Mehméd Qazi Şiirleri - Şair Mehméd Qazi

6

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Mehméd Qazi

küçücük bir çocuktum
sebebini bilmeden
sokağa çıkamadık
ihtilal oldu sandık

sonra biraz büyüdük

Devamını Oku
Mehméd Qazi

Kollarım bağlı,
Zaman durmuş.
Henüz bir ay olmuş
Düş görmeyeli...
Hatırlamaktan korktuğum sadece unutamadığım,
Bir de acımasız töreleri…

Devamını Oku
Mehméd Qazi

NEDEN ŞAŞIRDINIZ? ELLERİNDE KALEŞNİKOF DİYE BİLİNEN AK-47 OTOMATİK TÜFEKLERİ RUS YAPIMI, AYAKLARINDAKİ MEKAPLAR BURSA PATENTLİ DE, GİYDİKLERİ İPEKLİ ŞAL U ŞEPİK’ LER NEDEN BAŞKA BİR EMPERYALİST GÜÇ TARAFINDAN ÜRETİLMESİN? ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU Kİ; ORTA ASYA VE AVRUPA’ NIN EN ESKİ ÜLKELERİNDEN BİRİYİZ. FAKAT YÜZ YILLARDIR BİZİM BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLADIĞIMIZ ÜLKELERE İSTİNADEN BİR ARPA BOYU YOL GİDEMEDİĞİMİZİ FARKETTİNİZ SANIRIM.

CUMHURİYET’ İN İLANINDAN BU YANA BATILI İNSANLARA KENDİMİZİ İFADE ETMEKLE HÜKÜMLENDİRİLDİK. ZOR BİR DÖNEM ATLATTIK TABİ, KURTULUŞ SAVAŞI GİBİ ÖNEM ARZ EDEN BİR GÖVDE GÖSTERİSİNDE BULUNDUK. HOŞ, KURTULMASAK DAHA MI İYİYDİ? ÜLKEMİZDEKİ KAYNAKLARIN, ÖZELLİKLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ NİN SONSUZA DEK VAR OLMASINI SAĞLAYACAK OLAN KAYNAKLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ KURTULUŞUMUZ KARŞILIĞINDA ARMAĞAN ETTİK EMPERYALİSTLERE. BUNUN SONUCUNDA ONLARIN ÇIKARLARI ÜZERİNE KONUŞLANDIRILAN BİR ÜLKE KURDUK. SÖZDE BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULDUĞUNDAN BU GÜNE KADAR GEÇEN SÜRE İÇERİSİNDE TÜRKİYE HALKINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK FAKAT YÖNETEN GURUBUNU GÜÇLENDİRECEK BİRÇOK SORUN YAŞADIK VE YAŞIYORUZ. BUNLARDAN BİRİ TAHMİN ETTİĞİNİZ GİBİ TERÖR.

1978 YILINDA TÜRKİYE’ DEKİ SOL AYAKLANMALARI UNUTTURMAK, İSLAMİ CİHAD ÖRGÜTLERİNİ SİNDİRMEK, ORDUYU GÜÇLENDİRMEK VE TÜRK EKONOMİSİNİ KALKINDIRMAK ÜZERE SÖZDE BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN İÇİN MÜCADELE VERECEK OLAN ÖRGÜT KURULDU VEYA KURDURULDU. KÜRDİSTAN İŞÇİ PARTİSİNDEN BAHSEDİYORUM. DİYARBAKIR’ IN LİCE İLÇESİ FİS KÖYÜ’ NDE YAPILAN 1 NCİ KONGRE İLE 27 KASIM 1978’ DE FAALİYETE GEÇEN PKK’ NIN TÜZÜĞÜNDE YER ALAN VE İLK OLARAK BENİMSENEN MADDE MUHTEMELEN KÜRDİSTAN DEVLETİ’ DİR. BAŞARILI OLDUKLARI TAKTİRDE TÜRKİYE’ NİN KUZEYDOĞUSUNDA ERZİNCAN VE ERZURUM’ LA BAŞLAYIP DİYARBAKIR’ DA DİCLE, URFA’ DA İSE FIRAT NEHİRLERİ İLE ÇEVRELENEN, GÜNEYDE CİZİRE BOTAN, BAHDİNAN, NİNOVA, MUSUL, ERBİL, KERKÜK, ASUR, TİKRİT, SAMARA, BAĞDAT VE BABİL’ E KADAR UZANAN TOPRAKLAR BUNDAN BÖYLE KÜRDİSTAN TOPRAKLARI OLACAKTI.

Devamını Oku
Mehméd Qazi

dêm;
şahit,
akıp giden...
bir sen,
geri dönmeyecek
ve

Devamını Oku
Mehméd Qazi

akşam saatler sekizi gösterince çöker nemli ve soğuk karanlığı hasretin

ve bir tren olur gezersin tüm anadolu’ yu, yalnız, bir başına.

yolun düşer bazen, bir ağaca susamış, yağmura tapan, kırmızıya kesmiş viranşehir’ in,

Devamını Oku
Mehméd Qazi

Dün,
Bugün ve yarın,
Üşürken ölüm yanı başımda…
Hasret,
Bir dikenli tel misali,
Yaşananlar,

Devamını Oku