Suna Doğanay: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

Hayattayım, yaşamak ne güzel şey.-Ordu-
124

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

SUNA DOĞANAY HAYATI

Kaleme dökülen ses, duyguların alarmıdır. Çünkü yakındığımız, sevindiğimiz şeyleri yazıya dökmekle kurtuluşu sayfalarda ararız hepimiz. Kimi şiir, kimi öykü, kimi makale, kimi roman yazarak… Coşkularım, sevinçlerim, acılarım benimdir demek bencillik olur. Herkes kendi hayatını yaşar. Ancak pek çok duygu, paylaşılmak zorundadır. Paylaşım çoğaldıkça, yaşam kolaylaşacaktır. Her yaşam bir romandır, her yaşamda farklı hayat öyküleri vardır. Gizli kalmış, açığa çıkmamış milyonlarca öykü; gün olur başkalarının hayatlarına yepyeni kapılar açarken, kimi kapılar erkenden kapanıverir.
“Yabani otlar bile kendi toprağında biter.” Beden nerede olursa olsun; ruhumuz da doğup büyüdüğümüz, üzerinde gözyaşlarımızın, üzerinde sevinçlerimizin yeşerdiği topraklarda, içimizde bir köşede soğuk rüzgârlar estirmeye devam edecektir. Tıpkı fırtına kuşları gibi belli belirsiz iklimlere sürükleyecektir düşlerimizi.
Duyduğum, gördüğüm, yaşadığım her ayrıntıyı not ederken oturur düşünürüm. Bu basit gibi görünen cümleler aslında ruhun derinliklerinde çok büyük ahenklere yol açar. Herkes bir kere doğar, bir kere yaşar. Çoğalır, çevresi kuşatılır ve sonra yine yalnızlığına döner. Nasıl yalnız gelmişsek, dönüşümüz de yalnız olacaktır. Arkamızı dönüp baktığımızda neler yaptığımızı görmek, yaşanılanlarla yüzleşmek gerekir. Yazmak yüzleşmelerin ürünüdür bana göre. Çocuk yaşta başlayan yazma aşkımı, öğretmenlik mesleğimi noktaladıktan sonra sürdürmeye karar verdim. Hani derler ya; “bir koltukta iki karpuz taşınmaz” işte bu yüzden mesleğim, ailem ön plana çıkınca yazma aşkım yarım kaldı.
Emekli olduktan sonra yazdıklarımı toparlamaya başladım. Çalışma gayretiyle kaleme sarıldım. Kalem, en yakın dostum oldu. Sır tutar, ihanet etmez, yalan söylemez, kısacası gerçek bir dost oldu kalemim. “Nehirler de Susar” şiir kitabımı yayınladıktan sonra öykülerimi paylaşma çabası içindeyim. Amatörce yazdığım her cümle gerçek hayattan alınmıştır. Ayrıca şiirlerim, çeşitli antoloji kitaplarında yayınlandı. “Ay doğarken ağlarım” adlı şiirim arkadaşlarım tarafından Almanca çeviriyle paylaşıma sunuldu. Anayurt gazetesinin açtığı öykü yarışmasında üçüncülük ödülü alan “Ve Rüzgâr Aşktan Yana” adlı öykümle, yazma isteğim bir kat daha arttı. Ayrıca şiir kitabım takdirname ile ödüllendirildi. İlk ödülüm, yetmişli yıllarda açılan bir anı yarışmasında aldığım, Halide Edip Adıvar kitapları ile olmuştu.
Hedefim, insanlığa hizmettir. Koşullar elverdiği sürece kalemim elimde olacaktır. Amacım; yazdıklarımla düşünmek, düşündürmek, inanmak, inandırmak ve çıktığım bu yolculuktan ardımda yararlı bir şeyler bırakabilmektir.
Emek verip yazdıklarımla buluşan herkese teşekkürlerimle saygılarımı sunarım

Eserleri


Nehirler de Susar şiir kitabı
Şiir Kervanı Antolojisi
Türk Şairleri Şiir Antolojisi
Ankara rüzgarı şiir antolojisi
Edebiyat Defteri şiir antolojileri
Poyraz dergisi