Rüya Şiiri - Orhan Veli Kanık

Orhan Veli Kanık
147

ŞİİR


653

TAKİPÇİ

Rüya

Annemi ölmüş gördüm rüyamda
Ağlayarak uya
..........
..........

Orhan Veli Kanık
Kayıt Tarihi : 6.4.2001 00:18:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Fazlı Malak
  Fazlı Malak

  Güzel bir eser "zerre misalin" de bile izleyenini büyüleyen bir yapıt olmalı, amaç 3-5 cümleyi süslemek midir ki? kısaca bir şair "eşek" yazsa hoşafı da biz mi anlayacağız. Benim anlayışıma ters, şiir bu kadarsa keşke annesinin öldüğünü gördüğün de kendine saklasaydı.

 • Misafir
  Misafir

  Bu şiirin devamı yokki! Bana hepsi lazım. :( :( :(

 • Misafir yorumcu
  Misafir yorumcu

  Bana şiirin tamamı lazım

 • Kamil Durmuşoğlu
  Kamil Durmuşoğlu

  Aaah. Keşke herkes kendi gözündeki merteği görebilse...
  Ya da gösteildiği zaman olsun merteğimize bakabilsek...
  Örneğin üç-beş kitap okumakla alim olunamadığını anlasa kimileri. Veyahut aynasının kendini dev gösterdiğinin farkına varabilse.
  İbret almak için belki gereklidirler diye düşünmek lazım.

 • Mehmet Türkoğlu
  Mehmet Türkoğlu

  Orhan Veli'yi severim..Ama 'Rüya'sını sevmedim.

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Eh... Söz gümüşse sükut altındır. Büyüklerden biri neden sohbet etmediğini soran bir vatandaşa, 'Bizim sükutumuzu anlamayan sohbetimizi hiç anlamaz' demiş(miş) .

  Kamil Bey, kral çıplak olmasına çıplak da :) kendi çıplaklığımızı göremiyorsak asıl ona ne çare bulacağız?

  Biraz da dinleme sanatını öğrenelim.

  Sizi izlemeye devam edeceğiz :)

  Yarabbi... Bu ne büyük bir şiirmiş... Ben ne kadar körmüşüm :)

  Cık... Cık... Cık...

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Bağışlayın arkadaşlar; deminden beri yazdıklarımı, yazılanları okuyup duruyor ve benim de egosuna, siyasi duruşuna, hazımsızlığına yenik düşmüş bir tavır sergileyip sergilemediğime karar vermeye çalışıyorum. Öyle olmamaya çalışıyorum ama, sizin ego, bizim nefs dediğimiz şey o kadar kötülüğe meyyaldir ki ben, kendimi bile kandırıyor olabilirim.

  Şimdi açıkça oradan nasıl göründüğümü söylemenizi rica ediyorum. Bu sayfaya takıldığımdan beri ben gerçekten egomun emriyle hareket ediyor, hazımsızlıklarımı yatıştırmaya, kendimi tatmin etmeye çalışıyor gibi bir görüntü mü arzediyorum? Saldırgan mıyım?

  Evet, şu an artistlik yapıyorum: Sadece beş kişi, sadece evet yazarsa (şiirden değil ama) bu ortamdan (bir daha dönmemek üzere) çekileceğime söz veriyorum.

 • Selçuk Bekâr
  Selçuk Bekâr

  Güzel. Konu şiire geri dönmüş. Kaçan balon gerçekten korkunç bir şey. Yani, kaçan bir balonun bir çocuğu ne kadar üzeceğini öyle sıradan şairler hayal bile edemezdi gerçekten. İşin ne kadar matrak yerlere vardığına bakar mısınız?

  Orhan Veli'nin ne dünya görüşü, ne yaşadığı hayatı sevmediğim halde bir sanatçı olarak ona saygı duyduğumu, gerçekten büyük şiirleri olduğunu söyledim. Bu arada bir şairin büyük şair olması için bütün şiirlerinin büyük olmasının gerekmediğini de söyledim.

  Sizler Cahit Sıtkı'dan kaç şiiri ezbere okuyabilirsiniz? Yaş Otuz Beş... Ama bu yeter işte. Bu o kadar güzel bir şiirdir ki, onun edebiyat kitaplarında yer almasına yeter de artar bile.

  Şimdi, hakkını verdiğimiz bir büyük şairin inatla her dediği, ama her dediği güzeldir diyerek bizi hayır bu adam işe yaramaz demeye kışkırtmayın.

  Özetliyor ve diyorum ki; Orhan Veli (Edebi açıdan Orhan Veli) hayatını şiire vermiştir. Güzel eserler de vermiştir. Bunların sayısı çok fazla değildir ama o birkaç şiir onu edebiyat adına hayırla yadetmemiz için yeter. Velakin şu şiir, onun iyi şiirlerinden biri değildir...

  Bu kadar yahu.
  Bu işi taraf dalaşmasına dökmek için ille kulp üretmeyin. Biz sadece karalamak isteyenler olsaydık 'Ne ahlaksız bir bakışla yazmış bazı şiirlerini' bile diyebilirdik. Dedik mi? Demedik. Çünkü edebiyatımıza kazandırdığı o birkaç şiiri oradan söküp atamayız.

  Anlatabildim mi?
  İnsanı reaksiyoner konuma itip ondan sonra kenara çekilip 'bakın sırf kendilerinden olmadığı için saldırıyorlar' demek için fırsat kolluyor gibisiniz.

  De me ye ce ğiz...
  Ama laf arasında (nasıl biz sizin dünya görüşünüze saldırmıyorsak) sizlerin de bizim dünya görüşümüze hakaret etmenize sessiz kalmamızı da beklemeyin.

 • Ali Akar
  Ali Akar

  Şiirin uzun olması gerektiğini savunan gafiller mi var aramızda ?

  Şiirin kısalığına bakıp sanattan yoksun kaldığını düşünecek cahiller mi var aramızda ?

  Kendini şair gören şiir yazıyorum diyen ve şu 4 - 5 satırda şiiri göremeyen kötü bir sanrıdadır da o bunu bilmez....

  Şimdi o kendini şair adleden ya da şiir den anlıyorum diyenler bana şu satı8rı bir açıklasınlar da göreyim... :Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak
  Ağlayışımı............


  Burada ne diyor Allah aşkına... Bu cümle neden var burda. Ne anlatmak istemiş. Ne yapmak istemiş. Rüyadan uyanmakla uçan balonun kaçmasının benzerliği ya da ilişkisi nedir ???

  Sizlerin hiç birinizin böylesi bir şiir yazmaya kalkıp ağlayışı yazdıktan sonra uçan balonun kaçışını değil yazmak aradaki bağı kurmanız bile mümkün değil.

  Öyle gariptir ki çıkıp bir de utanmadan şiiri olumsuz eleştiriyorsunuz....

  Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak
  Ağlayışımı...

  Sadece şu satırı okumanız sadece şu satırın varlığı sizin yüzlerce sayfada bir hayat boyu deneyime sahipken bile anlatamayacağınızı anlatıyor....

  Çünkü bu adam şair di sizlerse değilsiniz ve asla da olamayacaksınız....

  Sizler olsa olsa yarın öbür gün şiir yazmayı denemiş ama becerememiş kötü birer eleştirmen olursunuz.......

  Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakarak
  Ağlayışımı...

  Güzellikler bir gün istemeden de olsa elimizden uçup giderler. Lakin bu uçup gidişten sonra hayatın devam ettiğini anlatır geçmişte kalmış olan uçup gitmeleri anış....

  Rüyada görülen ölümden sonra ağlayarak uyanıştaki çocuğa verilen teselli onun sadece bir rüya olduğuyla bir alt tarafı deyiş vardır tıpkı alt tarafı bir balon üzülme deyiş gibidir...

  Bu bir tatlılıktır.....
  Yeterlidir....
  Ne güzel ya da ne şirin dedirtir insana..
  Şiirin amacı da bu hissi vermektir.
  Bu sonuna kadar ve dört dörtlük bir şiirdir....

  Garip garip açıklamalarla kulp aramaya kalkışanlara kulp bırakmayacak kadar kısa oluşu yüzünden kısalığından dem vurup anlamamazlığa verilen hallerle garip bir tutum içine girilmesini eshefle kınıyorum....

 • Hasan Buldu
  Hasan Buldu

  Sayın Selçuk,

  Şimdi de sataşmalarınızı bana mı yöneltiyorsunuz?
  Sizi kendime muhatap olarak görmüyorum. Sizin muhataplarınız belli, onlarla polemiğe devam ediniz.
  Yalnız bu sitede olmasın, saygılarımia.

TÜM YORUMLAR (37)