Mehmet Babayiğit Şiirleri - Şair Mehmet ...

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
0

TAKİPÇİ

Mehmet Babayiğit

Söz dedi dönerim diye, söz verdi özüme Döndü gibi dönmedi gönül verdim gönüle Güvendim her kelimesine güldüm yüzüne Ama işte dönmedi gönül, verdim gönüle. Turnalardan selamı geldi, kendi gelmedi Gönlüm fermansız kaldı gibi, yüzüm gülmedi Ellerin diline düştümde gönlüm bilmedi Bekledim de dönmedi gönül, verdim gönüle. Tufanı bir ayrı, kendi ayrı ızdıraptı Sanki sazıma vurduğum ayrı mızraptı Gözleri avcılarıda avlayan mızraktı Uslan demedim mi ben gönül, verdim gönüle. Zeytinden kara gözleri, hilaldir kaşları Esen poyrazmıdır bilemedim ki saçları Kar tanesi kışları, güneş oldu yazları Çaldıda seni benden gönül, verdim gönüle. Uzundur parmakları, inci gibi dişleri Ne âşıktır ne boştur, bir gariptir işleri Yüreğimde yorganım olsun dedim kışları Anlamadı bilmedi gönül, verdim gönüle. Şimdi ben garip o da ızdaraplı hallerde İntizar verdim duymasın, tek ıssız yerlerde Yetim Mehmet sanma ki aşkın, sevdan dillerde Gizlidir bilmesinler gönül, verdim gönüle. MEHMET BABAYİĞİT (YETİM MEHMET)

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Şikâyet değil sitem değil bunlar
Sakın gücenme sözlerime ya rab
Parmaklarında oynatıyor şunlar
İman kuran yok özlerinde ya rab

İnsanız diye üstlenmişler suçu

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Taşına kurban gözümün nuru Ankara Gönlümün yası beynimin şuru Ankara Delin olmuşum deresi kuru Ankara Gelde beni bu sevdadan geçir Ankara Çok bekledim yollarını dönerim diye Hiç bekleme içimde sevdan söner diye Pek korktum topraklarında ölemem diye Gelde beni bu sevdadan geçir Ankara Çocukluğumun hayaliydin sen diyelim Senin içinde yaşamaya ben deyerim Sensizliğe azapmı gahırmı diyelim Gelde beni bu sevdadan geçir Ankara Gençliğimin başkentiydin başımda tüten Ama bir yandanda hayallerimi yutan Senin gecende bir gariptim dilek tutan Gelde beni bu sevdadan geçir Ankara Yetim Mehmet çok oldun be yeter bu kadar Ne yapsın yetim taktımı kafaya takar Gündüz hayaline gece düşüne yatar Gelde beni bu sevdadan geçir Ankara MEHMET BABAYİĞİT (YETİM MEHMET)

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Gönül kızdı kendi kendine
Git kızgın belaya çat dedi
Sualsiz boyuna enine
Çıkıp şu dağları yak dedi

Sus dedim sakın ha sukut et

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Vardım hastaneye çare bulmaya
Karar verdiler orda kalmaya
Doktorlarda geldi iğne vurmaya
Aman doktor çok acıtma yaramı
Unutamam yavruları sılamı

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Aldım elime kalemi kâğıdı Ben bu destanları kimlere yazdım? Başlamışken Kerkük denilen ağdı Tutum birde Azer, Türkmen’e yazdım Analardan başlasın dedim yazı Ana görmedim hep yaşadım kışı Sızlamasın dedim mezarın taşı Tutum anamın yazgısına yazdım Babamda aklıma geldi sonradan Ömrü geçti ağlamakla durmadan Evlat nedir halim diye sormadan Tutum babamın özgüsüne yazdım Ne olacak diye devletin hali Çekilsin diye pisliklerin eli Duyuramamışsım belikli sesi Tutum devletin haçlısına yazdım Yalanı riyayı görmüşken diye Seslerini çıkarmıyorlar bile Hani olurya dokunur söz siye Tutum sesizlerin diline yazdım Durmadım hep aradım haklıları Hak haklının dedim çiz hudutları Gördüm haddini aşan hukukları Tutum hudutsuzun leşine yazdım Kovaladım aşk denilen sevdayı Vatanımda buldum ben bu havayı Sevilmezmiş insanların alayı Tutum aşksızların yüzüne yazdım Gördüm köşkler ne saraylar ne hanlar İçinde insan yerine hayvanlar Durmuş vatan kaderini yazanlar Tutum kaderin cilvesine yazdım Ağır dediklerimi tarttım tek tek Ağırlıktan bi çare grama denk Aldatmışlar vatan millet diyerek Tutum gramın elemine yazdım Hakikat var dedim kendi kendime Çare aradım çaresiz derdime Mehmedim gözmü dikmişler ülküme Tutum göz dikenin gözüne yazdım. MEHMET BABAYİĞİT YETİM MEHMET)

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Yıllanmış hazine gibi topraklarda
Kaldım be kala kaldım sensiz kaldım
İsa’nın gerildiği çarmaklarda
Kaldım be kala kaldım cansız kaldım

Dört tarafında dört mevsim yaşardım

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Sen gittin gideli boynumuz bükük
Yuvamız, evimiz, barkımız dökük
Yakamda, gömleğimde düğmem sökük
Söyleyin annemsiz bayram gelmesin

Gittin gideli sanki sürgündeyim

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

Askerlikten beri gurbet eldeyim
Babam bayramınız mübarek olsun
Şimdide poyraz denilen yeldeyim
Babam bayramınız mübarek olsun

Ayrı kaldık yine canın sağulusun

Devamını Oku
Mehmet Babayiğit

han buldum yolda yoruldum
yola bakarken ağladım
kirli su idim duruldum
çaya akarken ağladım

yolum düştü derelere

Devamını Oku