Rahman Şiiri - Nuri Pakdil

Nuri Pakdil
34

ŞİİR


118

TAKİPÇİ

Rahman

Suyu temizliyor ayakların /gerçek mi gerçek/
savaş pilotu exupery'nin
parmaklarının suya dokunuşudur
çoğalan ibrahimlerle
bir gelecek vakit habercisi
yeniden çizdi kenti

- buruşmuş çocuk balonları
gibi kaldırıldı
kentin
putları
ve
eski fotoğrafları -

bir şölen
kelimelerde

inanınca duanın gücü artar
tutsaklık eridi
bir akımdır geçen yüreğimden
en uzaktaki bir müslümanın yüreğine

/varoluş sevmenin ekonomisi/
baktığın yerlerde gölge
rahman rahim
bir kutsal gölge

vakur dinç
bir devrimden
iyi anlarım
- benim işim
devrim
yapmak

bir güzel geyik gibi
özü tarihin
anlamı yaşamanın -her savaşçının-
bir muştu büyütüyorum yüreğimde
bileklerimizin gücüne doğru işleyen
bir asya direnci
afrika siyah inci
en çok şimdi anlıyoruz ömer'i ali'yi hasan'ı ve osman'ı
/keskin nişancı
olarak
ilerliyoruz/

ey öbürsü günleri bekleyen çocuklar
- işçi asker
kutsal
/alınteri kitabımın ilk cümlesi/
burjuva ayağa kalk
güneyde kuzeyde doğuda batıda
yargılıyorum seni

şan soluyan şan alan genç yürekler
ey kardeşler
gören gözlere ortalık ışımıştır

(mayıs1970)

Nuri Pakdil
Kayıt Tarihi : 16.3.2001 19:50:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  Siz çok malumatfuruş olabilirsiniz. Ama şiir yazmak başka şey..

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  Siz çok malumatfuruş olabilirsiniz. Ama şiir yazmak başka şey..

 • İdris Akmetin
  İdris Akmetin

  Anlayamadığım şairlerden biri. Herhalde cahilliğimden olsa gerek. Araya sıkıştırırlar bir kaç absürt kelime bir yerlere mesaj olsun diye. Ama anlatılmak istene bumu dur anlşılmaz

 • Naki Aydoğan
  Naki Aydoğan

  Evrimi idrak etmeye çalışıyorum ama şiir evrimini, şiirin tarihi edebiyat gelişimini pek dikkate aldığımı, bire bir takip ettiğimi söyleyemem ama ben şiiri ve her türlü yazıyı kişisel düşünce boşluğumda değerlendiriyorum. Yani insanın kutup yıldızı kendine ait düşüncesidir. Özellikle şairler kendi düşüncelerinin pusulasında yönlerini tayin ederler. İşte şairimiz kendi düşünce boşluğunda şiir inancını tanımlamış gibi "rahman" şiirini kaleme almış.

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Şiir ciddi olarak ve anlayarak okunduğunda verilen mesajları anlamamak mümkün değil.siyasi duyguların bir mesajı gibiydi şiir. Şairi kutluyorum. selam olsun.

 • Ömer Dursun Yanak
  Ömer Dursun Yanak

  eeee evet

 • Ali Rıza Atasoy
  Ali Rıza Atasoy

  Üstatların üstadı Nuri Pakdil'i hatırlamak ve bir mübarek gecede en güzel şiirlerinden birisi olan Rahmen'ı oukumak ne kadar güzeldi. Saygıdeğer üstada selam olsun, seçici kurula teşekkürler.

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Siz sahete peygaberli zatlar..ben sahte prof.kılığına girmeyi aynen sizin düzeyinize inmişlik sayarım kendime.. ondandır ki ilgi alanım olmaz konularda muhattabına kaynak gösteririm evrensel boyutları…
  Üstelik behey kara cahil..konu evrensel bir boyuttur… Şimdi siz kara cahil bir sahte prof.un hadi deyelim ki alanında uzman olan diğer prof.lar onun düzeyine inip cevap vermemeyi tercih ediyorsa bu ülkede, onun, yalancıdaşın olan Adnan hocanın, yalanlarına biz doğru mu diyelim..
  Sizi sahte, yalancı..densiz ve ve sadece kendine müslüman ve bunu da sadece dünyalık yaşamda cebini doldurup deniz motorlarıyla hava atma adına yapan, siz yalancı kara cahiller sizi..Halktan kopuk..ilimden, bilimden nasibini almamış ve halkı kandırıp, duygusnu sadece kendinin cennetliği uğruna insanı kurban üstüne kurban ederek dini emicisi yalancı sizi……Sanma ki seni muhattap aldım kendime…. Adnan hocanın yalanını, belki yalan olduğundan binlerce haberi olamyanlara, evet onun yalanını bundan önceki yorumumda bir linki somut kaynak göstererek, çürütmeye odaklı bir cevap olduğunu, kafana iyi yaz..ve seni muhattap almayacağımı bunlarla da iyi bil.

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  'Yanıltan Işıklar' Rümuzlu vatandaş, pardon İngiltereli arkadaş! Kuyuya bir taş atıp kaçan meczup rolünü oynama! Ya kimsenin inancına, hele, hele müslümanın inancına saldırıp, hakaretler edip mü'minleri tahrik edip cevap hakkı doğmasına vesile olma! Ya da bildiğin bir şey varsa doğru düzgün ifade etmesini ve savlarını isbat etmesini öğren öyle konuş!
  TV, de karşısına benim gibi bir muhatap çıkmamış mış(!) demek ki sen ya danışıklı döğüş yapmışsın ya da, gurbetler de işin ehli birine çatmamışsın? Haddini bilmeyenlerin haddini bildirirler sayın sör!
  Arkadaşım teravihe gitti diye yokluğundan istifade onun şahsını bahane ederek dine ve dindarlara hakaret edeceksin, hakaret ettiğinin kardeşi ve o, dinin mensubu bunu sineye çekecek(!) vay efendim vay!
  Bizler, yani müslümanlar yeryüzünde Allah(cc)ın halifeleriyiz! bunudamı bilmiyordunuz sayın ikinci salman rüştü? Elbette Hakkın mesajlarını önce nebiler, sonra onların varisleri olan veliler ve alimler insanlığa ulaştıracaklar. bu fakir de onlarda birisidir.
  Herkese hayırlı geceler.

 • Avni Çakar
  Avni Çakar

  Mehmet Binboğa, sataşmayın...

TÜM YORUMLAR (52)