Tekasür Suresi Şiiri - Osman Erdoğmuş

Osman Erdoğmuş
477

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Tekasür Suresi

TEKASÜR SURESİ

Adını birinci ayetinden alıyor. Tutkuyla çoğalmak manasına geliyor, servet manasına değil. Mekkidir. İlk dönem surelerinden biridir. Nübüvvetin 2, yılına tekabül eder.
Bu ayetler bize servetin mülkiyet değil emanet olduğunu söylüyor. Çoğaltma tutkusu insanı nasıl oyaladığı ve ölünceye kadar insanı insanlıktan çıkardığını söylüyor.
1. Çoğaltma duygusu sizi oyalayıp durdu. Burada maldan bahsedilmiyor, duygu ve tutkudan bahsediliyor. FAKR: senin hiçbir şeye sahip olmaman değildir. Asıl FAKR dünyalara sahip olsan da hiçbir şeyin sana sahip olmasına izin vermemendir. Malım diyorsan iki vurgu yapıyorsun.
2. Bu iki manaya gelir 1. Ölünceye dek. 2. Kabirleri sayıncaya kadar.
3. Vakti geldiğinde öğreneceksiniz. Hatta burada, dünyada öğreneceksiniz. Bir gün elinizden alınabilir.
4. Eğer burada görmediyseniz, orada elbette göreceksiniz.
5. Eğer hakkıyla bilseydiniz, kesin olarak bilseydiniz.
6. Kesin kışkırttığınız korkunç ateşi görürdünüz. Çoğaltma tutkunuzun sonuçlarını tam olarak bilseydiniz, dünyayı cehenneme çevirdiğinizi görürdünüz. Çünkü dünyayı cehenneme çevirenler çoğaltma tutkusu olanlardır. Büyüklük tutkusuna sahip olanlar dünyayı nasıl cehenneme çeviriyorlar. Nasıl masumları acımadan öldürüyorlar. Güç tutkusu, iktidar tutkusu, servet tutkusu yetmiyor mu? Bu üç duygu bir araya geldiğinde insanlar şeytanlaşıyor.
7. Tut ki burada görmedin cehennemi. Ama ahirette onu aynel yakin olarak gözlerinizle göreceksiniz.
8. Yani sen hangi nimeti kaybettin ey kul. Sen neyi, neye tercih ettin, size sorulacak. EN NAİM: Kur’an’da nerede geçiyorsa ahiret nimeti için kullanılır. Burada, dünyadaki nimetlerden hesaba çekileceksiniz değil, ahirette o ebedi nimetleri neden dünyadaki geçici nimetlere feda ettiğinizin sorgusu yapılacak. Değdi mi şimdi, gördün mü yaptığınızı denilecek.

Osman Erdoğmuş
Kayıt Tarihi : 15.3.2019 16:22:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!