Şahan Çoker Antoloji.com

Şahan ÇOKER

(1964) Tokat'ın Zile İlçesinde doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle çocukluğu çeşitli taşra kasabalarında geçti. Yazdıklarını yayınlama fırsatını Üniversite tahsili için Ankara'ya gelmesinden sonra buldu. Mavera, (eski) Zaman gazetesi, Diriliş postası gazetesi, ikindi yazıları, kelime, Hatay, dolunay, düşün, itiraz, ülke, gerçek hayat, değirmen gibi dergilerde yayınladı. Şiirde ilk zamanlar ikinci yeni kuşağının etkisinde kaldı. İlk şiirlerinde Düşle gerçek arasındaki ince çizgi üzerinde ilerleyen sürrealist ideallerle gerçekler arasında sıkışıp kalmak ve merkezini kendisinin oluşturduğu genişleyen çemberler içindeki dünyayı sorgulamak gibi temalar; marş, kurşun, nöbet, yasak, karanlık, türkü, kaçak gibi 80'li yıllarda sıkça dile getirilen imgeler ağırlıkla kullanılıyordu. Düzen, düzensizlik, sorgulamalar, kendinden hesap soruş ise onun şiirinde göze çarpan farklı bir anlatım oluşturmaktaydı.
Daha sonra klasik şiirle ilgilendi. Modern şiirin ısrarla anlatma ve gösterme çabası şiirde ses ve estetiği zamanla yok ederken, klasik şiirin hece ve sayı gibi sınırlamaları şiirin özgürlük alanına sınırlamalar getiriyordu. Bunun üzerine sade bir dille imgelerini kurarak klasik şiirdeki ses ve estetiği modern şiire taşımak için çalışmalara başladı. Bu çalışmalarının büyük kısmını 2013 yılında okur kitaplığı’ndan çıkardığı “hüzün entarisi” isimli kitabında topladı
Genelde toplumsal temaları işleyen yazar aynı zamanda resim ve tiyatro ile ilgilenmektedir. Ölü Öğretmenler Kooperatifi, Babam Bana Televizyon aldı, Ben büyüyünce tilki olacağım gibi tiyatro eserleri amatör topluluklarca sergilendi.
Sarı Ceketli Yalnızlık adlı kitabı 2005 yılında vadi yayınlarından çıktı. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. İzmir'de Eğitim Yöneticisi olarak görev yapmaktadır.
Hüzün entarisi Hakkında
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 16.12.2016 - 20:47

  * Arkadaş Grubumdan * Şair arkadaşımız Sayın Şahan Çoker

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda aramızda görmek
  dileklerimle esen kalın.

  * Dr.Jivago - Işık German Ersoy *
  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Antoloji.Com Çağdaş Şair Yaz ...

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 16.12.2015 - 21:14

  Şair-Yazar arkadaşımız Sayın Şahan Çoker

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  Işık German Ersoy

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Leyla Üç Salkım Ayışığıydı

  Şahan Çoker

  06.01.2013 - 15:20

  şiiri güne layık gören seçici kurula teşekkür ediyorum.yorumlarıyla sesini sesime ekleyerek beni sevindiren tüm şiir dostlarımada izmirden selam saygı ve muhabbetlerimi gönderiyorum..sanırım hepimize önce bir çöl gerekli.çöl eşyadan arınık olandır..eşya bütün dikkatimizi ve enerjimizi alandır..onun ...

 • Her Şey Yerli Yerinde

  Ahmet Hamdi Tanpınar

  23.01.2010 - 15:06

  'Ne içindeyim zamanın / Ne de büsbütün dışında'.

 • Sesine Yaslandığım

  Şair Ezher

  15.01.2010 - 20:51

  sese yaslanılırmı şair..ya da bir düşe..ses kısılınca,düş uyanınca şiir kendine hesap sormazmı?

  sen yazgısına ağıtlar yakanım
  kanserleşmiş keşkelerine dayanamazken mi
  denize döktün bunca mevsimi...

  bu güne kadar yorumlarımda ses diye bir şeyden bahsettim..ama sesin ayrıntısına insanları sı ...

Toplam 237 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • ismet özel

  28.09.2006 - 00:47

  Her tarafa sarkan militan bir ruh..hala kendini tanımlayabildiğini sanmıyorum..biz seksen kuşağının dilinde höyküren bir şair..

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR