Kültür Sanat Edebiyat Şiir

 • sanal alem06.12.2008 - 02:03

  SANAL ALEM DEDİKLERİ -1-
  ONUN ŞİFRESİNİ NASIL ÇÖZDÜLER-BİR REYTİNG SANİYEDE NASIL 200 OLDU.

  Sayın Dostlar; Hayatımızda her konuda hudutlarımızı aşmadan hakkımızı da toplumdaki ilişkilerimizle bütünleştirerek sürdürüyoruz. Bazen bu hayat içinde hukuk kuralları bazı zamanda örf ve adetlerimizin ağır basmasıyla dengeyi o hassas çarkın içinde çeviriyoruz. Bazılarımız bu çarkı kendi yağı ile çevirirken; Bazılarımız yağı başkasından alıp silindiri bile yedekten kullanıyor. Bazılarımız da semazenin dönüşü gibi hep aynı…..Çark asla iflas etmeden dönüyor dönüyor.. Düzenek asla bozulmuyor. Çünkü amaç hep hak yolu.

  Bireyin kendi yaşantısını kendi yaşam ideolojisini hayatı içinde uygularken toplumun değerlerini şahsileştirmeden sert tavırlar almadan sürdürmesi; Düşüncelerini bilime mantığa dayandırarak anlatması ona daha da değer kattığı bir gerçektir. Şayet mantık ahlak ve inanç dışına çıkarsa o zamanda aynen aynada ki buharın kısa zaman içinde yok olup kendi sıfatını görmesi gibi; bir gerçekle karşı karşıya kalır. O anda kendisiyle yüz yüze yani; Bu düşünceden yola çıkarak sanal alem yada internet dediğimiz bilgiyi, kültürü, bilimi en yakınımıza getiren evrensel bir medeniyeti idrak ettik. Bu muhteşem bilgi kaynağı her şekilde kullanıma da hazır.

  Kimi; interneti bilime yatırım yaparak kullanıyor.

  Kimi; internet aracılığıyla sevdikleriyle harika duyguları yaşayarak ve de yaşatarak en gelişmiş sistemiyle hayata geçiriyor.

  Kimi; saatlerce faydası olmayan konulara dalıp oyunlar oynuyor.

  Kimi; insanı korkutarak sindirerek baskıcı gücünü kullanarak karşı tarafın temel hak ve özgürlüğüne adeta set koyuyor. Bu baskıcı gücü her şekilde kullanarak yorum yapıyor yaptırıyor.

  *Kimi; msn adresini bildiği kişi adını kullanarak sana en son çektirmiş olduğum çıplak fotoğraflarımı gönderiyorum; diye mesajı tüm guruba gönderip bu msn adresini bildiği kişiyi aklı sıra toplum içinde rezil etme yolunu arıyor.

  *Kimi; msn adresini bildiği kişinin arkadaş gurubundan birinin adını kullanarak hakaretin sövmenin en edep dışı olanını yapabiliyor. Paket halinde virüs programını da karşı tarafın bilgisayarına zarar vermek üzere gönderiyor.

  *Kimi; siyasi amaçlı yorumları belki 5-6-9 ayrı ayrı rumuzla insan onur ve gururunu ağır şekilde rencide ederek gönderiyor. Yaşantı şeklini beğenmediği kişiye, giyim şeklini beğenmediği kişiye sen yobaz bir düşünceye sahipsin, gericisin mantığıyla kişilerin özel hayatına giriliyor. Şifresi bile çözülüyor. Yapmış olunan yasalmış gibi. Karşı tarafın kendine ait bir fikri bir düşüncesi ya da yasal hakları yokmuş gibi. Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.

  Kimi; saniyede 2 den 80 e 80 den 200 e çıkarak sitenin bilgi işleminde çok kişi varmış gibi göstererek reytingini yüksek tutabiliyor. Şok. Şok. Şok. Acaba ne oldu da bu anında bu kadar yükseldi. Araştırıp öğrenince reklam merakı illetinin esiri olunduğunu öğreniyorsunuz. Reklamdan haksız kazanç sağlamak amaçlı yani.

  *Kimi; harcanıyorsunuz buralarda be diyerek kişinin ar ve haya duygularıyla oynamakta. Herkes vicdan inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

  *Kimi; umarım şimdiye kadar yazdıkların gibi baştan savma olmaz.diyerek incitici olabilmekte.

  *Kimi; yahu bırak şu yazmayı kardeşim artık. Sanırım çok az okuyorsunuz. Size tasfiyem yazmaktan vazgeçin, en azından şimdilik. Çok okursanız belki birkaç yıl sonra yazabilecek düzeye gelebilirsiniz. Sizi kırmak istemiyorum. Bu yorumumla ileride daha da madara (yalanın yanlışın ortaya çıkması) olmamanız için beklide size iyilik yapıyorum. Diyerek kendisinin zaten ne olduğunu bu cümlelerle çok iyi ifade edebilmekte. Çünkü kendisi evrensel bir kültür abidesi YARADILMIŞ OLAN EN BÜYÜK ŞAHSİYET.

  Her şeyi bildiğini zannetmek cehalettir.
  Cehaletini ilim zannetmek en büyük felakettir,
  İnsanı yücelten, tevazudur. Haddini kendini bilmektir.
  Asıl ZAFER, içindeki düşmanı kendini yenmektir.

  *Kimi; ama ben seni bilirim insanlarla konuşurken bu kadar içten ve terbiyeli olamıyorsun anlarsın sen yazmaktan vazgeç gerçek yazarlara ayıp etme diyerek; açığı örtmesi gerekirken hakaretin en alasını yapabiliyor. Çünkü kendisi söylediğinin aynısı. Kişi kendinden bilir işi. Hem o kişiden nemalanır hem de arkasından kuyusunu kazar. Kuyu kazma tekniklerini iyi bilir.

  *Kimi; sizin mezuniyetiniz ne Allah aşkına ağzı olan konuşuyor şu memlekette diyerek eğitim almış, alamamış yada eğitimini zorunlu sebeplerden dolayı bırakmış olanları çok sıradan bir üslup kullanarak aşağılama yapabilmekte. YUNUS EMRE’ bir sözünde derki; ” Öyle insanlar gördüm ki üstünde elbise yok. Öyle elbiseler gördüm ki içinde insan yok”

  Kimi; kişilerin Kredi Kartına ya da hesap numaralarına girerek bankadan paraları çok farklı entrikalarla kendi hesaplarına yükleme yapabiliyorlar. Sanki kendileri alın teri dökmüş gibi.

  Oysa bilindiği gibi bilgisayar sayısal ve mantıksal işlemleri kendi kendine yapan bir araç. Biz insanoğlu bu aygıtı yaptık. Ama ona bile internet aracılığıyla kendi egomuzu yükleyerek çarkını bozduk. Bilgiyi ilimi öğrenip gerçek kültüre erişmeden vaz geçip hakaret etme yolunda onunda belleklerinin sistemine maalesef çirkinlikleri yükledik. Çirkinlikleri sevenler tarafından monte ettik. Bilginin temeline açıkçası daha şimdiden çok istekli bir şekilde kendini donanımlı zanneden VİRÜSLER el attı. Bu virüsler hem toplumsal hem de siyasal açıdan çevremize enfeksiyon yaymaya başladılar. Oysa Dünya kuruldu kurulalı parazitler her zaman yok olmaya mahkum edilmişlerdir, Yok olmuşlardır.

  Sanal olan her şey negatiftir. Esas ise gerçeklerin bir gün mutlaka yaşatılması istendiği gibi yaşatılacağıdır. Adalet insanların eşit olduğu tek merci olması dolayısıyla bir gün hakların mutlaka hak sahipleri tarafından alınacağıdır. Toplum içinde insana zarar vermek hile yapmak yüce dinimiz tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Bu fani Dünyada toplum içindeki sorumluluklarımızı ahlaki kurallara uygun yaşamayı kendimize ilke edinmeliyiz.

  Dürüstlüğü Allahın bulaşıcı bir hastalık gibi hepimize vermesini en içten duygularımla temenni ediyorum.
  Sevgili dostlar aman dikkat şifreniz çözülüp deşifre edilebilirsiniz.


  HUKUKİ DAYANAKLAR
  -----
  • Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık TCK 503-507: Dolandırıcılık ve iflas
  • Bilgisayar yoluyla sahtecilik TCK 316-368: Sahtecilik suçları.
  • Kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı 5846’nolu fikir ve sanat eserleri kanunu (FSEK)
  • Yasa dışı yayınlar TCK 125-200: Devletin şahsiyetine karşı cürümler;
  TCK 480-490: hakaret ve sövme cürümleri
  TCK 426-427: Halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik eden ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı: ve diğer anlatım araç ve gereçleri.
  * Bilgisayar sistemlerine ve servislerine yetkisiz erişim ve dinleme “bilişim alanında suçlar TCK 525a,b,c ve d’ maddeleridir.

  YENİ TCK’da BİLİŞİM SUÇLARI
  1 Nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girmiş olan yeni TCK’nın kapsamında, bilişim sistemlerine karşı işlenen suçları da gerekçeleriyle birlikte yer alıyor.
  Bilişim sistemine girme, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması kapsamındaki suçları tanımlayan kanun maddeleri TCK’nın 243-246 maddelerinde yer alıyor.

  BİLİŞİM SİSTEMİNE GİRME
  Madde 243-(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.
  (2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.
  (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hüküm olunur.

  SİSTEMİ ENGELLEME, BOZMA, VERİLERİ YOK ETME VEYA DEĞİŞTİRME
  MADDE 244.- (1) Bir bilişim sisteminin işleyişinin engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
  (2) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
  (3) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlanmasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve BEŞBİN güne kadar adli para cezasına hüküm olunur.

  BANKA VEYA KREDİ KARTLARININ KÖTÜYE KULLANILMASI
  MADDE. 245.(1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını her ne surette olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmamaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.
  (2) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  TÜZEL KİŞİLER HAKKINDA GÜVENLİK TEDBİRİ UYGULANMASI
  MADDE. 246.- (1) Bu bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlayan tüzel kişiler