Osman Balkıs: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

147

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

OSMAN BALKIS HAYATI

OSMAN BALKIS’IN HAYATI VE ŞAİRLİĞİ

23 Eylül1967 Yılında Ağrı İlinin Eleşkirt İlçesine bağlı Köle (Hüriyyet) Köyü’nde doğdu. İlk Öğrenimini köy İlkokulunda okudu. Ortaokulu Ağrı İmam Hatip Lisesi orta bölümünde, lise eğitimini de Kars ve Giresun İmam Hatip Liselerinde yatılı olarak tamamladı.
İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Vatani görevini Yedek Subay Öğretmen olarak Ankara-Polatlı Topçu ve Füze Okulunda 3 ay muvazzaf, kalan kısmını Rize Fındıklı İlçesi Fındıklı Lisesi’nde Felsefe Grubu Öğretmeni olarak yaptı.
1994 Yılında Van İli Erciş İlçesi Taşevler Köyüne sınıf öğretmeni olarak ilk ataması yapıldı. Erciş İlçe merkezinde bir çok okulda görev yaptıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a ataması yapıldı. Sultanbeyli ve Kartal İlçelerinde İlköğretim okullarında çalıştı. 2005-2010 Yılları arasında Sultanbeyli Halk Eğitimi Merkezinde müdür yardımcısı olarak görev yaptı. Nermin Ahmet Hasoğlu İlköğretim Okulu ve Sultanbeyli Toki Adil İlkokulunda müdürlük yaptı.Halen Ataşehir Mustafa Zeki Demir İlkokulunda çalışıyor. Evli ve üç çocuk babasıdır.
Osman Balkıs, engin kültürü ve eğitimci kişiliği ile derin kelime hazinesine sahip bir şair ve yazar. Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu ve M. Akif İnan ekolü şairlerinden birisi. Bu tarzını Mavera ve Diriliş şiirlerinde daha açık görmek mümkün. Kısaca Osman Balkıs’ı, edebiyata iz bırakan şairler arasında göreceğiz. Şiirlerinde tefekkür ve hikmetin derin izlerini gördüğünüzde, uzun soluklu bir şair olduğunu hemen anlayabilirsiniz. İmzalı bir kitabını alarak, usta şairimize sahip çıkmanızı istiyorum.
Osman Balkıs, emperyalizme karşı savaş açmış, içinde bulunduğumuz durumu sorgulayan, insanları uyanışa ve dirilişe davet eden büyük bir şairdir.
ALİ GÜNDÜZ
Anayurt Gazetesi Yazarı

Eserleri


MAVERA'DAN SESLENİŞ Gündüz Kitabevi Yayınları