Rubailer Şiiri - Ömer Hayyam

Ömer Hayyam
132

ŞİİR


780

TAKİPÇİ

Rubailer

Tanrı, cennette şarap içeceksin der
Aynı Tanrı şarabı nasıl haram eder
Hamza bir arabın devesini öldürmüş
Şarabı yalnız ona haram etmiş Peygamber

Ömer Hayyam
Kayıt Tarihi : 31.7.2003 09:33:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ahmet uslu
  Ahmet uslu

  Bu rubai hakkında düşünüyorsanız öncelikle şunu bilin: peygamber (s.a.v.)'in helal etmek veya haram etmek gibi bir yetkisi yoktur. O sadece elçidir. Ömer Hayyam da tabi ki bunu bilen bir kişidir. Bu yüzden basit bir şekilde "şarabı helal sanıyor" demeyin.

  Cevap Yaz
 • Tatlı sert
  Tatlı sert

  Yıllardır hayyamın rubaileri üstüne kafa yorarım daha tam olarak çözemedim kendiyle bile çelişiyor çoğu rubaisinde şaraptan kastı Allaha olan aşk şerbeti diyoruz çünkü tasavvuf bize bunu öğretti şarabı sadece hayyam kullanmaz şarap bir anahtar kelimedir ama hayyam resmen bildiğimiz şaraptan bahsediyormuş gibi geliyor sonra başka bir rubaisini okuyorum bu seferde şarabı san ki aşk şerbeti olarak kullanmış gibi çok tuhaf gerçekten

  Cevap Yaz
 • Ramazan
  Ramazan

  Bu adam şair değil tam bir şirkçi.Adam resmen herşeyi yoktan var eden Yüce Allah'ı inkar ediyor.

  Cevap Yaz
 • Urfalı Şair
  Urfalı Şair

  Hayyam'a,

  Eğer o tanrı haram etmisse şarabı,
  Elbet Tanrının vardır sana cevabı!

  Cevap Yaz
 • Matarama Suko
  Matarama Suko

  Sevgili ismim soyismim yaptığın yorumdan Allahının varlığı konusunda şüphelerinin olduğunu anlıyorum sorgulama yapabilirsin. Rastgele inşallah hakkında hayırlı olacak neticeye varırsın. İnanan bir insanın Allahın varlığını sorgulamak gibi bir derdi olmaz çünkü inanmıştır. Ayrıca hayyam şiirinde Allahın varlığını değil şarabın haram ve helalliğini sorguluyor. Şiirden açıkça anlaşıldığına göre Allahın şarabı haram etmeyeceği(sebebinide cennette serbest oluşuna yoruyor) bunu peygamberin yaptığıdır. Haram edilişinede Kafasını göre bir sebep uyduruyor böylece haramı kendisine helal sayıyor. İnanmış biri olarak bilimde insanlarada fikir farklılıklarınada saygımız var lakin bu şiir doğruları gerçekleri yansıtmıyor.Şarabın haram edilişi aşama aşamadır bunları araştırıp öğrenebilirsiniz. Haram edilişi peygamberimiz tarafından değil Rabbimiz tarafındandır. Şiir ayrıca yanlış çevrilmiş doğrusu bu şekilde :

  Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
  Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
  Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın
  Peygamber de yasak etmiş arap'a şarabı

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (21)

Ömer Hayyam