Bülent Sedat Arslan Antoloji.com

yola çıkınca hersabah
bulutlara selam ver
taslara kuslara
atlara otlara
insanlara insanlara
insanlara selam ver
negörürsen selam ver
..

Devamını Oku
 • osmanlı imparatorluğu

  28.08.2003 - 15:57

  akdeniz kültürünün son büyük evrensel kültürü.
  doğal olarak içine alıp mirasçısı olduğu yunan ve anadolu kültürünü, ve akdeniz kültür birikimini, ortaasya, kafkaslar balkanlar ortadoğu ve binlerce yıllık türk ve selçuklu kültürüyle vede en önemlisi islam kültürüyle birleştiren bunu harmanlayan ve günümüzü dahi hala etkileyen bir kültür meydana getiren büyük güç.

  herkes birşeyler diyebilir ardından.iyi kötü.ama yapılan en büyük hata cumhuriyetle kıyaslanması.çünkü birbirlerinin alternatifi değil devamılar.

  adaletsizmiydiler.kimse en inatcı ve saplantılılar bile adaletsiz değil diyemedi.bir kültürmüydüler, evet çok büyük bir kültür meydana getirdiler.bu bağlamda eşsiz eserler meydana getirdiler.eşsiz eserlerin meydana gelmesine ilham kaynağı oldular.
  adaletliydiler, çünkü hiçbir baskıve zülüm 600 yy. yaşayamaz.içinde yaşattığı onlarca kültürü 600 yy idare etmek vede özellikle balkanlarda ve ortadoğunun vede kafkasların karışık etnik ve kültürel yapısını hem bozmamak ve 600 yy idare etmek başka bişi olsa gerek.hatta ermeni kilisesi bulgar kilisesi gibi yok etmek yerine çeşitlendirmek ve onları desteklemek.hatta onları özel fermanlarla korumak.

  elbetteki demokratik bir yapıya sahip değillerdi.çünkü monarşiktiler.belki bugün demokratik bir devletle olamayanı kıyaslarsın.aynı zaman diliminde aynı zamanı paylaşıyorlardı.ama geçmişi ozmanki değerlerle kıyaslamak ve öyle karar vermek gerekiyor.mesela rus imparatorluğuyla kıyaslaya bilirsin.ama genede yargılayamazsın.sadece çıkarımlar yapabilirsin.

  mükemmel veya hatasız değillerdi.ve yıkıldılar.

 • ölüm

  05.09.2002 - 20:39

  bir yok oluş ve yeni bir başlangıç....

 • ölüm

  05.09.2002 - 20:39

  bedenimin toprak olması....

Toplam 33 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR