Şahan Çoker: Hakkında ziyaretçi görüşleri..

Şahan Çoker
22

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

 • Lalebeyaz
  Lalebeyaz 05.06.2007 - 12:03

  Devrilmiş devrimci sayıklamar şiirinizi özelikle çok beğendim, diğerlerinin de bir o kadar iyi olduğu gerçek. Bu şiirinizi tüm insanlarla paylaşabilmek için youtobe 'a yönlendirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Şahan Çoker
  Şahan Çoker 10.09.2006 - 04:36

  Bir çok dergi ve yazılı metaryelde şiir, öykü ve araştırmaları yayınlandığını belirten Çoker, ‘Demirkan Demir, Arif İlhan gibi takma isimlerle kullandım. Ben düşüncelerimi tüm görüşlerle paylaştım. Radikal sağdan, radikal sola kadar çeşitli yerlerde yazdım. Ben aynı şeyleri yazdım ama bu insanlar aynı adamın yazdığını bilselerdi yayınlamazlardı. Ama takma isimlerle beni kendilerinden sanıp yayınladılar. Ortak aklın herkes farkında.

  Star (16.11.2005)

 • Şahan Çoker
  Şahan Çoker 10.09.2006 - 04:31

  Düşle gerçek arasında:
  'Sarı Ceketli Yalnızlık'

  Şahan Çoker'in 'Sarı Ceketli Yalnızlık' adını taşıyan kitabı Vadi Yayınları arasından çıktı. Şiir, öykü, resim ve tiyatro alanında çalışmalar yapan Çoker'in kitabı iki bölümden; 28 şiirden ve 8 öyküden oluşuyor. Mavera, İkindi Yazıları, Kelime, Üç Nokta, Dolunay, Düşün, Ülke, Gerçek Hayat gibi dergilerde yayınlayan çalışmalarını ilk kez bir kitap içinde toplayan Çoker'in kitabında daha önce yayınlanmamış tek öykü var. O da kitaba adını veren öykü. Yani 'Sarı Ceketli Yalnızlık'. Öykü gönderildiği tüm dergilerden geri döndüğü için kitaba adını vermiş. Düşle gerçek arasındaki ince çizgi üzerinde ilerleyen sürrealist şiirlerde ideallerle gerçekler arasında sıkışıp kalmak ve merkezini 'kendi'nin oluşturduğu genişleyen çemberler içindeki dünyayı sorgulamak gibi temalar; marş, kurşun, nöbet, yasak, karanlık, türkü, kaçak gibi 80'li yıllarda sıkça dile getirilen imgeler ağırlıkla kullanılıyor. Hasan Aycın'ın desen çalışmalarıyla sunulan öykülerde de görülüyor, düzen, düzensizlik, sorgulamalar, hesaplaşmalar... Absürde yakın anlatım ve ironik yaklaşım söz konusu. Hakan Albayrak, Gökhan Özcan, Nihat Genç'in sıkça devam ettiği Sakarya Çay Ocağı'nın müdavimlerinden biri olan Çoker Şaban Abak'tan etkilendiğini ise gizlemiyor ve 'bende şiir onunla tartıştıkça olgunlaşıyor, ironik bir kavga estetiğe dönüşüyordu' diyor.

  Yeni Şafak