Mustafa Cakmak: Hayatı, Biyografisi, Ese ...

5

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

MUSTAFA CAKMAK HAYATI

22 Kasım'da soğuk bir kış mevsiminde Almanya/ Regensburg şehrinde dünyaya geldi. Mustafa İlkokul yıllarına Antalya / Karatepe ilkokulunda başlayarak dördüncü sınıfa kadar eğitimini o okulda devam ettirdi. Dördüncü sınıfı Antalya / Dokuma semtinde bulunan M.Kemal Dedaman İlkokulunda devam eden Mustafa zorunlu eğitimin 8 yıla çıkartılmasından sonra H.Avni Çöllü ilköğretim okuluna geçirildi. Beşinci sınıfı bu okulda okuyan Mustafa'nın İlköğretim yıllarıda bu okulda sonlandı.
Liseyi Atatürk Endüstri Meslek Lisesinde okuyan Mustafa. Lise yıllarında başladığı edebi çalışmalarında Edebiyat öğretmeni Şule hanımda katkılarıyla ilerledi. Mustafa katıldığı bir komposizyon yarışmasında İl ikincisi olarak ödüllendirildi.
Arkasından hızla çalışmalarına devam eden Mustafa Akdeniz üniversitesinde üniversite hayatınında sonlanmasıyla çalışmalarına değişik alanlarda yön vermeye başladı.
Çocukluk yıllarında ismi sık sık geçen Atavatan Yılmaz kod adlı Hüseyin Yılmaz'ı araştırmaya başlayan Mustafa profesyonel olarak ilk çalışmasını da onunla başlattı. 1970 li yıllarda bir suikast sonucu öldürülen Türkçe Öğretmeni Hüseyin Yılmaz'ın çalışmalarını bularak onun yarım kalan çalışmalarına devam etti.

Eserleri


Şiirleri; Aşık İsyan-i - Sensizlik ve sessizlik, maviye, Kızılcıkta ayrılık, Gelincik

Romanları; Zincirler kime vurulmalı, Sığırtmaç, Uyanış, Bir avuç toprak, Borç, Bulaşıkcı, Gelincik, Kör gece, Sesimi duyan var mı? , Deprem,

Grup çalışmaları ve yazıları; Seni sensizde severim, Sessizliğe mektup, Şehr-i isyan, Ayrılıklar, Mavi mektuplar, unutulmayanlar, bilgelik ve hayat, Aşık isyan-i, Ozanlar ve Arifler, Genç yazarlar ve şairler birliği...