Rahman Şiiri - Nuri Pakdil

Nuri Pakdil
34

ŞİİR


109

TAKİPÇİ

Rahman

Suyu temizliyor ayakların /gerçek mi gerçek/
savaş pilotu exupery'nin
parmaklarının suya dokunuşudur
çoğalan ibrahimlerle
bir gelecek vakit habercisi
yeniden çizdi kenti

- buruşmuş çocuk balonları
gibi kaldırıldı
kentin
putları
ve
eski fotoğrafları -

bir şölen
kelimelerde

inanınca duanın gücü artar
tutsaklık eridi
bir akımdır geçen yüreğimden
en uzaktaki bir müslümanın yüreğine

/varoluş sevmenin ekonomisi/
baktığın yerlerde gölge
rahman rahim
bir kutsal gölge

vakur dinç
bir devrimden
iyi anlarım
- benim işim
devrim
yapmak

bir güzel geyik gibi
özü tarihin
anlamı yaşamanın -her savaşçının-
bir muştu büyütüyorum yüreğimde
bileklerimizin gücüne doğru işleyen
bir asya direnci
afrika siyah inci
en çok şimdi anlıyoruz ömer'i ali'yi hasan'ı ve osman'ı
/keskin nişancı
olarak
ilerliyoruz/

ey öbürsü günleri bekleyen çocuklar
- işçi asker
kutsal
/alınteri kitabımın ilk cümlesi/
burjuva ayağa kalk
güneyde kuzeyde doğuda batıda
yargılıyorum seni

şan soluyan şan alan genç yürekler
ey kardeşler
gören gözlere ortalık ışımıştır

(mayıs1970)

Nuri Pakdil
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ömer Dursun Yanak
  Ömer Dursun Yanak

  eeee evet

 • Ali Rıza Atasoy
  Ali Rıza Atasoy

  Üstatların üstadı Nuri Pakdil'i hatırlamak ve bir mübarek gecede en güzel şiirlerinden birisi olan Rahmen'ı oukumak ne kadar güzeldi. Saygıdeğer üstada selam olsun, seçici kurula teşekkürler.

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Siz sahete peygaberli zatlar..ben sahte prof.kılığına girmeyi aynen sizin düzeyinize inmişlik sayarım kendime.. ondandır ki ilgi alanım olmaz konularda muhattabına kaynak gösteririm evrensel boyutları…
  Üstelik behey kara cahil..konu evrensel bir boyuttur… Şimdi siz kara cahil bir sahte prof.un hadi deyelim ki alanında uzman olan diğer prof.lar onun düzeyine inip cevap vermemeyi tercih ediyorsa bu ülkede, onun, yalancıdaşın olan Adnan hocanın, yalanlarına biz doğru mu diyelim..
  Sizi sahte, yalancı..densiz ve ve sadece kendine müslüman ve bunu da sadece dünyalık yaşamda cebini doldurup deniz motorlarıyla hava atma adına yapan, siz yalancı kara cahiller sizi..Halktan kopuk..ilimden, bilimden nasibini almamış ve halkı kandırıp, duygusnu sadece kendinin cennetliği uğruna insanı kurban üstüne kurban ederek dini emicisi yalancı sizi……Sanma ki seni muhattap aldım kendime…. Adnan hocanın yalanını, belki yalan olduğundan binlerce haberi olamyanlara, evet onun yalanını bundan önceki yorumumda bir linki somut kaynak göstererek, çürütmeye odaklı bir cevap olduğunu, kafana iyi yaz..ve seni muhattap almayacağımı bunlarla da iyi bil.

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  'Yanıltan Işıklar' Rümuzlu vatandaş, pardon İngiltereli arkadaş! Kuyuya bir taş atıp kaçan meczup rolünü oynama! Ya kimsenin inancına, hele, hele müslümanın inancına saldırıp, hakaretler edip mü'minleri tahrik edip cevap hakkı doğmasına vesile olma! Ya da bildiğin bir şey varsa doğru düzgün ifade etmesini ve savlarını isbat etmesini öğren öyle konuş!
  TV, de karşısına benim gibi bir muhatap çıkmamış mış(!) demek ki sen ya danışıklı döğüş yapmışsın ya da, gurbetler de işin ehli birine çatmamışsın? Haddini bilmeyenlerin haddini bildirirler sayın sör!
  Arkadaşım teravihe gitti diye yokluğundan istifade onun şahsını bahane ederek dine ve dindarlara hakaret edeceksin, hakaret ettiğinin kardeşi ve o, dinin mensubu bunu sineye çekecek(!) vay efendim vay!
  Bizler, yani müslümanlar yeryüzünde Allah(cc)ın halifeleriyiz! bunudamı bilmiyordunuz sayın ikinci salman rüştü? Elbette Hakkın mesajlarını önce nebiler, sonra onların varisleri olan veliler ve alimler insanlığa ulaştıracaklar. bu fakir de onlarda birisidir.
  Herkese hayırlı geceler.

 • Avni Çakar
  Avni Çakar

  Mehmet Binboğa, sataşmayın...

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Hak Sahini-Rumuzlu arkadas,
  Bu siteyi, bir yere gitmeyecek boyle derin tartismalarla daha fazla mesgul etmeyecegim. Baskalari icin cevap verme curretkarligini gosteren biri eminim yeri gelince Allah`in yerine de konusur birgun.
  Yiilardir bilimsel arastirmalari,bu konuda yazilmis makaleleri takip ederim,TV da bilimsel programlari kacirmam ama sizin kadar analitik ir zekaya sahip,bilimsel gercekleri hazmetmis birini daha gormedigimi itiraf etmek isterim. Suna eminimki degil benim hic kimsenin size ogretebilecek hicbir bilgisi olamaz onun icin ben kandiripta meshur olabilecegim baska bir ortam arayayim kedime ve senide koyularinla basbasa birakayim.
  Sana kolay gelsin. Bosuna bu yoruma yanit yazarak vaktini harcama cunku yanitsiz kalacaktir.

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Yahu! Gavurun profunun mesnetsiz savların ilim, bilim diye savunacağına kendi delilli, belgeli, İlmi verilerini ortaya koysana be adam! Elbette ki kimse;Ayranım ekşi demez. senin mihengin, mantığın, kıstasın, şakülün flan yokme kardeşim. Elin gavurunun masalını bana maval yapıp aktarcağına, ilimsel, bilimsel bir üsllupla,sıhhatli, doyuru sonuçlardan bahset! senin aklın gavur münkirlerin cebinde mi efendi?

 • Avni Çakar
  Avni Çakar

  Okurken sevmediğim, anlanak çabasıyla yeniden okuduğum; haksızlık olmasın derdiyle şairin diğer şiirlerini de açıp sindirmeye çalıştığım halde inancım aynı.

  Bu şiirleri uzak eden; diliyle, kurgusuyla ve anlam örgüsüyle itici kılan düzenlemeler. İki satıra sığdırılan güya fikir pırıltıları, 'bir şölen / kelimelerde' ile oluştururulmuş bir dize, hatta '-benim işim / devrim / yapmak' diyen şiirsel (!) kurgu...

  Üstüne ' /keskin nişancı / olarak / ilerliyoruz' dizilimi...

  Şiirin felsefesine, şairin inancına, hatta şiirine yedirdiği dünya görüşüne önem vermem. Önce sözü, dili, anlam ve hatta sesi nasıl nakışladığına bakarım yazanın... Diğerleri sonra gelir.

  Bu bakış açısıyla bu şiir özensizce işlenmiştir. Sevimsiz ve sakil bir yapıdadır. Güçlü söz ve anlamları hatalı işlendiğinden iğreti bir bina olarak durmaktadır.

  Bence bu şiir şairini yargılamalıdır, hırpalandığı için.

 • Yıldızlar Kuşandık
  Yıldızlar Kuşandık

  Kemalistinden dincisine aynisiniz hepiniz! bir akilli adam yok mu ya surada fasizan olmayan duygularla edebiyat yapacak:)))

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Bakın Adnan hoca gibi bu kara cahiller, cahil sandığı halkı nasıl de kandırma yoluna gidiyor…fitnelik ediyor ve onlara ise sadece fitneler inanıyor..KANIT olarak size Profesör Richard Dawkins’in Adnan hoca denilen ZATI kayde dahi almaz boyutlu nasıl bir cevap veriyor…bakın: _____________:
  http://www.overstream.net/view.php? oid=sbsya4tulymw  Oxford'lu profesörden Adnan Hoca'ya çok ağır sözler… Oxford Üniversitesi zooloji profesörü Clinton Richard Dawkins, Harun Yahya adıyla yazdığı, Evrim Teorisi'ne karşı çıkan milyonlarca kitabı bedava dağıtan Adnan Oktar hakkında, 'Bu adam tam bir kara cahil' dedi.

  Londra'daki Conway Hall'da Eski Britanya Müslümanlar Konseyi'nin düzenlediği “Politik İslam, Şeriat Yasası ve Siviil Toplum' konulu konferansta konuşan etolog, yazar ve aynı zamanda evrim kuramcısı olan Profesör Richard Dawkins, Evrim Teorisi'ne karşı çıkan Adnan Oktar'ı yerden yere vurdu.

  Oktar'ın çürütmeye giriştiği evrim hakkında hiç bir şey bilmediğini iddia eden Profesör Dawkins, “Bu adam, zooloji (hayvan bilimi) hakkında hiç bir şey bilmiyor, biyoloji hakkında hiç bir şey bilmiyor. Çürütmeye giriştiği evrim hakkında hiç bir şey bilmiyor. Kendisi tam bir kara cahilö diyerek, sert eleştirdi________VE DEVAMI için ilgilenenler evet bakın ve Oxford'lu Profesör Richard Dawkins’in Türkçe alt yazılıyazıları okuyun….Ve bu fitnelerin ifettliklerini görün… evet tıklayın: http://www.overstream.net/view.php? oid=sbsya4tulymw

  Saygıyla

TÜM YORUMLAR (47)