen e-poçta arkaly habarlaşmagynyzy hayyş edyärin (sashaachille@gmail.com)
  sebäbi menin sana gowy teklibim bar. Has ginişleyin maglumat üçin häzir mana e-poçta iberin

Toplam 75 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR