Mertlik Şiiri - Durdu Şahin

Şiir Yarışması
Durdu Şahin
904

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Mertlik

Realiteyi dillendirmek, doğruları doğru bir üslupla sunmak, kaliteli insanları desteklemek, hadiselere objektif bir şekilde bakabilmek, her daim milli ve manevi değerlerden beslenmektir, mertlik.

İlini, töresini, yöresini , dilini her türlü fenalıktan koruyabilecek bilgi, ahlak ve cesaretle donanmak, zalimlere boyun eğmemek, erdemli insanlarla,kurduğu dostluğu sürekli diri tutmak, müspet insanlarla dostluğu mütemadiyen kuvvetlendirmektir, mertlik.

Nefse ve nefislerine uyup şaşırmışlara karşı dikkatli ve tedbirli davranmak, uygunsuz tavır ve davranışlarla oyalanmamaktır, mertlik.

Hayır işlere hayırhah hislerle yönelmek, haramdan ve haramilerden, şeytanın ve şeytanlaşmış insanların desise ve hilelerinden korunmak, gönlünün saflık ve temizliğini, akıl ve ruh sağlığını her daim koruma azmiyle yürümektir, mertlik.

Duyarlı; sağduyulu, iffetli ve izzetli, kararlı, kadirbilir özelliklere, güzelliklere sevgi ve sempatidir, mertlik.

Varlığı; dünyevi yönelişlerle, insana ve insanlığa faydasız işlerle değil, vakar, irade, dürüstlük, cömertlik, prensiplerine bağlılık, fedakârlık, bilgi, bilim ve ahlakla demirden daha sağlam eylemektir, mertlik.

Yüzeysellikler, cehalet, türlü tūrlü faziletsiz, davranışlar ve görüşlerle vaktini heba eylememektir, mertlik.

Necip milletimize, ümmete, masum ve mazlumların cümlesine saygı duymak, mutluluk ve başarıları için yılmadan, usanmadan, korkmadan, hiçbir şer odak ve mahfilden ürkmeden çalışmaktır, mertlik.

Yüceler yücesi Allah'a, Allah’ın kulu ve resulü, son peygamber, zirve insan Peygamber (s.a.v) Efendimize, kurtuluş ve yüceliş kaynağı dinimize, şanlı devletimize ömür boyu sâdıklıktır, mertlik.

Durdu Şahin
Kayıt Tarihi : 3.3.2021 14:27:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!