Sessiz Çatlak Şiiri - Bilal Yılmaz

Bilal Yılmaz
37

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Sessiz Çatlak

Zemin sessiz.
Ağırlığım yok mu?
Ayaklarım yere değiyor eminim.
Neden ses çıkmıyor?

Vurmayın ayaklarınızı yere artık.
Ses çıkmıyor belki ama,
Zemin çatladı çatlayacak.

Bilal Yılmaz
Kayıt Tarihi : 25.3.2023 09:59:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Sanki yeri yaracakmış gibi sert ve gururlu adımlar atmak ve de sanki dağları geçecekmiş gibi başı havaya dikip kibirle yürümek, Allah'ın hoşuna gitmeyen menfi davranışlardır. İnsanoğlu hangi makamda ve mevkide olursa olsun, vakarlı olmalı ama asla ve kat'a gururlu ve kibirli olmamalıdır. Çünkü, büyüklük ancak alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur.

  Tebrikler, hayırlı çalışmalar Bilal bey.

  Cevap Yaz
  Bilal Yılmaz

  Merhabalar değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  Fakat inançsız biri olmasam da bu konuda bazı farklı düşüncelerim var.
  İnsanın düşsel gücünün, merakının ve hatta kendi içindeki çılgın arzu ve tutkularının yasaklandığı;bazı durumlarda çizgiyi aşmadığı sürece potansiyel yaratıcılığının kısıtlanmasına yönelik bir yasak olduğunu düşünmüyorum.
  İnsan şiir gibi abartı ve çoğunlukla ütopik olan cümlelerinde pekala gökleri delebilir. Yerküreyi parçalayabilir.
  Örneğin "Öfke" isimli bir diğer çalışmamda bazı ifadelerim var. Mesela "kelebeklerin dizlerinin parçalanması" ya da "yumruklarımın dövdüğü 14 kıtanın olması" gibi. Haberlerde 18 yaşında bir gencin 14 kıtayı-ki dünyada bu kadar kıta yok-yumruklarıyla dövdüğünü görmediyseniz bunun bir düşünsel yolculuk olduğu açıktır. Üstelik amaç fiziğin, gerçekliğin ve o gerçekliğin içinde yaşayan diğer insanların karşısında durmak değildir. Kendi özgün edebiyat maceramın yazıya dökülen somutlaştırılmış bir paylaşımıdır yazdıklarım.

  Bizi yaratacak kudrete sahip ilahi bir yaratıcının bizim küçük kudret çıkışmalarımızla zedelenebileceğini zannetmiyorum.
  Dini inanışlar bir yana, başlı başına büyük bir erdemdir alçak gönüllü olmak. Bu açıdan bakarsak tüm konu kurgusal bir edebiyat metninin yer yer cürretkar çıkışlarında herhangi bir sınırlamayı tercih etmememdir. Yoksa isyan da, öfke de, üzüntü ve çaresizlik de bütünüyle insani ve sınırlı bir gerçekliktir. Yarıtıcı gerçekleğini zedeleyemeyecek bir gerçeklik.
  Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.
  Hayırlı ramazanlar dilerim Allaha emanet olun.

TÜM YORUMLAR (2)