Şal u Şepik’ leri Levis Marka...

Mehméd Qazi
6

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Şal u Şepik’ leri Levis Marka...

NEDEN ŞAŞIRDINIZ? ELLERİNDE KALEŞNİKOF DİYE BİLİNEN AK-47 OTOMATİK TÜFEKLERİ RUS YAPIMI, AYAKLARINDAKİ MEKAPLAR BURSA PATENTLİ DE, GİYDİKLERİ İPEKLİ ŞAL U ŞEPİK’ LER NEDEN BAŞKA BİR EMPERYALİST GÜÇ TARAFINDAN ÜRETİLMESİN? ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU Kİ; ORTA ASYA VE AVRUPA’ NIN EN ESKİ ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ. FAKAT YÜZ YILLARDIR BİZİM BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLADIĞIMIZ ÜLKELERE İSTİNADEN BİR ARPA BOYU YOL GİDEMEDİĞİMİZİ FARKETTİNİZ SANIRIM.

CUMHURİYET’ İN İLANINDAN BU YANA BATILI İNSANLARA KENDİMİZİ İFADE ETMEKLE HÜKÜMLENDİRİLDİK. ZOR BİR DÖNEM ATLATTIK TABİ, KURTULUŞ SAVAŞI GİBİ ÖNEM ARZ EDEN BİR GÖVDE GÖSTERİSİNDE BULUNDUK. HOŞ, KURTULMASAK DAHA MI İYİYDİ? ÜLKEMİZDEKİ KAYNAKLARIN, ÖZELLİKLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ NİN SONSUZA DEK VAR OLMASINI SAĞLAYACAK OLAN KAYNAKLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KURTULUŞUMUZ KARŞILIĞINDA ARMAĞAN ETTİK EMPERYALİSTLERE. BUNUN SONUCUNDA ONLARIN ÇIKARLARI ÜZERİNE KONUŞLANDIRILAN BİR ÜLKE KURDUK. SÖZDE BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULDUĞUNDAN BU GÜNE KADAR GEÇEN SÜRE İÇERİSİNDE TÜRKİYE HALKINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK FAKAT YÖNETEN GURUBUNU GÜÇLENDİRECEK BİRÇOK SORUN YAŞADIK VE YAŞIYORUZ. BUNLARDAN BİRİ TAHMİN ETTİĞİNİZ GİBİ TERÖR.

1978 YILINDA TÜRKİYE’ DEKİ SOL AYAKLANMALARI UNUTTURMAK, İSLAMİ CİHAD ÖRGÜTLERİNİ SİNDİRMEK, ORDUYU GÜÇLENDİRMEK VE TÜRK EKONOMİSİNİ KALKINDIRMAK ÜZERE SÖZDE BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İÇİN MÜCADELE VERECEK OLAN ÖRGÜT KURULDU VEYA KURDURULDU. KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİNDEN BAHSEDİYORUM. DİYARBAKIR’ IN LİCE İLÇESİ FİS KÖYÜ’ NDE YAPILAN 1 NCİ KONGRE İLE 27 KASIM 1978’ DE FAALİYETE GEÇEN PKK’ NIN TÜZÜĞÜNDE YER ALAN VE İLK OLARAK BENİMSENEN MADDE MUHTEMELEN KÜRDİSTAN DEVLETİ’ DİR. BAŞARILI OLDUKLARI TAKTİRDE TÜRKİYE’ NİN KUZEYDOĞUSUNDA ERZİNCAN VE ERZURUM’ LA BAŞLAYIP DİYARBAKIR’ DA DİCLE, URFA’ DA İSE FIRAT NEHİRLERİ İLE ÇEVRELENEN, GÜNEYDE CİZİRE BOTAN, BAHDİNAN, NİNOVA, MUSUL, ERBİL, KERKÜK, ASUR, TİKRİT, SAMARA, BAĞDAT VE BABİL’ E KADAR UZANAN TOPRAKLAR BUNDAN BÖYLE KÜRDİSTAN TOPRAKLARI OLACAKTI.

YAPILAN AÇIKLAMALARDA, VERİLEN DEMEÇLERDE, KENDİ YAYIN ORGANLARI VE DÜNYA MEDYASINDAKİ BİLDİRİLERİ DOĞRULTUSUNDA KÜRT HALKININ KISA SÜREDE SEMPATİSİNİ KAZANDILAR. FAKAT BU UZUN SÜRMEDİ. İLK EYLEMLERİNİ RESMEN ÖRGÜTÜN KURULUŞU AÇIKLANMADAN ÖNCE 5 NİSAN 1977’ DE DİYARBAKIR’ DA GERÇEKLEŞTİRDİLER. 3 ÖRGÜT MENSUBUNUN ÖLDÜRÜLMESİ İLE SONUÇLANAN EYLEMLERİNİ ÜSTLENMEDİLER. ÖRGÜTÜN LİDER KADROSUNDA BULUNAN ABDULLAH ÖCALAN’ IN HIRSLI MÜCADELESİ VE SİYASİ BİLGİSİ ÖRGÜT LİDERİ VE KURUCULARININ GÖZÜNDEN KAÇMADI. 13 NİSAN 1981’ DE PKK / DİYARBAKIR DAVASININ BAŞLAMASI İLE ÖNCE AMED EYALET SORUMLUSU, SONRASINDA İSE ÖRGÜT LİDERLİĞİNİ ÜSTLENEN ABDULLAH ÖCALAN ASLINDA ÖRGÜTÜN KURULUŞ AMACINI VE SAVUNULAN TEZİ DEĞİŞTİRME MÜCADELESİNDEYDİ. BUNUDA BAŞARMIŞ OLMALI Kİ KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİ’ NDEN KÜRT İŞÇİLER BİLE YAKINIR OLDULAR. FAKAT MİLLİYETÇİ DÜŞÜNCEYE SAHİP OLAN KÜRT HALKININ ELLERİNDEN HİÇBİR ZAMAN FLAMALARI VE BAYRAKLARI DÜŞMEDİ. HEDEF YAVAŞ YAVAŞ DEĞİŞİYOR, AMAÇ TÜRKİYE GÜNEYDOĞUSU OLMAKTAN ÇIKMIŞ, DÜNYA KAPİTALİZMİNDEKİ YERLERİNİ ALMIŞLARDI. YILDA BİR KEZ YAPILAN KONGRELER BAZEN İKİYE ÇIKIYOR, BAZENDE OLAĞANÜSTÜ HAL TOPLANTILARINA DÖNÜŞÜYORDU. IRAK’ TAN TÜRKİYE’ YE AÇILAN İKİNCİ KAPI, TÜRKİYE’ DEN ARAP ÜLKELERİNE GİDEN PATİKA BİR YOL KONUMUNA GELDİLER. DÜZENLENEN KONGRELERDE KENDİLERİNE YENİ UZANTILAR KURUYOR, DÜNYAYA AÇILIYORLARDI.

HER BURJUVA ÖRGÜTTE YAŞANDIĞI VE YAŞANACAĞI GİBİ BU ÖGÜTTEDE İÇ KARIŞIKLIKLAR YAŞANMIYOR DEĞİLDİ. APO’ NUN BAŞLATTIĞI VE SÜREGELEN SİVİL HALKA YÖNELİK EYLEMLERİ BİR TÜRLÜ KABULLENEMEYENLER VARDI. YAPILAN TOPLATILARDA BU TEPKİLERİ DİLE GETİREN GERİLLALAR ÖLDÜRÜLDÜ. TEPKİLERİNİ İÇİNDE YAŞAYAN VE ÇÖZÜM ÜRETENLER İSE TEK ÇÖZÜMÜN “LİDERİ DEĞİŞTİRMEK VEYA BİR LİDERE SAHİP OLMAMAK” OLDUĞUNU BİLİYORLARDI. DÜNYANIN HER YERİNDE TÜRK İSTİHBARATI VE ÖZEL KUVVETLERİ TARAFINDAN ARANAN APO 15 ŞUBAT 1999’ DA KENYA’ DA YAKALANDI. SONRASI MALUM, BİRÇOK POLİTİK SÜRTÜŞMEDEN SONRA ŞUAN DİNLENİYOR. BU İŞE EN ÇOK SEVİNENLER ÖRGÜT İÇİNDEKİ SİLAHLI DEVRİM İLE BAĞIMSIZ DEVLET HEDEFLEYENLER OLDU. 2 OCAK 2000’ DE YAPILAN 7 NCİ KONGREDE, MÜCADELENİN APOCU DEĞİLDE ‘SÖZDE’ MARKSİS-LENİNİST OLARAK DEVAM EDECEĞİNİ RESMEN AÇIKLADILAR. BUNA GÖRE HEDEF TÜRKİYE GÜNEYDOĞUSU VE TÜRK ORDUSU OLMAKTAN ÇOK, DÜNYANIN HER KÖŞESİNDE ÖRGÜTLENME FAALİYETLERİ SÜRECEK VE SİLAHLI DEVRİME ALT YAPI HAZIRLANACAKTI. SANIRIM MARKS’ IN MANİFESTOSU HENÜZ KÜRTÇEYE ÇEVRİLMEMİŞ OLDUĞUNDAN SAVUNDUKLARI TEZİN MARKSİZİMLE BİR ALAKASI OLMADIĞI ORTADA.

AMERİKAN KUVVETLERİ GELİŞEN OLAYLARIN KENDİLERİNE ZARAR VEREBİLECEĞİ VE SAHİP OLDUKLARI KÜRDİSTAN ÖZERK BÖLGESİNİN EGEMENLİĞİNİ KAYBEDECEKLERİ ENDİŞESİNDELER. KENDİ ELLERİ İLE BESLEYİP BÜYÜTTÜKLERİ GERİLLALAR, ARTIK FÜNYELERİNİ KENDİLERİ YAPIYOR, VE PLANLADIKLARI EYLEMLERİ AMERİKANLARA DANIŞMADAN BAŞLATIP BİTİRİYORLAR. NE AMERİKA NEDE TÜRKİYE, BU DURUMA SEYİRCİ KALMIYOR, IRAK PARLAMENTOSU İLE T.C. BAŞBAKANLIK, KÜRT PARLAMENTOSU İLE ABD SİLAHLI KUVVETLERİ ANLAŞMA İÇERİSİNDELER. FAKAT TSK BU DURUMA DUYGUSAL YAKLAŞIYOR, ZAGROS VE KANDİL DAĞLARI BOMBALANMAYA DEVAM EDİYOR. HATALI BİR İSTİHBARAT OLMALI! GERİLLALARIN ŞUANKİ KONUŞLU BULUNDUKLARI BÖLGENİN SINIRIN DİĞER TARAFINDA OLDUĞU YÖNÜNDE BİLGİ ALINMIŞ. YADA UYDURULMUŞ. GENELKURMAY VE BAŞBAKANLIK OTURUP ÇAY İÇTİKLERİ ŞAHISLARI ÇOK UZAKTA ARIYORLAR VEYA ARIYORMUŞ GİBİ YAPIYORLAR. MECLİSE KADAR GİRMELERİNE GÖZ YUMULUYORSA BU İŞTE BİR ÇIKAR OLMALI.

TSK’ NIN TÜRKİYE’ DEKİ EN BÜYÜK KUVVET OLMASININ SEBEBİNİN TERÖR OLDUĞUNU MUHTEMELEN BİLMEYEN YOK. ORDUNUN İPLERİ ELİNDE TUTABİLMESİ VE BAŞBAKANLIK’ TAN BAĞIMSIZ HAREKET EDEBİLMESİ İÇİN TERÖR GÜZEL BİR BAHANE. ÜLKENİN ZAYIF EKONOMİSİDE, BAŞBAKANLIĞIN BU KONUDA OLDUKÇA TEPKİSİZ OLMASININ SEBEBİ DEĞİLMİ? KARA PARA AKLANIYOR, UYUŞTURUCU ELDEN ELE GEÇİYOR, MÜHİMMAT VE LEVAZIM MALZEMELERİ AVRUPA ÜLKELERİNDEN BÜYÜK BİR VERGİ KARŞILIĞINDA YASAL YOLLA ÜLKEYE SOKULUYOR VE SİYASİ İKTİDARIN İTHALAT, İHRACAT, EN ÖNEMLİSİ AVRUPA ÜLKELERİYLE SIKI BİR DOSTLUĞA İHTİYACI VAR. AYRICA GERİLLA’ NIN MEZOPOTAMYA OVASINI TERK ETTİĞİ TAKDİRDE YERLERİNİ KİMLERİN ALACAĞI MERAK KONUSU.
YANİ ANLAYACAĞINIZ AMERİKA OLMADAN GERİLLA, GERİLLA OLMADAN İÇ HUZUR ZOR GÖRÜNÜYOR.

BİLGİLERİNİZE ARZ EDERİM...

mehméd qazi

5 kasım 2007 p.tesi / cizire botan

Mehméd Qazi
Kayıt Tarihi : 24.7.2008 21:39:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Mehméd Qazi