Mustafa Uzelli: Hayatı, Biyografisi, Ese ...

172

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

MUSTAFA UZELLİ HAYATI

Mustafa Uzelli 13 Mayıs 1947’de Denizli’nin Tavas ilçesi Vakıf Köyü’nde doğmuşum. İlkokulu Vakıf İlkokulu’nda Pekiyi derece ile bitirdim.

1959 Yılında yatılı Gönen İlk Öğretmen Okulunu kazandım. Okul yıllarımda şiir yazmaya da başladım. Okul harçlığımı kazanmak için okulda fotoğraf çekiyor, bisiklet kiralıyor, top oynatıyor, tatillerde kantarla boy kilo ölçüyor, babamla birlikte mısır közleyip veya kaynatıp satıyordum. 1965 Yılında Öğretmen Okulunu okul birincisi olarak bitirdim.

İlk olarak Erzincan Büyük Çakırman Köyü’nde 2 Yıl öğretmenlik yaptım. Sonra asker oldum. Isparta’da 4 ay eğitim yaptım. Askerliğimin geri kalanını Er Öğretmen olarak 1 Yıl Denizli Okuma Yazma Okulu’nda, 1 Yıl da Denizli’nin Yeşilyuva ilçesinde tamamladım. Yeşilyuva’da 1 yıl da Öğretmen olarak çalıştıktan sonra İstanbul’a atandım. 2 Yıl Zuhal İlkokulunda, öğretmenliğimin geri kalan yıllarını da Çağlayan İlkokulunda tamamlayarak 27 yıl sonra emekli oldum.

Öğretmenlik yaparken; Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ni bitirdim. Bununla yetinmeyip sayısız kurslara katılıp İngilizce öğrendim. Pazarlama ve Reklamcılık diplomaları ve özel sertifikalar aldım. Öğretmenliğimin 10. Yılından itibaren öğretmenlikte uzmanlaştığımın farkına vardım. Öğrencilerime mandolin, flüt, melodika, akordeon, org, piyano gibi enstrumanları çalmasını öğrettim. Bayramlarda büyük okul koroları hazırladım. Resim çalışmalarında imkansızı başardık. Bir kere İstanbul birincisi çıkardım. Milli Saraylar Sempozyumu konulu resim yarışmasına tüm illerden öğrenciler katıldı. Kazanan 2 kişi yine benim sınıftandı. Pınar Süt’ün düzenlediği resim yarışmasında benim sınıfımdan 30 kişi mansiyon aldık. 1983 Yılında başka bir resim yarışmasında yine benim sınıfımdan 11 kişi ödül alarak Türkiye resim şampiyonu olduk. Bu başarımızla aynı zamanda Güneş Gazetesine konu ve haber olduk. Bir kez de sınıfımdan Zeynep Ateş kompozisyon yarışması kazandı....

Bireysel başarılarım: 2 Kez Türkiye şiir birinciliğim,1 Kez Türkiye hikaye yazma üçüncülüğüm var. Yayınlanmış 20 kitabım, gazete dergi ve antolojilerde 30 kadarı ödüllü olmak üzere 300 den fazla makale ve şiirlerim var.

Emekli olduktan sonra da kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Her ay 1 bireysel gelişim kitabı okuyorum. İş kurma ve geliştirme konulu 200 den fazla Türk ve dünya liderlerinin kasetlerini dinledim ve dinlemeye devam ediyorum. İstanbul ve Ankara'da 120 den fazla İŞ KURMA VE GELİŞTİRME Seminerine katıldım. Yeni seminerlere devam ediyorum. Son olarak da Sürücü Kursu Öğretmenliği Diploması aldım.(Haziran 2003)

Uzun zamandır sahibi olduğum Uzman Reklam’da çalışıyor, halkın öğretmeni olarak Reklamcılık, Pazarlama ve İnsanların Kendi İşlerini Kurmaları ve Geliştirmeleri hakkında danışmanlık yapıyorum. Evliyim ve 3 çocuk babasıyım.
2013 Ten beri;
*7 den 70 e İnsanlara nota- usul- saz- bağlama- mandolin- org- melodika- flüt- akordiyon- cümbüş- gitar - ksilafon... gibi enstrümanları çalmayı öğretiyorum.
*Aynı zamanda Türkiye’nin ve Dünyanın en büyük HALK TÜRKÜLERİ KOROSUnda koris ve solist olarak çalışmaktayım.

Eserleri


Çocuklar için: *Okumayı Öğrendim, *Tontonlar ve Öğretmen Amca, *Anneler Günü, *Milli Bayram Şiirleri, *Öğretmenler Günü, *50, Yıl Atatürk, *Öğretici Yazı Çalışmaları. *Ünitelere Göre Çocuk Şiirleri. *Düşünüyorum, Öyleyse Varım, *En çok sevilen Çocuk Şarkıları

Büyükler için: *Çoban Armağanı, *Benim Dünyam, *Hastane Destanları, *Anadolu Şairleri Şiir Antolojisi, *Salkım Söğüt Sevgi Şiirleri, *On Bin Liralık Hayal, *Kalemlerin Efendisi, *Özet Olarak Network Marketing, *Polonya Günlükleri, *Dillerden Düşmeyen Türküler-Şarkılar.