Mehmet Güler Antoloji.com

Tanıtım yazısı henüz yok...

Toplam 4 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • Ferhat Akın

  07.12.2016 - 02:40

  Ferhat Akın ya da gerçek adıyla Ferat Angun (d. 20 Mart, 1944; Samsun, Türkiye) Türk besteci, ses sanatçısı, şair, yazar saz sanatcısı. Müzik dünyasında ‘‘Samsunlu Ferhat Akın’’ olarak tanınır. Yörede önde gelen halk şairleri arasında Ferhat Akın ilk akla gelendir. Şair, tüm eserlerinde hece ölçüsü nazım şeklini kullarımıştır. Anlatım güçlü ve vurgulu, dil yöresel ve sadedir

  Türk Halk Müziği Sanatcısıdır, özellikle Çarşamba Beyleri, Çarşamba Çiftetellisi, Sazıma Vasiyetim Türküleri ile tanınır. 5 Yaşında iken saz Çalmaya başlamış 7 yaşında besteler yapmaya başlamıştır.

  1944 yılında Samsun / Tekkeköy'de babası lokanta işletir. O sıralarda II. Dünya Savaşı çıkar ve lokanta iş yapmaz olur. 10 kişilik ailenin geçinmesi çok zorlaşır ve kira ödemekte zorlanan baba lokantayı kapatmaya karar verir. Babası eski bir okul binasını satın alıp burayı ev olarak kullanırlar ve burada ailenin son üyesi olarak dünyaya gelir.

  Ablası Beyyenice, Çarşamba'nın köyüne gelin gider. 2 buçuk yaşındayken, eniştesi babasını ikna edip Beyyenice köyüne yerleşmelerine vesile olur. Diğer ablası Tekkeköy'e gelin olur ve o eniştesi saz yapmaya başlar.

  5 yaşına vardığında, Tekkeköyde´ki eniştesinin ziyareti sırasında kendisinin saz dükkanına girerler. Dükkanda küçük bir saz görüp merakla inceleyince, eniştesi sazı kendisine hediye eder. 5 yaşında saz hayatına girer ve çalmaya başlar.

  7 yaşında Çarşamba Yeşilırmak Ilkokulu'na gider. Okulda başarılı olduğu için, sınıf öğretmeni dersleri zayıf olan bir kızı yanına yardımcı olsun diye oturtturur ve çocukluk aşkı burda başlar. Bir süre sonra Çarşamba Nuri Pamir ilkokulu açılır ve öğrenciler oraya nakil edilir, fakat sevdiği kız okulu bırakır. Yıllar geçer, Ferhat özlemini sazıyla gidermeye çalışır, sazıyla konuşur olmuştu adeta. Besteler yapar, sözler yazmaya başlar, içindeki aşk acısını böyle dile getirmeye çalışırdı.

  Erken yaşta köyünden ayrılır gurbete gider. Önce Samsuna, ardından İstanbula. Burda plak çalışmaları yapar. Toplamda 18 tane kendi bestelediği 45'lik albüm çıkarır.

  1972 yılında almanyaya işci olarak gider fakat beste yapmayı, söz ve şiirler yazmayı hiç bırakmaz. Toplamda 400'e yakın şiir ve besteleri vardır. Yazdığı şiirlerde genellikle kendi yaşadığı olayları dile getirmiştir. Kategori olarak; fakirlik, gurbet, adaletsizlik, dini, ezilenler ve aşk şiirleri dir.

  Kaynak: Ferhat Akın - Senem Şiir Kitabı

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR