Mustafa Ünal Şiirleri

3

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Mustafa Ünal

30 yaşındayım be hayat
Senle olan savaşımı kaybettiğime inanmaya başladım
Yaşlanıyor muyum, yoksa büyüyor muyum hala?
Bir şarap şişesi gibi sakladın beni 30 sene
Kıymetlenince içmeye mi başladın beni be hayat
Biliyorum mahzenindeki herkesin sonu ayni

Devamını Oku
Mustafa Ünal

Ben “Su” yum be arkadaş.Formülüm karışık belki ama benim adım su sadece.Söylemesi bile kolay.Hidrojenim yada oksijenim ama ben sadece suyum be arkadaş.
Kimi yerde kıymetliyim,kimi yerde bol ama hücreleri olan her şey için değerliyim ben.Senin dostunum,kıymetimi bildiğin sürece.
Bir bardakta ne kadar durgunsam bir denizde o kadar kasvetli,ihtişamlı ve inatçıyım.Benim rüzgarıma denk gelme,beni hep bardakta hatırlamaya çalış.
Dedim ya ben çok basitim aslında,benim adım sadece su.Ama kızarsam adımı bile söyletmeyecek kadar kısa bir sürede yutarım seni.Benle iyi geçinir,kıymetimi bilirsen de sana başka hiçbir şekilde elde edemeyeceğin hediyeler veririm.Senin için yaşamım ben.Ben olmadan bir gün mutlu olursun belki,ikinci gün mutsuz ama üçüncü gün yok olursun.Ama ben sensiz milyarlarca yıldır vardım bu dünyada bunu unutma.
Kolayım,basitim ben be arkadaş.Bunda anlamayacak ne var.Sende bana benzesen biraz ne olur sanki ne güzel geçinirdik o zaman.Rengim yok benim,içim neyse dışım da o.Farklı bir şey görürsen bil ki katıklıyım.Sende öyle ol.Dışarıdan bakınca için görünsün. Seni bilmeyen karışık sansın boş ver.Kimse kimyanı bilmesin ama SENİ SU OLDUĞUN İÇİN SEVSİN.
İnatçı ol ama sınırını bil benim gibi be arkadaş.Akan su gibi her zaman yol bul kendine yokuş aşağı giden bu hayatta.Herkesin hayatında barajlar var bende olduğu gibi bak.Ama ben yine akmaya devam ediyorum.Neden biliyor musun? Çünkü bana engel olamayacaklarını biliyorlar ve yol veriyorlar.Çünkü ben “Su” yum…! Ben akar yolumu bulurum.Bulamazsam birikir kendime yol yaparım.Halbuki o kadar basitim ki beni anlayana…

Devamını Oku
Mustafa Ünal

Yağmurdan kaçarken denizde bulmak kendini moda bugünlerde.Hani eskiden ekmek aslanın ağzındaydı şimdi miğdesinde ya,buda onun gibi değişime uğramış işte.Eskidenmiş o yağmurdan kaçarken doluya tutulmak falan.Şimdi direk denize düşülüyor.Gözünü kapattığın an sırılsıklam buluyorsun kendini.Yüzme biliyorsan kurtulursun.
Güven kalmamış hiç kimseye ve hiçbir şeye.İçinde insan kelimesi geçen her şeye şüphe ile bakar olmuşuz.Biz Türkler deriz ki " Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur".Şimdi buna bir düzeltme yapmak istiyorum,daha global ve günümüze uyarlanmış hali.İnsanın kendinden başka dostu yoktur.
Herkesin yüzmeyi öğrenmesi lazım.Öyle can simidi ile kollukla yaşanacak bir dünyada değiliz artık.Sene olmuş 2015 sokağa adımını attığın andan itibaren tehlike altındasın.Nerde,hangi şehirde olduğunun da bir önemi kalmadı.Hatta evde bile güvende olduğumuz konusu tartışmaya açık.Dedim ya lazım olan tek şey, yüzme öğrenmek.
Belli bir yaşa kadar hep çocuk havuzunda yüzüyoruz ya,hayatta öyle bir şey.Sen farkında olmadan birileri senin can güvenliğini sağlıyor koruyor, kolluyor.Çocukluğunun gerektirdiği gibi oynuyorsun,çırpınıyorsun,eğleniyorsun.Ama birileri seni sürekli kontrol altında tutuyor.....Ama büyüdüğün zaman işler değişiyor havuzda büyüyor.Seni koruyacak kollayacak kimsen olmuyor..Attığın her adımdan kendin sorumlusun.Havuza atlayıp atlamamak senin elinde.
Kendini ne kadar özgür hissettin şu anda değil mi? Çocukluktan sonra özgürlüğe kavuşmuş büyümüş bir insan.Özgürüüüüm diye bağırmak geliyor içinden.Ama öyle olmuyor işte o işler.Bak sana birde işin şu tarafını anlatıyım.Bir insanın sorumluluk alması demek ne kadar cesaretli olduğuyla orantılı.Cesaret diyince hemen,ben cesurum diye dayılanma haa.Öyle bildiğin cesaret değil bu.Dedik ya yüzme öğrenmeli herkes.Sen yüzmeyi öğrenmemişsen istersen havuzda doğmuş ol o suya atlayamazsın.Hayat böyle bir şey işte.Karşılaştığın bir şeyi aşmak için onun hakkında bilgi sahibi olman lazım.Bilgin kadar cesursun çünkü. Hadi şimdi atla o denize ya da havuza da göreyim!
İnsanı deniz öldürmez.Tam tersi deniz bizim için yaşam kaynağıdır.İnsanı denizin ortasına götüren tekne öldürür,o tekneyi süren insan öldürür,senin o tekneye binmene sebep olan şey öldürür.

Devamını Oku